Az alacsony születési súly veszélyei

2015-ben több mint 20 millió újszülött jött világra kevesebb mint 2500 grammal - olvasható a Londoni Higiéniai és Trópusi Betegségek Intézete (LSTHM) és az UNICEF által közösen jegyzett tanulmányban.

A világon minden hetedik gyerek túl alacsony súllyal születik - állapítja meg a tanulmány, amelynek elkészítéséhez 148 országot vizsgáltak. Az összesített adatokból kiderült, hogy a legtöbb alacsony súlyú gyermek a dél-ázsiai és a Szaharától délre fekvő afrikai országokban születik. A szakemberek szerint azonban Európa, Észak-Amerika, Ausztrália és Új-Zéland jómódúbb országaiban is alig történt előrelépés az alacsony súllyal született gyerekek arányának mérséklésében.

baba, újszülött, születési súly, alacsony születési súly, koraszülés, fejlődési rendellenességek, betegségek kockázata
Alacsony születési súllyal nagyobb a fejlődési rendellenességek kockázata. Fotó: 123rf

Miért baj az alacsony születési súly?

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 195 tagállama 2012-ben úgy döntött, hogy 2025-ig 30 százalékkal csökkenti az alacsony testsúlyú születések arányát. Az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) szerint ennek eredményeként enyhe csökkenés volt tapasztalható, a 2000-ben regisztrált 17,5 százalékos arány 2015-re 14,6 százalékra csökkent.

Évente 2,5 millió újszülött hal meg, 80 százalékuk alacsony testsúllyal jön világra. Az így születő gyerekeknél magas a fejlődési rendellenességek kockázata, de életük további részében is jóval nagyobb a veszély többek között a cukorbetegség, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kialakulására. A szegényebb országokban az alacsony születési súly leggyakoribb oka a nem megfelelő fejlődés az anyaméhben, míg a fejlettebb régiókban gyakran a terhesség 37. hete előtti koraszülés áll a háttérben - olvasható a tanulmányban, amelyet 281 millió születés adatait alapján készítettek.

Svédországban a legjobb az arány

Az alacsony testsúllyal születő babák aránya Svédországban a legalacsonyabb, mindössze 2,4 százalék. A legnagyobb előrelépés a Dél-Ázsiában és a Szaharától délre lévő afrikai országokban tapasztalható. Itt az érintett újszülöttek aránya 2000 és 2015 között 1,4 és 1,1 százalékkal csökkent, ám a népességnövekedés miatt a kis súllyal született gyerekek száma a Szaharától délre lévő afrikai országokban 4,4 millióról 5 millióra emelkedett.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +6 °C
Minimum: +1 °C

Erősen felhős vagy borult időre számíthatunk számottevő csapadék nélkül. Estefelé nyugat, északnyugat felől elkezd határozottabban szakadozni a felhőzet. Az északira, északnyugatira forduló szél az Észak-Dunántúlon helyenként megélénkül, másutt gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 2 és 7 fok között valószínű. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra