Együtt élhet békében a felnőtt gyerek a szülőkkel?

Amikor több generáció él együtt, óhatatlanul is felmerülnek konfliktusok. Ezeket ugyan nem tudjuk teljes mértékben elkerülni, de a megfelelő kommunikációval sokat már csírájában elfojthatunk.

Ma már egyáltalán nem ritka, ha valaki felnőttként a szüleivel él: egy 2021-es amerikai népszámlálás szerint háromból egy 18-34 év közötti személyre igaz ez. Köztük vannak olyanok is, akik egyszer már külön költöztek, de később vissza kellett menniük, elsősorban a megélhetési költségek megugrása miatt - írja a Healthline.

A generációk együttélése viszont számos konfliktus forrása lehet: ezeknek a helyes kezelése elsősorban a megfelelő kommunikáción múlik.

Fektessünk le a szabályokat!

Matt Lundquist pszichoterapeuta szerint azonnal érdemes tisztázni a szabályokat, mint például:

  • Együtt vacsorázunk?
  • Ki fizeti az élelmiszereket?
  • Van lakbér?
  • Közösen használjuk a kocsit? Ha igen, hogyan intézzük a tankolást?
  • Ki fog mosogatni?
  • Meddig fogunk együtt lakni?

Természetesen az összes konfliktust nem kerülhetjük el, de így sokat megelőzhetünk.

többgenerációs család
Ma nem szokatlanok a többgenerációs otthonok. Fotó: Getty Images

Beszéljük meg a lehetséges problémákat!

Sok mindenből probléma lehet, ezekről is érdemes minél előbb beszélni, és kitalálni, mi legyen a megoldásuk:

  • pénzügyek,
  • közös terek használata,
  • takarítás,
  • milyen gyakran töltitek együtt az időt,
  • hogyan kommunikáltok,
  • ki hogyan viselkedjen, ha valaki hazahozza a randipartnerét,
  • otthoni alkoholfogyasztás.

Ne kerteljünk!

Törekedjünk arra, hogy mindent egyértelműen tisztázzuk, és senkiben se maradjanak kérdőjelek. Például azt, hogy minden ételrendelésnél mindenki kifizeti a saját adagját.

Legyünk rugalmasak!

Érdemes időnként újra és újra visszatérni a szabályokhoz, és frissíteni őket, ha valamelyik nem tartható a gyakorlatban. Változnak a körülmények, és ezeket figyelembe véve módosíthatunk.

Egyéb tanácsok

Az együttélés során óhatatlanul előjönnek a régi családi dinamikák. A szülőknek ezért fontos emlékeztetniük magukat arra, hogy a gyerekeik már felnőttek, és ennek megfelelően viselkedjenek velük

Az, hogy a régi érzések előjönnek, természetes, de ezeket a szülőknek és a gyereknek is egyaránt tudniuk kell kezelni. "Ezek az érzések sokszor olyan erővel törnek elő, hogy az együttélés nem működik miattuk" - mondja Lundquist. Ezért azt javasolja, hogy ha túl stresszes az együttlakás mindegyik fél számára, akkor minél előbb keressenek más megoldást, ha megtehetik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

A fátyolfelhőzet, illetve erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett a legtöbb helyen több órára kisüt a nap. Délutántól - elsősorban a Kelet-Dunántúl tágabb térségében - egyre nagyobb számban alakulhatnak ismétlődő jelleggel záporok, zivatarok. Helyenként intenzív, nagyobb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Legkisebb eséllyel az északkeleti, keleti harmadban eshet. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 27 fok között alakul, de néhol egy-két fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra