Meglepő dolgok, amelyek zavarhatják az alvásunkat

Kutatások szerint az emberek csaknem 30 százalékának van valamilyen krónikus alvásproblémája. Nem véletlen, hogy sokan próbálnak egyre tudatosabban odafigyelni arra, hogy legyen valamilyen alvási rutinjuk, de még ennek ellenére sem mindenkinél szűnnek meg a problémák. Ennek a hátterében néha olyan apróságok állnak, amelyekre a legtöbbször nem is gondolnánk.

Nem mindegy például, hogy milyen ágyneműben alszunk. A természetes anyagokból, például pamutból készült ágyneműk kevésbé melegszenek át, és jobban "lélegeznek". A szintetikus anyagúak viszont csapdába ejtik a hőt, és éjszakai izzadást okozhatnak, ami miatt többet forgolódhatunk - hívja fel a figyelmet a témáról szóló cikkében a Brightside .

Kutatások szerint az emberek csaknem 30 százalékának van valamilyen krónikus alvásproblémája.
Kutatások szerint az emberek csaknem 30 százalékának van valamilyen krónikus alvásproblémája. Fotó: Getty Images

Problémás lehet a párologtatás és a magnéziumhiány

Az is számít, hogy ha párologtatót használunk, milyen illóolajat csepegtetünk bele. A levendula remek, hiszen nyugtat és segíti az elalvást, ugyanakkor például a citrusfélék olajaival éppen ellenkező hatást érhetünk el, hiszen ezek élénkítő hatásúak. Gyakoriak az alvásproblémák azoknál, akiknek valami gond van a pajzsmirigyével, mivel esetükben jellemzőbb az alvási apnoé is, ami igen sokszor áll a gyakori éjszakai felébredés hátterében. Emellett a pajzsmirigybetegeknél gyakrabban borul fel a cirkadián ritmus is.

Súlyos betegségek előjele lehet a nyugtalan láb szindróma.

Olyanok is vannak, akiknél az alvásproblémákat magnéziumhiány okozza. Ha a szervezetünkben nincs elég magnézium, az kihat az idegekre, ami miatt nehezebben megy az ellazulás, illetve a szintén alvási nehézségekhez vezető nyugtalan láb szindróma hátterében is sokszor áll magnéziumhiány. Ez járhat akaratlan lábmozgatással, rángatózással, illetve égő vagy bizsergő érzés jelentkezésével. Kutatások szerint az ötvenes éveikben lévőknél gyakoribb a nyugtalan láb szindróma, ami egyébként az oka, illetve a következménye is lehet annak, hogy nem tudjuk megfelelően kipihenni magunkat.

Arra is érdemes figyelni, hogy milyen növényeket helyezünk el a hálószobánkban, mivel egyes növények belobbanthatják az asztmát vagy az allergiát, illetve a földjükben penész és baktériumok telepedhetnek meg, amelyek belélegzése szintén kihathat az alvásunk minőségére. Az sem mindegy, hogy milyen a hőmérséklet a hálószobában. A testhőmérsékletünk éjszakánként enyhén leesik, de ha a hálóban túl meleg van, akkor a szervezetünk nehezebben észlelheti, hogy eljött az elalvás ideje.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra