Ciklusszinkron életmód: segítség a fogantatásban is

Nem túlzás azt állítani, hogy a menstruációs ciklus mindenre kihat a szervezetünkben. Szinkronban lenni a ciklusunkkal nem mást jelent, mint összehangolni az életmódunkkal, annak érdekében, hogy barátságban legyünk a testünkkel.

A termékeny korú nők hónapról hónapra menstruálnak, mégis kevesen vannak tisztában azzal, hogyan is működik a ciklusuk. Pedig szinte mindenre hatással van: a fizikai jóllétünkre, az érzelmeinkre, a koncentrációra, a kreativitásra, a hangulatra és a libidónkra is. Ha ismerjük a testünk finom jelzéseit, az a teherbeesést is segítheti. Lássuk, milyen változások zajlanak le az egyes ciklusokban.

boldog nő nyújtózkodik az ágyban
A ciklusszinkron életmód lényege, hogy barátságban legyünk a testünkkel. Fotó: Getty Images

Ilyen a normál menstruációs ciklus működése

Addig, amíg minden hónapban menstruálunk és nem tervezünk kisbabát, nem sokat foglalkozunk a menstruációs ciklusunkkal. A normál ciklus tankönyvi definíció szerint 28 napig tart, azaz ennyi időközönként menstruálunk. Valójában teljesen normálisnak tekintjük a 21-35 napos ciklust is akkor, ha mindig hasonló időközönként jött meg a menzeszünk. A ciklus során különféle, általunk is könnyedén megfigyelhető változások játszódnak le a szervezetünkben, amelyek jelzik, hogy épp melyik fázisban járunk, mikor vagyunk a legtermékenyebbek, történik-e ovuláció. Ezek a változások a szervezet hormonális alakulásával magyarázhatók, leginkább az ösztrogén és a progeszteron hormonok termelődése és egymáshoz viszonyított aránya az, ami hatással van ránk. Ez a két hormon nemcsak a fogantatásnál játszik főszerepet, hanem a mindennapokat is alapjaiban határozza meg.

A ciklus első napja maga a menstruáció kezdő napja. Mivel nem történt megtermékenyítés, így a progeszteron hormon szintje csökken, a méhnyálkahártya leválik. A ciklusnak erre a részére, a menstruációs napokra jellemző, hogy nem kívánjuk a fizikai aktivitást, inkább a nyugalmat, lelassulást. Sok nőnél fájdalom is jelentkezik, amely ugyan viselhető, de hatással van a közérzetre. Sokan másra sem vágynak, mint egy meleg zuhanyra, pihenésre. 

A menstruáció általában 5-7 napig tart, ezt követi az úgynevezett follikuláris szakasz, amely nagyjából egy hétig tart. Ebben a szakaszban visszaáll az aktivitási szint, és megindul a tüszőstimuláló hormon termelődése, valamint emelkedik az ösztrogén és tesztoszteron hormonok szintje is. Ebben a fázisban a testünk az ovulációra készül: megvastagszik a méhnyálkahártya, a méhnyak több nyákot termel. A ciklus harmadik szakasza maga az ovuláció, nagyjából a 13-15. napon. Ekkor történik meg a tüszőrepedés, emelkedik az ösztrogén, a tesztoszteron és a luteinizáló hormon (LH) szintje is, utóbbi a sárgatest érését segíti elő. Amikor a tüsző megreped, a petesejt a petevezetékbe jut, és elindul a méh felé. A kiszabaduló petesejt 12-24 óráig vár a megtermékenyítésre. Ebben a szakaszban, talán nem is meglepő, a libidó a csúcson jár, és úgy általában is meglehetősen magabiztosak és optimisták vagyunk. Nem csoda, hiszen épp arra „játszik” a szervezetünk, hogy kisbabánk legyen.

A negyedik ciklus következik: az úgynevezett luteális szakasz. A progeszteron hormon termelődése kezdődik meg, a többi hormon szintje csökken. A méhnyak kemény lesz, és lejjebb húzódik a hüvelyben. A nyák sűrű, fehéres lesz. A progeszteron hormon hatására a testünk alaphőmérséklete megemelkedik, és ebben a magasabb tartományban marad a következő menstruációig. A progeszteron hormonnak van egy álmosító, nyugtató hatása is, ezért fáradékonyabbak lehetünk, befelé fordulunk, sok nőnél tipikus ebben a szakaszban a megszállott rendrakás, takarítási vágy. Ennek a szakasznak a vége felé a premenstruációs szindróma (PMS) tünetei – puffadás, kívánósság, hangulatingadozás, hasfájás, fáradtság, szorongás – is megjelenhetnek.

Ha figyelünk, tudatosabb lehet a családtervezés is

Láthattuk, hogy a termékeny napok száma korlátozott, nagyjából öt-hat nap, ami egyénileg eltérő. Ha babát szeretnénk (vagy ha nem), akkor érdemes tisztában lennünk a ciklusunk működésével és a testünk jelzéseivel, ez a ciklusszinkron életmód lényege. Két (fizikai) termékenységi jelet érdemes figyelni: a testhőt és a méhnyaknyák változását. Ebből a két jelből meg tudjuk állapítani a termékenységi ablakunkat, vagyis azokat a napokat, amikor termékenyek vagyunk.

A testhőmérsékletünket érdemes egy digitális hőmérővel mindennap azonos időpontban, leginkább a reggeli ébredés után megmérni a szájban, a nyelv alatt. A testhőmérséklet megemelkedése igazolhatja, hogy megtörtént az ovuláció, tehát utólagos tájékoztatást ad (esetleg még azon a napon termékenyek lehetünk). A testhőmérséklet-figyelés inkább abban jelent segítséget, hogy igazoljuk, volt peteérésünk. A méhnyaknyákot naponta akár többször figyelhetjük, egyszerűen akkor, amikor egyébként is mosdóba mennénk: a fehérneműn vagy a vécépapíron látható nyákot vizsgáljuk meg. Közvetlenül az ovuláció előtt az ösztrogén emelkedése miatt fokozódik a nyáktermelés, ami nyúlóssá válik, tiszta és síkos lesz a hüvelyváladék. Ez a termékeny időszakot jelzi.

Tippek a cikluszavar helyreállítására

Ha nyomon követjük a ciklusunk fizikai és érzelmi változásait, akkor arra is felfigyelhetünk, ha felborul a ciklusunk. Ennek sok egészen banális oka is lehet, például stressz vagy kialvatlanság. Ilyen esetekben a cikluszavart életmódbeli változtatásokkal hozhatjuk helyre:

  • megfelelő alvással,
  • stresszkezeléssel (például autogén tréning, meditáció),
  • egészséges, a ciklusunkat támogató táplálkozással,
  • ciklusszinkron mozgással,
  • gyógynövényekkel, amilyen például a palástfű, orvosi zsálya, aranyvessző vagy a barátcserje.

A barátcserje az a gyógynövény, amelynek terápiás hatása a legjobban dokumentált. A barátcserjét több ezer éve alkalmazzák a menstruációs ciklus szabályozására, a termékenység fokozására, napjainkra pedig a menopauza és a PMS tüneteinek enyhítésére is. Fontos tudni, hogy csak gyógyszer minőségben alkalmazható biztonsággal.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.