A stroke, avagy a szélütés az agy egyes területeinek hirtelen kialakuló vérellátási zavara. Az oxigén- és tápanyaghiány súlyosan károsíthatja a szervet, akár maradandó funkciókárosodást, sőt, halált kiváltva. Mint arra a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) hétfői Facebook-bejegyzésében felhívta a figyelmet, Magyarországon a stroke a harmadik leggyakoribb halálok. Általában véve elmondható, hogy az állapot fellépésekor az idő kulcsfontosságú tényező: minél később kap megfelelő kezelést a beteg, annál rosszabbak az esélyei a teljes felépülésre.
Elengedhetetlen tehát, hogy fel tudjuk ismerni a stroke tüneteit, amelyek rendszerint hirtelen lépnek fel. E körben említhető:
- a féloldali zsibbadás, érzéskiesés, gyengeség, akár bénulás;
- szemhéjcsüngés;
- a száj sarkának lebiggyedése;
- szabálytalan arcforma;
- beszédértési és -képzési zavar;
- nyelési nehézség;
- zavartság;
- memóriazavar;
- a térbeli tájékozódás zavara;
- szédülés, egyensúlyvesztés;
- a látás elhomályosodása, látótérkiesés, kettős látás, akár látásvesztés;
- eszméletvesztés.
Amennyiben a fenti tüneteket észleljük hozzátartozónkon, kérjük meg, hogy tegyen meg három egyszerű dolgot: mosolyogjon, emelje fel egyszerre mindkét karját, illetve mondjon egy egyszerű mondatot. Ha ezek közül bármelyik is gondot okoz számára, azonnal hívjunk hozzá mentőt! Fontos, hogy ne a háziorvost vagy az alapellátási ügyeletet, esetleg egy családtagot hívjunk fel, és ne is magunk akarjuk bevinni a beteget autóval a kórházba: tárcsázzuk azonnal a 112-es segélyhívót! A mentésirányítóval beszélve foglaljuk össze a főbb tüneteket, a három említett feladat eredményét, továbbá a rosszullét pontos idejét.
Borítókép: Getty Images