Megtört szív szindróma: valóban megszakadhat a szívünk

Amikor óriási trauma ér bennünket, azt mondjuk: megszakad a szívünk a fájdalomtól. Ez azonban nem pusztán egy kifejezés: a megtört szív szindrómaként is emlegetett életveszélyes állapotot ugyanis valóban egy nagy stresszel járó esemény váltja ki.

A takotsubo kardiomiopátiát, közismertebb nevén a megtört szív szindrómát érzelmi stressz – egy szerettünk halála, egy ijesztő diagnózis, vagy akár egy autóbaleset – váltja ki. Az érintetteknél hirtelen mellkasi fájdalom és nehézlégzés léphet fel, vagyis tünetei megegyeznek a szívinfarktuséval. A szívizom működése ilyenkor az esetek többségében hamar regenerálódik, ám előfordulhat, hogy a tünetek tovább is fennmaradnak, sőt a betegségbe akár bele is lehet halni. Ennek ellenére aki szívroham gyanújával kerül kórházba, mégis a takotsubo szindróma diagnózisát kapja meg az orvosaitól, sokkal szerencsésebb. Ez a betegség ugyanis – az infarktussal ellentétben – legtöbbször magától rendeződik, ráadásul nem okoz későbbi szív- és érrendszeri szövődményeket.

megtört szív szindróma, szívinfarktus, EKG, takotsubo, szívelégtelenség
A Megtört szív szindróma főként az ötven év feletti nőknél fordul elő. Fotó: Getty Images

Az agy képes befolyásolni a szív működését

A Zürichi Egyetem neurológusokból és kardiológusokból álló kutatócsoportja igazolta, hogy közvetlen kapcsolat van az agy bizonyos régiói és a szívizomzat gyengülésével járó Takotsubo-szindróma között, azaz az agyműködés valóban képes közvetlenül befolyásolni a szív működését. A kutatók négy olyan agyterületet találtak, amelyek egymástól elkülönülnek ugyan, de funkcionális összeköttetésben állnak egymással. Kiderült, hogy az érzelmek feldolgozásáért felelős agyterületek és a test akaratlan működéséért felelős autonóm idegrendszer közötti kommunikáció az érintettek szervezetében jelentősen lecsökken. Közvetlen összefüggés van tehát bizonyos agyterületek aktivitása és a szívrendellenesség között.  

A takotsubo szindrómánál hasonló panaszokról számolnak be a betegek, mint szívinfarktusnál: leggyakoribb a mellkasi fájdalom és a nehézlégzés, sőt még az EKG-eltérések is lényegében megegyeznek az infarktusnál látható jelekkel – mondta el kérdésünkre Dr. Stadler Péter, a Szent János Centrumkórház Kardiológiai Osztálya főorvosa. Hozzátette, a szívultrahang speciális eltérései, valamint a rosszullétet megelőző nagy, érzelmi vagy fizikai stressz veti fel a gyanút a megtört szív szindrómára.

Ilyenkor a szív ultrahangos képén látszik, hogy a bal kamra formája megváltozik, és a japán rákhalász edény, a szűk nyakú, tág belsejű takotsubo alakját veszi fel.

MEGTÖRT SZÍV SZINDRÓMA, SZÍVINFARKTUS, EKG, TAKOTSUBO, SZÍVELÉGTELENSÉG
Aki átesett rajta, annál akár megismétlődhet a megtört szív szindróma. Fotó: Getty Images

Nem áll a háttérben érbetegség

„Míg szívinfarktus esetében döntően találunk szívkatéterezéssel érszűkületet vagy elzáródást a koszorúereken, addig a takotsubo szindrómánál nincs panaszt magyarázó érbetegség. Ilyenkor valószínűleg a stresszhormonok (például az adrenalin) nagy mennyisége elkábítja a szívet, így olyan változások alakulnak ki a szívizomsejtekben vagy a koszorúerekben (vagy mindkettőben), amelyek megakadályozzák a bal kamra hatékony összehúzódását” – magyarázza a kardiológus.

Megtört szív szindróma főként az ötven év feletti nőknél fordul elő, ám viszonylag ritka: a szívroham gyanújával vizsgált betegek alig 5 százalékánál igazolható. Ilyenkor a betegek speciális kezelést nem kapnak, hanem a tünetek (keringési elégtelenség, szívritmuszavarok) miatti egyébként is elfogadott gyógyszeres kezelést alkalmazzák. A szívben ilyenkor fellépő rendellenességek többsége egy-négy hét alatt megszűnnek. A legtöbb beteg két hónapon belül teljesen felépül, előfordulhat azonban, hogy tovább is fennállnak a szívelégtelenségre utaló tünetek.

Bár a betegség az esetek túlnyomó részében szerencsés kimenetelű, egy, az Amerikai Szívtársaság folyóiratában közölt nemzetközi kutatás szerint a megtört szív szindróma minden hatodik túlélőjénél néhány éven belül valamilyen daganatos megbetegedést diagnosztizálnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

A fátyolfelhőzetre, illetve erőteljes gomolyfelhő-képződésre számíthatunk. Elsősorban a Kelet-Dunántúl és a Duna vonalának tágabb térségében egyre nagyobb számban alakulhatnak ismétlődő jelleggel záporok, zivatarok. Helyenként intenzív, nagyobb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Legkisebb eséllyel az északkeleti, keleti harmadban eshet. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra