„A gyógyszer speciális termék, amelynek tárolása, előkészítése, a szedés módja és az esetleges mellékhatások kérdéseket vethetnek fel a felhasználókban” – olvasható a Semmelweis Egyetem cikkében. Ezekre a kérdésekre dr. Sebők Szilvia főgyógyszerész ad választ az alábbi videóban.
A készítmények megfelelő adagolása
Ha egy tablettából háromszor kell szednünk a nap folyamán egy-egy szemet, akkor ez legtöbbször nem reggeli-déli-esti felhasználást jelent, hanem arányos szétosztást a nap 24 órájára, vagyis nagyjából nyolc óránként kell bevennünk egy darabot – magyarázza a főgyógyszerész.
A helytelen tárolás a hatékonyság romlását eredményezheti
Fontos, hogy a hűtve tárolandó gyógyszereket ne a hűtő ajtajába tegyük, ott ugyanis jellemzően magasabb a hőmérséklet a javasolt 2-8 Celsius-foknál. A szobahőmérsékleten tartandó készítményeket maximum 25 fokon ajánlott tárolni, tehát a nyári hőségben a lakás egy hűvösebb pontjára kell áthelyezni azokat. A fürdőszoba viszont – a magas páratartalom – semelyik évszakban sem ideális hely a gyógyszerek tárolására.
Nem minden gyógyszer felezhető
Bár nem minden gyógyszer felezhető, a készítményen látható felezővonal árulkodó lehet. Fontos, hogy a felezést ne késsel végezzük, a tabletta ugyanis szétmorzsolódhat. Használjunk inkább a patikákban kapható, kifejezetten erre a célra szolgáló, úgynevezett gyógyszerfelező eszközt.
A gyermekeknél alkalmazott kúpoknál is előfordulhat, hogy olyan kicsi dózis szükséges belőlük, amilyen erősségű készítmény nem létezik a piacon, ezért felezni kell őket. Ebben az esetben a kúpok hosszanti elvágásával biztosítható az, hogy a két kúpfél azonos mennyiségű hatóanyagot tartalmazzon.”