Drasztikusan átalakítanák az egészségügyet

Komoly változások jöhetnek az egészségügyben a belügyi tárca által összeállított javaslatcsomag értelmében. A módosítások a háziorvosi ügyelet és a beteglátogatás rendszerét is jelentősen érintenék.

Megszüntetnék a szabad orvosválasztást, korlátoznák a betegek látogatását, erősítenék az állami irányítást – sok már mellett erről is szó esik az az egészségügy átalakítást célzó javaslatcsomagban a Népszava beszámolója szerint. A laphoz eljuttatott tervezet az egészségügyi ellátórendszer csaknem minden szegmensét érinti.

magyar egészségügy
Drasztikusan átalakítanák az egészségügyet itthon. Fotó: Getty Images

Komoly változásokra készüljünk

Az alapellátás kivételével minden állami fenntartású intézményekben eltörölnék a szabad orvosválasztást, így az egészségügyi szolgáltatóknál az adott időre éppen beosztott orvos látná el a betegek jó részét, aki helyett a páciensek nem választhatnának másik orvost. De alaposan átszabnák a háziorvosi rendszert is. Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) például praxiskezelőként megkapná a felhatalmazást arra, hogy kijelölje a körzethatárokat, valamint megszüntesse a betöltetlen és az 1200-nál kevesebb pácienst ellátó praxisokat.

Ezzel párhuzamosan bővülne a háziorvosok kompetencia-listája, a meglévő szakvizsgáikkal tehát olyan ellátásokat is nyújthatnának, amelyeket jelenleg kizárólag a szakrendeléseken végezhetnek. A belügyi előterjesztés emellett a szakrendelések államosítása mellett is érvel. A terv szerint 2023 júliusától ezek az intézmények a megyei központi kórházak telephelyeként működhetnének.

Milliós fizetést kínálnak, még sincs házi gyermekorvos.

Az orvosi ügyelet sem maradna a régi

A tervezetben az orvosi ügyelet átalakításával kapcsolatban is található javaslat. Az ügyelet megszervezését ezentúl – Budapest kivételével mindenhol – az Országos Mentőszolgálatra (OMSZ) bíznák. Ez azt jelenti, hogy a munkaidőn kívüli hívások a mentőszolgálat központi diszpécseréhez futnának be, majd egy alapos kikérdezést követően döntenének a beteg ellátásáról.

Aki azonnal segítségre szorul, ahhoz mentőt küldenének, a járóképes pácienseket pedig egy ügyeleti pontra irányítanák. Minden járásközpontban lene egy orvos, a további sürgősségi pontokon pedig mentőtiszt vagy kiterjesztett hatáskörű ápoló fogadja a betegeket – vagy szükség szerint ki is mehet a páciensekhez.

Hajdú-Bihar megyében egyébként már tavaly nyár óta az OMSZ működteti a háziorvosi ügyeletet, a fent leírt rendszer szerint.

A beteglátogatási szabályok is módosulhatnak

A kórházakban a betegek meglátogatásának lehetőségét is szigorúbb keretek közé helyeznék. Korlátoznák például a látogatási időt és a látogatók számát, ráadásul előzetes bejelentkezéshez is köthetik majd a látogatást. A 14 év alattiaknak pedig nem is engedélyeznék a látogatást, a kapcsolattartás elősegítése érdekében azonban biztosítanának telefont a betegeknek. Lehetővé tennék ugyanakkor, hogy a beteg megjelöljön valakit, aki mellette tartózkodhatna és részt vehetne az ápolásában. A látogatási időn kívül csupán ez a személy tartózkodhatna a beteg mellett.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra