Vizes fürdőruhában napozol? Rossz ötlet

A nyári hónapokban gyakran előforduló húgyúti fertőzések komoly kellemetlenséget okozhatnak, különösen a nők körében. A megnövekedett hőség, a strandolás és a nem megfelelő higiéniai szokások mind hozzájárulhatnak a fertőzések kialakulásához.

A húgyúti fertőzések a légúti megbetegedések után a második leggyakrabban előforduló betegségcsoport – a statisztikák szerint a nők 80 százalékát érintik életük során legalább egyszer. A probléma a férfiakat is kínozhatja, de náluk jóval ritkábban fordul elő, és ennek elsősorban anatómiai oka van. A férfiak húgycsöve ugyanis jóval hosszabb, mint a nőké, így a hölgyeknél a baktériumok sokkal könnyebben és gyorsabban feljuthatnak a húgycső nyílásától a hólyagig, vagy akár a vesemedencébe is, komoly szövődményeket okozva ott – magyarázta dr. Póth Sándor, Budai Egészségközpont urológus főorvosa.

A húgyúti fertőzéseknek két nagyobb csoportja van. Az egyik az úgynevezett alsó húgyúti betegség, amely a húgyhólyagot, a húgycsövet, illetve férfiak esetében a prosztatát érinti. A másik pedig a felső húgyúti betegség, vagyis a vesék és a vesevezetékek fertőzése. Erre jellemző, hogy kialakulását megelőzi az alsó húgyutak fertőzése.

fiatal nő a tengerparton ül bikiniben
Sokszor a vizes fürdőruha a felelős a kellemetlen fertőzésekért. Fotó: Getty Images

Árulkodó tünetek

A húgyúti fertőzésre a leggyakrabban az alábbi tünetek hívják fel a figyelmet:

  • fájdalmas, égő érzés vizelés közben,
  • gyakori vizelési inger (még ha csak kis mennyiségű vizelet ürül is),
  • alhasi fájdalom vagy nyomásérzés,
  • zavaros és/vagy erős szagú vizelet.

Húgycsőgyulladás esetén a férfiaknál a nemi szerv duzzanata és váladékozása is előfordulhat. Ha pedig a gyulladás a veséket is érinti, előfordulhat deréktáji és hátfájdalom, valamint láz is. Férfiak esetében, amennyiben a fenti panaszok mellé fáradtság, gyengeség, a gát részén jelentkező érzékenység, illetve fájdalom is társul, mihamarabb érdemes felkeresni egy urológus szakorvost, ugyanis ezek a prosztatagyulladás vagy a here- és mellékheregyulladás jellemző tünetei is lehetnek.

Ezért gyakoribb nyáron a húgyúti fertőzés

A nyári hónapokban a húgyúti fertőzések gyakoribb előfordulásának több oka is lehet. Az egyik ilyen például, hogy a meleg időjárás miatti fokozott izzadás és a nem elegendő folyadékbevitel dehidratációhoz vezethet, amely növeli a fertőzések kockázatát, mert a ritkábban ürülő hólyagban könnyen elszaporodhatnak a baktériumok. A strandok és uszodák vize is tartalmazhat baktériumokat, amelyek szintén húgyúti fertőzést okozhatnak. Ezenkívül a nem megfelelő intim higiénia, például a helytelen törlési technika, vagy a rendszeres és alapos kézmosás hiánya, illetve a túl hosszú ideig viselt vizes, nedves fürdőruhaalsó egyaránt hozzájárulhatnak a fertőzések kialakulásához. Továbbá a tartós idegentest-viselés (katéter, különféle fogamzásgátló eszközök stb.), a közelmúltban elvégzett húgyúti műtét és a diabétesz is növelik a betegség kialakulásának kockázatát.

A húgyúti fertőzések diagnózisának fontos eleme a vizeletelemzés, amelynek során a vizeletüledéket vizsgáljuk, továbbá vizelettenyésztéssel azonosítjuk az esetleges kórokozót. Fontos, hogy a tünetek jelentkezésekor minél előbb forduljunk orvoshoz, mivel a kezeletlen fertőzés súlyos szövődményekhez vezethet: a nőknél véres vizelethez és a vesék megbetegedéséhez, a férfiaknál pedig akár a herék/mellékherék érintettségéhez, vagy prosztatagyulladáshoz” – hangsúlyozta az urológus.

Így védekezhetsz a húgyúti fertőzések ellen

A betegség kialakulása megelőzhető, ezért érdemes odafigyelni néhány dologra. A megelőzéshez a szakember az alábbiakat tanácsolja:

  • Fogyassz elegendő, naponta legalább 2-2,5 liter folyadékot, elsősorban vizet, hogy segítsd a baktériumok kiürülését a húgyutakból, és ezáltal csökkentsd az elszaporodásuk kockázatát.
  • Ne tartsd vissza a vizeletet, hiszen ez nemcsak kellemetlen, de veszélyes is lehet. A megtelt húgyhólyagban könnyebben elszaporodnak a betegséget kiváltó kórokozók.
  • Ügyelj rá, hogy mindig teljesen kiürítsd a hólyagot!
  • Tartsd be a megfelelő intim higiéniát, és fürdőzés után minél előbb cseréld le a nedves fürdőruhát szárazra!
  • Kádfürdőzés helyett inkább zuhanyozz, a fürdőkádban ugyanis sokkal könnyebben bejuthatnak a baktériumok a húgyutakba.
  • Figyelj a gyakori kézmosásra, és csak saját törölköződet használd!
  • Kerüld az irritáló anyagokat, például az illatosított tisztálkodószereket és intim mosakodókat!
  • Viselj pamutból készült, laza fehérneműt, és kerüld a műszálas, túl szoros darabokat!
  • Támogasd immunrendszered működését egészséges táplálkozással, vitaminokkal és rendszeres testmozgással.
  • Kerüld a túlzott alkoholfogyasztást, az ugyanis elősegítheti a gyulladás kialakulását és fenntartását.

Amennyiben a fentiek betartása ellenére is elkapsz valamilyen húgyúti fertőzést, a tünetek enyhítéséhez és a gyógyulás elősegítéséhez fontos a bő vízfogyasztás, valamint a lédús gyümölcsök fogyasztása. Ezzel átmoshatod a húgyutakat, így csökkenhet a gyulladás. A szakorvos bizonyos esetekben antibiotikumot is felírhat, amelyet mindig az utasításoknak megfelelően kell szedni. Esetenként a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók is segíthetnek. „Az időben megkezdett kezelés rendkívül fontos, hogy elkerüljük a komolyabb komplikációkat, például a vesefertőzéseket. Ne hagyjuk figyelmen kívül a tüneteket, és időben kérjünk orvosi segítséget” – figyelmeztetett Póth doktor.

„Egyszerű felfázásnak indult, rémálom lett belőle” – kolléganőnk első „találkozása” a betegséggel olyan borzalmasra sikeredett, hogy amíg él, nem felejti el.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +18 °C
Minimum: +6 °C

A keleti országrészben nagyrészt derült idő várható, miközben a Dunántúlon a felhőzet fokozatosan szakadozik, csökken, de a nyugati határ felé haladva egyre nagyobb az esélye annak, hogy felhős marad az ég. Csapadék nem lesz. A keleti, délkeleti szelet az Észak-Dunántúlon élénk lökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között alakul. Késő estére többnyire 5 és 11 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzés szerint a következő napokban nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra