Országok, ahol jobb a nők élete

Norvégia a legélhetőbb ország a világon a nők számára - derült ki egy új, a nemzetközi nőnap alkalmából megjelent tanulmányból. Magyarország nem került be a ranglista közvetlen élmezőnyébe.

Melyek a legboldogabb és legegészségesebb nemzetek a világon? Részletek itt.

A Nestpick ingatlanközvetítő cég elemzése szerint a norvégok után a svéd és a kanadai nők társadalmi helyzete a legjobb a Földön. A kutatás során összesen 100 országban vizsgálták meg a szakértők a nők életét leginkább befolyásoló tényezőket, beleértve a karrierlehetőségeket, a nemi egyenlőséget, a jogszabályi környezetet és az infrastruktúrát. E kategóriák között egyebek mellett olyan szempontokat vettek figyelembe, mint a nők foglalkoztatottsága, oktatáshoz való hozzáférhetősége, személyi biztonsága vagy éppen a nők szavazati joga bevezetésének éve. Az így kapott értékekből alakult ki az egyes államok női élhetőségi indexe.

A legjobb összesített értékelést tehát Norvégia kapta, de az északi országok általában véve is előkelő helyeket értek el ebben az összevetésben, hiszen sorrendben Svédország, Finnország, Izland és Dánia is befért a legjobb hat közé, ahol az egyedüli kivételt a harmadik helyezett, tehát még éppen dobogós Kanada jelenti. A munkahelyi viszonyok tekintetében Izland, infrastruktúra terén Kanada, nemi egyenlőségben Norvégia, míg a törvényi szabályozásra nézve Észtország bizonyult a legjobbnak. Érdemes megemlíteni, hogy ez utóbbi kategóriában Magyarország is dobogós, köszönhetően az abortusz jogi értelemben vett elérhetőségének, illetve annak, hogy a hazai támogatási rendszer összesen 1120 napot biztosít az anyáknak arra, hogy otthon maradjanak kisgyermeküket nevelve.

Egy új kutatás szerint Norvégia a világ legélhetőbb országa nők számára
Egy új kutatás szerint Norvégia a világ legélhetőbb országa a nők számára (fotó: iStock)

A magyar nők helyzete számokban

Milyen a nők helyzete ma a magyar társadalomban? Erre a kérdésre kerestük a választ cikksorozatunkban, amelyet ide kattintva olvashat el.

Ezzel együtt összesítésben csupán a 30. helyen állunk, bár így is megelőzzük például az Egyesült Államokat vagy Japánt. Itthon a teljes népességszámon belül 52,43 százalék a nők aránya, a kormányzati pozícióknak viszont csupán 6,3, a vezető beosztású munkahelyi állásoknak pedig 37,6 százalékát töltik be nők. Közbiztonság terén a 33., az oktatáshoz való hozzáférhetőségben a 30., míg az egészségügyi ellátások elérhetősége tekintetében az 51. helyen állunk a 100 ország között. Ez utóbbiban olyan államok is megelőzték Magyarországot, mint például Venezuela, Szaúd-Arábia vagy éppen Albánia.

A nemek közötti bérszakadék itthon 9,36 százalék, ami a 33. helyre elegendő a listán, és ami átszámítva azt jelenti, hogy a magyar nők minden évben november 26. után lényegében ingyen dolgoznak. A differencia Romániában a legalacsonyabb, ahol 1,55 százalékkal keresnek többet a férfiak, míg Laoszban (1,96 százalékkal) és Kamerunban (5,8 százalékkal) a nőket fizetik meg jobban munkahelyükön. Rémisztő statisztika, hogy a női emberkereskedelmet bemutató magyar indexnél csupán 13 ország rendelkezik rosszabb mutatóval: Oroszország, Irán és Venezuela a sereghajtók, míg a hazai állapotoknál például Kambodzsában, Indiában és Katarban is jobb a helyzet. Maximális értékelést ebből a szempontból kizárólag Kanada, Dánia, Ausztrália, Ausztria és Norvégia tud felmutatni.

Európa kiemelkedik

A nők számára leginkább élhető 20 ország közül 16 európai. Észak-Amerikát a 3. helyezett Kanada, Óceániát a 12. Ausztrália és a 18. Új-Zéland, Ázsiát a 13. Szingapúr képviseli az élmezőnyben. Dél-Amerikából a 37. Chile, Közép-Amerikából a 45. Costa Rica, míg Afrikából a 67. Tunézia végzett legelőrébb. A százas mezőnyben Nigéria, Etiópia és Pakisztán kapta a legrosszabb értékelést. A listán négy olyan állam szerepel, ahol a nők szavazati jogát csupán az új évezredben vezették be: Bahreinben 2002, Ománban 2003, az Egyesült Arab Emirátusokban 2006, Szaúd-Arábiában pedig 2015 óta voksolhatnak a nők.

Forrás: nestpick.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra