Megúszható az elhízás terhesség alatt?

A kismamák többsége aggódva szemléli a mérleget hétről hétre, ennek ellenére húsz százalékuk túl sok plusz kilóval gyarapodik a terhesség alatt, ami nem jó a babának sem. Alkati dologról van szó, vagy az elhízás igenis megelőzhető?

Nem is kellene elhízni a terhesség alatt?

Azt talán már csak kevesen hiszik, hogy igaz lenne nagyanyáink mondása, miszerint egy várandós nő kettő helyett eszik. Viszont sokan vannak, akik jóval engedékenyebbek magukkal szemben, amikor babát várnak: vagyis azt eszik, amit megkívánnak, és felhagynak a korábbi mértékletesebb táplálkozással - rosszabb esetben ugyanolyan egészségtelenül táplálkoznak, mint addig.

Az orvostudomány szerint, ha valaki a terhességet megelőzően vékony volt, ne hízzon többet 16 kilónál, ha túlsúlyproblémái voltak, akkor a 10 kilós gyarapodás is sok. Fontos az is, hogy a hízás jelentős része csak a terhesség második felében történjen.

Miért hízunk, ha teherbe esünk?

A terhesség alatt megnövekedett kalória- és tápanyagigény miatt nagyon fontos, hogy a várandós nő étrendje megfelelő mennyiségű gyümölcsöt tartalmazzon, melyek kiváló forrásai a C-vitaminnak és a folsavnak. Íme, a hét legjobb gyümölcs terhes nőknek!

A "hízás" valójában a magzat, a méhizomzat, a méhlepény, a magzatvíz és a felhígult vér tömegéből adódik össze, ehhez járul pluszban a " vizesedés ", azaz a szövetek közt felszaporodott folyadék súlya és a zsírlerakódás.

Ahogy telnek a hetek, nem csak a pocak nő, hanem kikerekednek a mellek, a csípő, a fenék is. A zsírgyarapodásnak fontos szerepe van, a tápanyagraktárt a mama szervezete a szoptatás ideje alatt fogja felhasználni.

Miért kell mégis figyelni a hízás mértékére? A zsírban, gyorsan felszívódó szénhidrátokban gazdag táplálkozás nemcsak az anya súlyát gyarapítja, hanem a babát is, a csecsemő túlsúlya pedig megnehezíti a szülést. A túlsúlyos várandósok körében gyakoribb a magas vérnyomás, a terhességi toxémia , a diabétesz és a húgyúti fertőzés. Az is bizonyított, hogy az ő gyermekeik nagyobb eséllyel küzdenek majd súlyproblémákkal életük során.

Ezenfelül az sem mindegy, hogy a kismama elhízása egészségtelen táplálkozásból és mozgásszegény életmódból adódik-e, hisz ez szintén veszélyforrás a magzat számára.

Fogyókúráznia egy kismamának nem szabad, viszont érdemes pár dologra odafigyelni, erhesség várandósság hízás hízás terhesség alatt babavárás túlsúly
Fogyókúráznia egy kismamának nem szabad, viszont érdemes pár dologra odafigyelni

Így vigyázhatunk a súlyunkra

Mennyit kell és mennyit lehet hízni? Attól függ, milyen volt a súlyunk a terhesség előtt. A vékony kismamák terhesség alatti optimális súlygyarapodása 11-16 kg, a normál testalkatúaké 6-11 kg, míg a túlsúlyosaké 5-9 kg. Az is fontos, hogy az első harmadban maximum 2 kg plusz jelentkezzen, a másodikban körülbelül 3, az utolsóban pedig nagyjából annyi legyen a gyarapodás, mint az első kettőben volt összesen - kb. 6 kg. Érdekes adat, hogy a terhesség 28-30. hetéig csak mindössze napi 150-300 kalóriával nő a kismama energiaszükséglete, és ezt követően is csak napi 400-500 kalória plusz bevitellel lehet számolni a korábbi optimumhoz képest.

Fogyókúráznia egy kismamának nem szabad, kalória-, illetve szénhidrátszámlálásra is csak terhességi diabétesz esetén van szükség, viszont érdemes pár dologra odafigyelni. A kulcs az étrend helyes összeállítása. A fehér lisztből készült péksütikre, kenyérre nincs szüksége a szervezetnek továbbra sem, helyette fogyasszunk teljes kiőrlésű gabonából készült pékárut. Kerülni kell a magas szénhidráttartalmú, alacsony tápértékű, cukros ételeket, rágcsákat, nassolnivalókat. Naponta 4-5 alkalommal kell étkezni, a rendszertelen táplálkozás nem jó, a folyamatos eszegetés sem. A zsíros, nehéz, fűszeres, puffasztó ételek fokozhatják a vizesedést.

A helyes étrend kulcsa a változatosság: az öt fő élelmiszercsoport (gabonafélék, tejtermékek, zöldség-gyümölcsök, húsok, zsírok-olajok) mindegyikére szükség van. Érdemes figyelni a táplálék minőségére, kerülni a félkész ételeket, cukros üdítőket, és minden olyan élelmiszert, melyben nagy mennyiségű szintetikus anyag van, például ízfokozók, festékek, természetazonos aromák, tartósítószerek.

Egészséges várandósság alatt nem tilos, sőt ajánlott a sport. A terhestorna megelőzheti, enyhítheti a terhesség alatt jelentkező ízületi-, csípő- és hátfájdalmakat, fejleszti az állóképességet, javítja a keringést, és erősíti a fokozottan igénybe vett izomcsoportokat (medence, hát, gát). A fizikálisan aktív kismamák a szülést követően gyorsabban regenerálódnak, és a plusz kilóktól is könnyebben megszabadulnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra