Lelkiismeretesen szoptatnak a magyar anyukák

A WHO (Egészségügyi Világszervezet) által kitűzött célt már legalábbis elérte, sőt meg is haladta Magyarország, mivel a Magyar Gyermekorvosok Társaságának reprezentatív kutatásából kiderült, hogy a magyar édesanyák 60 százaléka szoptatja gyermekét fél éves korig, a WHO pedig azt a célt tűzte ki, hogy a babák legalább fele részesüljön anyatejes táplálkozásban 6 hónapos koráig - hangzott el Tiszafüreden, a "Természetesen, anyatejjel..." című Országos Védőnői Továbbképző Napon a Szoptatás Világhete alkalmából.

A Magyar Védőnők Egyesülete (MAVE) kétnapos rendezvényére meghívta Dr. Szabó Lászlót, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának (MGyT) elnökét is, aki laktációs szakemberekkel, védőnőkkel és házi gyermekorvosokkal vitatta meg a szoptatás és babatáplálás kérdéseit.

A védőnők és laktációs tanácsadók elmondása szerint az édesanyák leggyakrabban azzal a problémával fordulnak hozzájuk, hogy nem elegendő már az anyatej, de a szoptatás abbahagyásának, elmaradásának oka lehet emlőprobléma, gyógyszerszedés is, illetve az, hogy a baba már nem akar szopni, vagy az édesanya újra várandós lesz (ez a tejen érződik, ezt sok kisbaba nem tolerálja.)

A szakemberek szerint nagyon fontos, hogy az édesanyák már a terhesség időszaka alatt megfelelő felvilágosítást kapjanak a szoptatással kapcsolatban, hiszen sok esetben nehezebben indulhat meg, mint várnánk.

Hogyan kezdjem a hozzátáplálást?A védőnők, laktációs tanácsadók és gyermekorvosok feladata az, hogy a szoptatás alatt segítsék és támogassák az édesanyákat, az anyatej csökkenésekor pedig a legmegfelelőbb táplálási tanácsokkal lássák el őket.

"Azt kell megértetni az édesanyákkal, hogy az anyatej egyszerre étel és ital, tökéletesen kielégíti a baba igényeit 6 hónapos korig. A hozzátáplálást fél éves korban, fokozatosan kezdjük, addig az anyatej önmagában tökéletes táplálék a baba számára" - mondta el Dr. Szabó László.

A mai napig rengeteg információ kering a babatáplálással kapcsolatban, nagy részük elavult, korszerűtlen. Előfordulnak eltérő álláspontok is a szakmán belül, a megoldást a védőnői és gyermekorvosi oktatásban történő tananyag reform jelenthetné - tették hozzá a szakemberek.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
Ecet helyett így tüntesd el a vízkövet: pár perc alatt szinte magától leválik a vízforralóról
gyógyszerfelírás
Eldőlt, nagy változás jön a gyógyszerfelírásban – Hivatalosan is kihirdették
Az Alzheimer-kór 16 korai jele: nem mindig a feledékenység az első tünet
magas rosttartalom
Ugyanolyan rostdús, mint az útifűmaghéj, de negyedannyiba kerül – ez a 3 legjobb alternatíva
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: +4 °C

Túlnyomóan borult időre számíthatunk, és többfelé alakul ki jellemzően gyenge intenzitású eső, zápor, csak késő este kezd el északkelet felől csökkenni a felhőzet. Nagy területen megerősödik, a Nyugat-Dunántúlon viharossá fokozódik az északias szél.A legmagasabb nappali hőmérséklet 6 és 11 fok között alakul. Késő este 3, 8 fok valószínű. Északi-északkeleti áramlással hideg levegő zúdul a Kárpát-medence fölé, ami az arra érzékenyek körében hidegfronti jellegű hatást fejthet ki.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Hány kalória van egy szelet pizzában? – Kalóriakvíz feketeöves diétázóknak A tudatos táplálkozás alapja, hogy tisztában legyünk azzal, mit és mennyit eszünk. A kalóriaszegény ételek megválasztása segíthet, ha a fogyás a cél.
kvíz
Szem és látás: alaptudás, mégis sokan hibáznak – Teszteld magad kvízünkben! Szemünk egészsége kellő törődést igényel a mindennapokban, sokszor mégis megfeledkezünk róla. Mennyire vagy jártas a témában? Teszteld a tudásod kvízünkben!