Hüvelyi fertőzések: valóban tabutéma?

Még mindig számos tévhit él a köztudatban a hüvelyi fertőzésekkel kapcsolatban, emiatt sokan nem szívesen beszélnek problémájukról, és szégyellik magukat.

A hüvelyi fertőzések rengeteg kellemetlenséget okozhatnak, nemcsak fizikai, de gyakran lelki panaszokat is előidézhetnek, bűntudattal párosulhatnak. A rossz érzések egy része abból a téves elképzelésből ered, hogy a hüvelyi fertőzések a szabados szexuális életre, a partnerek gyakori váltogatására vezethetőek vissza. Pedig ez nem igaz. A hüvelyflóra természetes egyensúlyát számos külső-belső tényező befolyásolhatja.

Az egészséges hüvelyben a tejsavbacilusok megakadályozzák a kórokozó baktériumok növekedését és szaporodását. Ám ha ez a természetes egyensúly - például betegségek, bizonyos gyógyszerek, menstruáció vagy fertőzés hatására - megváltozik, akkor csökken a jótékony bacilusok száma. Ezzel együtt pedig gyengül a szervezet ellenálló képessége, ami kedvez a kórokozók elszaporodásának és a hüvelyfertőzés létrejöttének.

A hüvelyi fertőzések több mint fele bakteriális eredetű. A normál hüvelyflóra összetétele ilyenkor megváltozik, a tejsavbaktériumok helyét jellegzetes, vegyes baktériumflóra foglalja el, ami kellemetlen panaszokat okozhat. De mi okozhat bakteriális hüvelyfertőzést?

Ez a magyarázat arra, hogy olyan nőknél is kialakulhatnak gombás és bakteriális fertőzések, akik még egyáltalán nem élnek szexuális életet.

"Személyiségfüggő, hogy ki mennyire tud megnyílni az orvosának, mennyire mer nyíltan beszélni a problémájáról. Sok múlik azon, hogy kinek milyen a mentalitása, a habitusa, a hozzáállása ezekhez a kérdésekhez. Van, aki nyíltan, leplezetlenül beszél minderről, de vannak olyanok is, akik titkolják, nem szívesen fordulnak szakemberhez" - osztja meg tapasztalatait Dr. Demjén László szülész-nőgyógyász szakorvos.

A leggyakoribb hüvelyi fertőzések

Egy-egy fertőzés esetén a hüvelyváladék mennyisége, állaga, színe, szaga megváltozik. A hüvelyben, illetve a külső nemi szerven kínzó viszketés jelentkezhet, a hüvelyfolyás fehér, szürke vagy akár sárgászöld színű is lehet, a váladék gyakran kellemetlen szagú, a fertőzés pedig olykor vizelési fájdalommal is jár.

"A hüvely gombás fertőzései közül a candidiasis a leggyakoribb. A sarjadzó gomba kis számban az egészséges hüvelyben is megtalálható. A legyengült immunrendszer, a cukorbetegség és bizonyos gyógyszerek, például az antibiotikumok is hajlamosíthatnak a fertőzésre, de a túlzott intim higiénia is kedvezhet a gombák szaporodásának" - magyarázza Dr. Demjén László. A fehér, túrós, törmelékes folyás kínzó viszketéssel, égő fájdalommal párosulhat.

Hüvelygomba szinte minden nőnél kialakul legalább egyszer életében. Mit tegyünk, ha gyors segítség kell?

Ugyanakkor a szakember kiemeli, hogy nem ritkák a bakteriális megbetegedések sem. A bakteriális vaginosis a hüvely egyik leggyakoribb fertőzése, amely erős folyással, szürkésfehér színű, kellemetlen halszagú váladékkal jár. Kezelése kiemelten fontos, mivel méhnyálkahártya-gyulladást, illetve kismedence-gyulladást okozhat. A fertőzés terhesség alatt növeli a burokrepedés, így a koraszülés kockázatát is. Ám a nemi szervek viszketése, a sárgás-zöldes színű, bűzös folyás is bakteriális fertőzésre utal - mutat rá a szakember.

Hüvelyfertőzés tüneteivel forduljon orvosához
Hüvelyfertőzés tüneteivel bátran, szégyenérzet nélkül forduljon orvosához

"Az öndiagnózis és az öngyógyítás azonban senkinek sem ajánlott" - emeli ki Demjén doktor. "Fertőzés gyanúja esetén érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulni, mivel célzott kezeléssel a gyógyulási idő is jelentősen lerövidíthető. Friss hüvelykenetből speciális laboratóriumi vizsgálatokkal pedig pontosan kimutatható a problémás kórokozó. Ám a hatékony gyógyszeres kezelés mellett elengedhetetlenül fontos a hüvely természetes flórájának helyreállítása is. Bár a szervezet természetes önregenerációt végez, így a normál flóra valamennyire magától is helyreáll, azért érdemes ezt a folyamatot valamilyen gyógyszertárban kapható készítménnyel támogatni" - teszi hozzá a szakember.

Miért fontos a hüvelyflóra helyreállítása?

Az egészséges hüvelyi flórát számos tényező befolyásolja: a szervezet hormonális állapota (menstruáció, terhesség), a táplálkozás és bizonyos gyógyszerek is. Bár a hüvelyi fertőzéseknek számos kiváltó oka lehet, a természetes savas közeg változása, kényes egyensúlyának felbomlása szinte minden esetben tetten érhető.

A hüvelyi problémák, például a bakteriális és gombás fertőzések, a hüvelyszárazság vagy egyéb betegségek nemcsak nagyon kellemetlenek és fájdalmasak, de súlyosabb szövődményekkel is járhatnak. Ki gondolta volna, hogy a hüvely egészségének megőrzéséhez a táplálkozással is hozzájárulhatunk?

A hüvely normál pH-értéke 4,5 - tehát alacsonyabb, azaz savasabb, mint a bőr pH-ja (5,5). Ez a savas közeg védelmet nyújt a kórokozó baktériumokkal, gombákkal és élősködő egysejtűekkel szemben. Az antibiotikumok például nagymértékben károsítják az egészséges hüvelyi flórát, mert nemcsak a kórokozókat, hanem a hasznos tejsavbaktériumokat is elpusztítják.

Ugyanakkor bizonyos anyagcsere-betegségek (pl. cukorbetegség) esetén szintén fokozódhat a megbetegedés veszélye. A nem megfelelő intim higiénia is megzavarhatja a hüvelyflórát. Egyes tisztálkodószerek felboríthatják a normál flóra egyensúlyát, befolyásolják a megfelelő pH-értéket. Az intim területek tisztán tartására ajánlatos erre a célra kifejlesztett kímélő készítményeket használni. Normális esetben a hüvely öntisztuló folyamatai miatt nincs szükség irrigálásra. A túlzásba vitt higiénia tönkreteheti a bőr természetes savköpenyét és nyálkahártyáját. A műszálas fehérnemű, a műanyagréteggel bevont intimbetétek gátolják a test szellőzését, ami ideális a baktériumok és gombák szaporodásának.

Miért érdemes félretenni a szégyenérzetet és orvoshoz fordulni?

"Mert a hosszan fennálló fertőzések krónikus kismedencei gyulladáshoz, libidócsökkenéshez, párkapcsolati problémákhoz vezethetnek - mutat rá Dr. Demjén László. - A kismedencei gyulladás a meddőség egyik fontos kiváltó tényezője" - fűzi hozzá a szakember.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra