A hólyaghurut kockázatát ezek növelik

A gyakran tévesen felfázásnak nevezett hólyaghurutot általában olyan baktériumok okozzák, amelyek természetes módon is jelen vannak a szervezetben. Lássuk, hogyan lehet kezelni a problémát.

Sokan felfázásról panaszkodnak, holott valójában hólyaghurut okozza a kínzó fájdalmat. Dr. Kállai László , az Urológiai Központ urológusa a főbb rizikófaktorokra és a kezelés alapjaira hívta fel a figyelmet.

Mi okozza a hólyaghurutot?

A hólyaghurutot, avagy cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben. A húgyutakba kerülve és elszaporodva viszont kórokozókká válhatnak. Leggyakoribb és legismertebb képviselőjük az Echerichia coli, röviden E. coli .

Számos tényező befolyásolhatja a bélbaktériumok húgyutakba való bekerülését, elszaporodását és a betegség kialakulását. A nőkre jellemző rövid húgycső egy erős hajlamosító tényező, ugyanis a nemi élettel járó mechanikai behatás "felpumpálhatja" a kórokozókat a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Ilyenkor tehát nem egy nemi betegségről van szó, mert az esetek nagy részében a kórokozót feltehetően nem a partner adja át. Ám ettől függetlenül az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás jelentősen megnöveli a húgyúti fertőzések kialakulásának kockázatát.

hólyag, húgyhólyag, hólyaghurut, fertőzés, E. coli, felfázás,
Számos betegség következményeként is kialakulhat hólyaghurut. Fotó: 123rf

A további rizikófaktorok

A nem rendszeres vizeletürítés, a hideghatás - innen származik a felfázás kifejezés -, a meleghatás (például a nyilvános fürdők meleg vize), a nyilvános vécé használata és a személyes higiénia hiányosságai miatt a húgyutak immunvédekezése romlik, a kórokozók elszaporodásának esélye pedig megnő. Emellett akár a szervezet számára addig ismeretlen baktériumok is bekerülhetnek a húgycsőbe.

A hólyaghurut kialakulhat:

  • hüvelyi és egyéb nőgyógyászati gyulladások, valamint hasmenés szövődményeként
  • menopauza következményeként
  • az immunrendszer működését gátló betegségek hatására
  • pszichés stressz és egyes gyógyszerek mellékhatásaként
  • a húgyutakat és/vagy a hólyagot érintő fejlődési rendellenességek, sérülések, kövek, daganatok, sipolyok miatt
  • vizelet-visszamaradás következményeként
  • Hogyan kezeljük a hólyaghurutot?

    A nők egy része saját maga kezeli a hólyaghurutját. Általában bőséges folyadékfogyasztással , pihenéssel, meleg fürdővel, gyógyteákkal, gyógyhatású készítményekkel, gyulladáscsökkentőkkel és korábbról eltartalékolt antibiotikummal próbálják kigyógyítani magukat. A biztos gyógyulás érdekében viszont mindenképpen ajánlott egy szakorvos felkeresése!

    "A bőséges folyadékfogyasztást orvosilag is szoktuk javasolni, akárcsak az antibiotikus kezelést, amely a panaszokat rendszerint egy napon belül jelentősen csökkenti. Első vonalban olyan antibiotikumot szoktunk felírni, amelyről tudjuk, hogy húgyúti fertőzésre jó szokott lenni. A kezeléssel dacoló fertőzés, visszatérő és idült hólyaghurut esetén pedig - vizelettenyésztés alapján - célzott antibiotikus kezelést ajánlunk" - ismertette a szakember.

    A hólyaghurut kialakulásának és kiújulásának megelőzésében szintén lényeges a bőséges folyadékfogyasztás, valamint a rendszeres vizeletürítés. Ajánlott kerülni a kicsapongó nemi életet, szexuális együttlét után pedig javasolt a vizeletürítés. Fontos továbbá a személyes higiénia fenntartása, az időjárásnak megfelelő öltözködés, valamint a műszálas és kényelmetlen alsóneműk mellőzése.

    Egyes betegeknél a gyógyhatású készítmények - például a tőzegáfonya-tartalmú termékek - jó hatásúak lehetnek. A legyengített E. colit tartalmazó készítmények pedig védőoltásszerűen fokozzák a húgyutak immunvédekezését a kórokozókkal szemben. Ha pedig a kivizsgálás során a hólyaghurut hátterében más betegséget is találnak - például cukorbetegséget, hólyagkövet vagy hólyagdaganatot -, akkor annak kezelésével a következményes hólyaghurut is elmúlik vagy könnyebben kezelhetővé válik.

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Élet anafilaxiával

    Olvassa el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Kettős front
    Maximum: +24 °C
    Minimum: +12 °C

    Tovább növekszik a felhőzet, hajnalra a legtöbb helyen már borult égre számíthatunk. Az ország délnyugati felében van esély több helyen csapadékra, arrafelé ismétlődő jelleggel fordulhat elő eső, zápor, zivatar, utóbbi egyre kevésbé lesz jellemző. Lokálisan kiadósabb mennyiség is hullhat. Emellett néhol a keleti országrészben is előfordulhat zápor. A keleties szél helyenként élénk lesz, zivatarok környezetében átmeneti szélerősödés előfordulhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 10 és 16 fok között várható. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Hogy érzed most magad fizikailag?

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Milyen most a lelkiállapotod?

    Hogy érzed magad?

    Legjobban:
    Legrosszabbul:
    Kezdjük újra