10 tipp menstruációs görcsökre

A női lét egyik legkevésbé irigylésre méltó velejárója, hogy évtizedeken keresztül havonta több napig fájdalmakkal, görcsökkel, egyéb kellemetlenségekkel vesződünk. Néhány tippet gyűjtöttünk össze a menstruációs gondok enyhítésére.

Kezelje a helyén!

Sok igazság van abban a mondásban, hogy "minden az agyban dől el". Ha egy nő úgy gondol a havonta rendszeresen megérkező "nehéz napokra", mint a feltétlenül bekövetkező rosszullétek, görcsök és fájdalmak idejére, akkor az törvényszerűen olyan is lesz. A félelem, a szorongás akár valódi szenvedéssé is mélyítheti a múló kellemetlenségeket. Ha azonban mint egy természetes, magától értetődő jelenséget várja a menstruációt - ami ráadásul a természet pozitív üzenete, hiszen hónapról hónapra megerősíti abban, hogy egy egészséges, anyaságra érett, igazi nő - nos, akkor, ha talán nem is örömmel, de jóval könnyebben és derűsebben fogadja el ezt az ismétlődő élethelyzetet.

Ne görcsöljön!

A kifejezés kétértelműsége is jelzi, hogy a stressz és a görcsös fizikai fájdalmak közt bizony lehet összefüggés. Így azok, akik a menstruáció során rendszeresen szenvednek heves görcsöktől, okosan teszik, ha keresnek valamilyen hatékony stresszoldó módszert maguknak, mert a belső feszültség enyhülésével a fájdalmaik is jelentősen csökkenni fognak. Relaxálás, jóga, agykontroll sokat segíthet, de akár a legegyszerűbb, hagyományos, lazító módszerek is, a pihenés, egy kellemes séta, a tudatosan lassított légzés, a mélyen beszívott és fokozatosan kiengedett levegő.

Melegségre vágyik?

A melegnek is ismert a lazító, fájdalomcsillapító hatása. Meleg zuhany, vagy fürdő, a hasra tett melegítőpárna, de akár egy, a derék köré csavart vastag törölköző is enyhülést hozhat.

Jó étvágyat!

Rengeteg múlik a táplálkozáson. Az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás több szempontból jót tesz: erősíti az immunrendszert, energizálja a szervezetet, szabályozza a vízháztartást, és így tovább. Bencsikné Mohari Veronika dietetikus naponta legalább 5-600 gramm gyümölcs, zöldség elfogyasztását javasolja. A menstruáció napjaiban jobb kerülni a puffasztó hatású zöldségeket, például a babot, borsót, lencsét, és nem ajánlatos a nehezen emészthető vörös húsok fogyasztása sem. Egy kiskanálnyi lenmagolaj jótékony hatású ilyenkor.

Édes élet?

A hormonok játékaként előfordulhat, hogy szokatlan hevességgel tör ránk ilyenkor az édesség utáni vágy. Miért ne engedhetnénk ennek? Számtalan egészséges nassolni való közül választhatunk: aszalt vagy friss gyümölcsök, olajos magvak, teljes kiőrlésű gabonából készült kekszek, és egy-egy kocka magas kakaótartalmú csokoládé sem bűn, sőt, antioxidáns tartalma miatt egészséges is.

Víz, víz...

A megfelelő folyadékbevitelről (körülbelül 2,5 liter naponta) ezekben a napokban is gondoskodni kell, de figyelembe kell venni, hogy ilyenkor fokozott a vízvisszatartásra való hajlam is. Ezért vigyázni kell például a sóbevitelre, és a koffeintartalmú italok (kávé, fekete tea, kóla, energiaitalok) fogyasztására, mivel ezek vízvisszatartó hatásúak.

A jótékony magnézium

A menstruáció idején megnövekedik a szervezet magnézium-szükséglete, az ajánlott bevitel 200 mg naponta. Gabonafélék, tejtermékek, zöldségek, banán tartalmazza többek között, így ezeket mindenképpen érdemes az étrendbe beilleszteni. A fokozott adagolást el lehet kezdeni már a menstruáció előtti héten is. A vitaminok közül a B1 vitamin bevitelét érdemes ilyenkor fokozni. Ennek legfontosabb természetes forrásai az élesztő, a hántolatlan rizs, a korpa, zabliszt, mogyoró.

Teázni jó!

A teakészítés, kevergetés kis szertartása önmagában is lazító, stresszoldó hatású, de jó tudni, melyek azok a gyógynövények, amelyek görcsoldó, fájdalomcsillapító hatásúak, női bajokra különösen ajánlhatók. Ilyen például a kamilla, a fehér fagyöngy, a pásztortáska, az édeskömény, a cickafark, a zsurló.

Aktívan könnyebb!

Régen a nők azt tartották természetesnek, hogy a menzesz napjaiban, különösen az első, legerősebb görcsökkel járó napon betegnek érzik magukat, akár otthon is maradnak és ágynyugalomban igyekeznek túlélni a kellemetlenségeket, később is megszokott gyakorlat volt, hogy a középiskolás lányok tornaóráról felmentést kértek. Manapság azonban terjed annak felismerése, hogy az aktivitás jó hatású ilyenkor is. A rendszeres testmozgás feszültségoldó hatásáról kár lenne lemondani ezeken a napokon is, ráadásul az aktivitás segíti a keringést, serkenti az anyagcserét és csökkenti a vízvisszatartást is, ami szintén fontos ezeken a napokon.

Öleljen!

A szerelmi aktus, az orgazmus feszültségcsökkentő hatása vitathatatlan, úgyhogy sokan ajánlják, hogy a menstruációs görcsöket is ezzel enyhítsék. A vélemények megoszlanak a vérzés alatti szexről, a párok egy része ilyenkor a közösüléstől visszariad. Ez az egyéni ízlésektől, szokásoktól, stb. függ, netes fórumok tanúsága szerint számosan vannak, akiket nem tart vissza ez sem, sőt, a nők egy része ilyenkor még jobban kívánja az együttlétet. Mindenesetre a higiéniára ilyenkor még jobban kell ügyelni, hiszen a női szervezet ilyenkor védtelenebb az esetleges fertőzésekkel szemben. De a vigasztaló összebújás, ellazító ölelkezés, a meghitt szerelmi játék ilyenkor is, mint mindig, természetesen jó hatású testre és lélekre, és megerősíti a pár kapcsolatát a nehéz napokon is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra