Új remény a szklerózis multiplex kezelésében

Magyarországon 6-8 ezer szklerózis multiplexben szenvedő beteg él, nagy részük előbb-utóbb mozgássérültté válik. A Pécsi Tudományegyetem Neurológiai Klinikájának tanszékvezetője az InfoRádiónak elmondta: a legújabb kutatások már nemcsak a betegség előrehaladásának lassítását célozzák, hanem a kialakult sérülések visszafordítását is lehetővé tehetik.

A szklerózis multiplex - az epilepszia után a leggyakoribb szervi-idegrendszeri megbetegedés - a fiatal felnőttkorban alakul ki, és mivel egyelőre nem gyógyítható, a betegek egész életét végigkíséri, kétharmaduk tíz-tizenöt év után mozgáskorlátozottá válik - mondta az InfoRádiónak a Pécsi Tudományegyetem Neurológiai Klinikájának tanszékvezetője.

Komoly Sámuel közölte: a betegek 20-30 százaléka tizenöt-húsz év után is képes kis fizikai terheléssel járó munkát ellátni.

A betegség eredete egyelőre pontosan nem ismert, a köztudatban az él, hogy egy megfázás után jelentkezhetnek az első tünetek.

A professzor elmondta: a megfázás mozgósítja az immunrendszert, és ezzel aktiválódnak azok az immunsejtek is, amelyekben elromlott az idegenfelismerő rendszer, így az idegrendszer egyes elemeit - főleg a mielin nevű anyagot, amely az idegpályák szigetelését adja - úgy tekintik, mintha azok is vírusok vagy baktériumok lennének; ezeket megtámadják és megsemmisítik.

Ez magyarázza, hogy egy nátha után a beteg állapota rosszabbra fordul: megbénul a lába vagy súlyosan romlik a látása. Néhány hét után az illető jobban lesz, mert ennyi idő alatt az immunrendszer helyrehozza a hibát, de csak átmenetileg - közölte a Pécsi Tudományegyetem Neurológiai Klinikájának tanszékvezetője.

A professzort meghívták egy olyan tudóscsoportba, amelynek célja, hogy gyógyszereket fedezzen fel, amelyek újraépítik a károsodott szigetelést azáltal, hogy stimulálják az ott nyugvó, megújulásra képes "őssejt típusú" sejteket az agyban.

Komoly Sámuel hozzátette: az effajta kezelésekkel akár a már kialakult károsodások egy része is helyrehozható vagy mérsékelhető lenne.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +11 °C

Reggelig a déli tájakon és az Alföldön túlnyomóan derült lesz az ég, ugyanakkor északkeleten több lesz a felhő, és még előfordulhat néhol zápor, zivatar. Az északi országrészben és a Dunántúl nagy részén rétegfelhőzet takarja az eget, párás, foltokban ködös idő lesz, de napkeltét követően javulnak a látási viszonyok. Napközben a felhőzet szakadozik, gomolyosodik, mindenhol kisüt több órára a nap. Délután főként az északkeleti tájakon alakulhat ki kevés helyenként zápor, zivatar. A délnyugati szél olykor megélénkül, de zivatarok környezetében erős, viharos lökések is lehetnek. A hőmérséklet délután 22 és 28, késő este 15, 20 fok között változik. A változékony idő mellett a frontérzékenyek tüneteit napközben kettős fronthatás erősítheti fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra