Kiderült, mi történik stroke után

Ha az autó akkumulátora lemerül, egy bikakábel segítségével bármikor extra energiát kaphat egy másik kocsiról. De mi a helyzet a fejünkben? Ezt derítette ki egy kutatás.

Az agy hasonlóképpen működik, ha a sérült neuronok elveszítik az energiát szolgáltató mitokondriumot (az energia előállításában és annak elraktározásában szerepet játszó sejtszervecskét), akkor az asztrocitáknak nevezett agysejtekhez fordulnak egy kis plusz töltésért. Legalábbis erre a megállapításra jutott tudósok egy csoportja, akik szerint felfedezésük új módszerek bevezetéséhez fekteti le az utat a stroke és más agysérülések esetében.

A Tel Aviv-i The Rabin Institute of Neurobiology tudósai szerint az agyban áramló információk továbbítása nagyon energiaigényes folyamat, az egészséges ember szervezetében az ehhez szükséges energia-utánpótlást tökéletesen elvégzik a neuronok. De ha a mitokondrium sérül vagy eltűnik, akkor a folyamat megáll, és ha nincs utánpótlás, az agysejt elhal.

Mi történik a fejünkben stroke után?

Agyunk több mint százmillió idegsejtből áll, ezeket gliasejtek veszik körül. Legfőbb feladatuk, hogy energiát szolgáltassanak idegsejtjeink számára, amelyek elektrokémiai jelekkel kommunikálnak egymással. Részletek!

Már 2014-ben sikerült felfedezni a sejtek mitokondrium-továbbító képességét, de akkor még azt hitték, csak az elhalt sejtrészecskéket szállítják, hogy az asztrociták lebontsák őket. Mivel a tudósok korábban megállapították, hogy a csontvelőben lévő őssejtek képesek mitokondriumot „adományozni” a tüdősejteknek, most a kutatók arra gondoltak, talán hasonlóan jól működik a folyamat az agyban is.

Mint kiderült, az asztrociták a CD38 nevű enzim segítségével képesek érzékelni a neuronok „segítségkérését”. Genetikailag módosított egerekből nyert asztrocitákat tettek mitokondriummal teli folyadékot tartalmazó edényekbe, majd utána a folyadékot halódó neuronokra öntötték, amelyek 24 órán belül magukba fogadták a mitokondriumokat és „életre keltek”. Ezután arra keresték a választ, vajon a folyamat így működik-e élő állatokban is, és itt is pozitív eredmények mutatkoztak.

Most már csak az a kérdés, mekkora szerepe lehet a folyamatban a CD38 enzimnek, de az erre irányuló kísérletek még nagyon korai stádiumban vannak. Mindenesetre nagyon úgy tűnik, hogy a jövőben olyan új megoldásokat fedezhetnek fel, amelyek a komoly agyi betegségek gyógyításában játszhatnak fontos szerepet.

Forrás: sciencemag.org

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra