Jelentős a fejlődés a Parkinson-kór kezelésében - országos konferencia

Zalaegerszeg, 2007. április 14. (MTI) - Jelentős fejlődés történt a Parkinson-kór gyógyszeres és műtéti kezelésében az elmúlt évtizedekben, az egyelőre gyógyíthatatlan, de jól kezelhető betegség nem stigma - hangzott el a Parkinson Betegek Világnapja alkalmából rendezett országos konferencián Zalaegerszegen, szombaton.

James Parkinson angol háziorvos 190 évvel ezelőttírta le a róla elnevezett - a végtagmozgást irányító agyi idegsejt elfajulás okozta - kór tüneteit.

A lelki, életminőségbeli következményeket a betegek jól szervezett közösségei és a társadalmi környezet elfogadó megnyilvánulásai nagy mértékben enyhíthetik - jelentette ki Takáts Annamária, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem (SOTE) klinikai szakfőorvosa. Szavai szerint "az egyelőre gyógyíthatatlan, de jól kezelhető betegség nem stigma", a vele élőknek, de a többi embernek is ilyen szemlélettel kell elfogadniuk.

A Parkinson-kór a végtagmozgást irányító agyi idegsejtekben az ingerület-átadást segítő anyagok dopaminszintjének csökkenésével, a dopamint termelő sejtek pusztulásával jár. Jellemző tünetei: a lelassult mozgás, a megváltozott a beszéd- és gondolkodás-képesség, a végtagok apró és gyors remegése. Még nem határozható meg egyértelműen a dopamintermelés csökkenésének valódi oka, de azt elsősorban örökletes tényezők befolyásolják és agyvelőgyulladás, szén-monoxid-mérgezés és bizonyos gyógyszerek túladagolása következményeként is kialakulhat.

A SOTE szakfőorvosa elmondta: a kór leghatékonyabb - bizonyos esetekben 4-5 évig tünetmentességet is eredményező - hatóanyaga a dopaminszintet emelő levodopa, különösen ha ezt enzimgátlókkal kombinálva alkalmazzák. Viszonylag szűk esetkörben alkalmazható műtéti beavatkozás a mélyagyi ingerlés, amelynek során a fiatalabb, a hullámzó mozgásteljesítményű betegek számíthatnak jó eredményre, valamint azok, akiknek állapota gyógyszeres kezeléssel nem javítható.

Fazekas András neurológus, az általa 1998-ban kezdeményezett Delta Parkinson Egyesület egyik vezetője Fogom a kezed címmel egyedülálló pályázatot hirdetett meg a zalaegerszegi konferencián, azzal a céllal, hogy a Parkinson kórral kezelteket és családtagjaikat "kizökkentsék" a meg-megnyilvánuló reményvesztettségből a betegek akaraterejét, képességeit és élethelyzetük javítását tükröző alkotásokkal.

Nemcsak az alkotásokat, hanem "az addig vezető utat" is díjazzák - közölte Farkas András.

Magyarországon jelenleg mintegy 20 ezer, ezen belül Zalában közel 120 ember szenved Parkinson-kórban. Évente több mint 1500 esetet diagnosztizálnak - mondták el a speciális gyógytornával, táplálkozási tanácsadással és művészeti programmal kiegészülő országos konferencián.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Északkelet felől tovább vékonyodik, szakadozik a felhőzet, reggelre már jórészt csak fátyolfelhők lesznek felettünk, a délnyugati tájakon viszont felhős maradhat az idő. Az ország délnyugati harmadán még elszórtan lehetnek záporok, de ezek reggelre fokozatosan szinte mindenütt lecsengnek. Az északias irányú szelet élénk, hajnaltól északnyugaton helyenként erős lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 15 fok között alakul, de az északi szélcsendes völgyekben több fokkal hidegebb is lehet. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra