Megéri naplót vezetni a migrénjeinkről

Több módon is küzdhetünk a migrénes rohamok ellen.

A Healthline segítségével bemutatjuk, hogy mire érdemes figyelnünk, ha időről időre migrénes rohamokkal küzdünk. A kezelés fontos része, hogy megtanuljuk elkerülni a konkrét kiváltó okokat és előre tervezzünk. Ha időben észrevesszük a jeleket, elkerülhetjük a legsúlyosabb tüneteket.

A migrén 4-72 órán át tartó erős, lüktető fejfájás, amely gyakran féloldali, terhelésre pedig rosszabbodik. A fejfájás e típusa rohamokban jelentkezik, gyakorisága nagyon változó: van, akinél félévente egyszer alakul ki, míg másoknál sűrűbben. Nagy átlagban a migréneseknél havonta kétszer-háromszor is jelentkeznek az akár két-három napig eltartó, hányingerrel, hányással, fényre, zajokra való érzékenységgel társuló fejfájások. A panaszokat megelőzheti úgynevezett aura is, amely a leggyakrabban egyfajta látászavar.

Kerüljük a zajos helyzeteket és az erős fényeket!

A hangos zajok, a villanó fények (például stroboszkóp miatt) és más érzékszervi ingerek gyakran váltanak ki migréneket. Ezeket sokszor nehéz elkerülni, de általában olyan helyzetben fordulnak elő, mint:

  • az éjszakai vezetés, 
  • a mozizás, 
  • klubok vagy zsúfolt szórakozóhelyek.

Mindenképpen tartsunk szüneteket, ha a tévé vagy a számítógép előtt ülünk, hogy pihentessük a szemünket, és érdemes csökkenteni a képernyők fényerősségét is. Ha tehetjük, kerüljük a hangos zajokkal járó, vagy vizuálisan ingerlő helyzeteket.

Válogassuk meg alaposan az ételeket!

Egyes ételek és italok is kiválthatnak migrént, mint például:

  • a csokoládé, 
  • a vörös bor, 
  • a feldolgozott húsok, 
  • az édesítők, 
  • vagy a sajtok.

A leggyakoribb bűnösök az alkoholos és a koffeines italok. Ha ezek fogyasztását csökkentjük, megelőzhetők lehetnek a migrének.

Vezessünk naplót a fejfájásainkról!

Egy napló vezetése révén könnyebben felismerhetjük, mik váltanak ki nálunk migrént.

Érdemes felírni az alábbiakat:

  • mit ettünk és ittunk, 
  • mennyit mozogtunk, 
  • az időjárást, 
  • az aktuális, erős érzelmeinket, 
  • a szedett gyógyszereinket és mellékhatásaikat, 
  • a fejfájás idejét és súlyosságát.

Figyeljünk a hormonális változásokra!

A hormonok is nagy hatással lehetnek a migrénekre. Sok nő a menstruáció előtt és alatt is kaphat erős migrénes rohamokat: ilyenkor különösen érdemes figyelniük a fizikai aktivitásukra és arra, hogy mit esznek. 

Az orális fogamzásgátlók és a hormonpótló kezelések növelhetik a migrénes epizódok gyakoriságát és súlyosságát. Egyeseknél enyhülést hozhat, ha a fogamzásgátló más formájára váltanak, míg másoknál előfordulhat, hogy a fogamzásgátló szedése alatt kevesebb migrénes rohamot tapasztalnak.

migrén fejfájás
Számtalan tényező kiválthat migrént. Fotó: Getty Images

Keressünk relaxációs módszereket

Habár a stresszes szituációkat nem tudjuk mindig elkerülni, azt mi döntjük el, hogyan kezeljük őket. Mivel a migrének gyakran fordulnak elő stresszes helyzetekben, a különböző relaxációs technikák, mint például a jóga vagy a meditáció, segíthetnek enyhíteni a stresszt.

Válasszunk kevésbé megerőltető edzésformákat

A rendszeres mozgás fontos része az egészséges életnek. De a túl megterhelők, mint például a súlyemelés, migrénnel is járhatnak. Mindig figyeljük testünk jelzéseit, és ha lehet, keressünk olyan stresszlevezető tevékenységeket, mint a jóga vagy a tai chi.

Szedjünk étrend-kiegészítőket!

Érdemes lehet étrend-kiegészítőket szednünk, például magnéziumot, mert egyes kutatások szerint a hiánya hozzájárulhat a migrének kialakulásához. Beszéljünk orvosunkkal is, hogy milyen gyógynövények vagy más, vény nélkül kapható termékek segíthetnének.

Aludjunk eleget és együnk rendszeresen!

Étkezések kihagyása is járhat migrénes fejfájással. A legtöbb ember számára az a legjobb, ha az ébredést követő egy órán belül eszik először, majd 3-4 óránként újra. Az éhség és a folyadék hiánya mind migrént okozhat, ezért figyeljünk arra, hogy elegendő mértékben igyunk és együnk.

Az alvás hiánya szintén migrénhez vezethet, ezért törekedjünk a napi 7-8 óra alvásra. Ugyanakkor a túl sok alvás is fejfájással járhat, ezért tapasztaljuk ki, hány órára van szükségünk.

Figyeljünk az időjárásra!

Az időjárás változása is járhat migrénnel. A magas páratartalom és a forró hőmérséklet, sőt még az esős napok is kiválthatnak erős fejfájásokat. Ha úgy érezzük, megvisel az aktuális időjárás, igyekezzünk inkább a lakáson belül maradni. Persze ez nem kerülhető el minden esetben, de minimalizálhatjuk a kint töltött időt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +29 °C
Minimum: +14 °C

Napos időre számíthatunk többnyire kevés gomolyfelhővel, ezek egy része elsősorban a Dunántúlon magasabbra törhet, de arrafelé is inkább csak elvétve alakulhat ki zápor, zivatar. Jobbára gyenge vagy mérsékelt lesz a légmozgás, legfeljebb zivatarok környezetében lehet átmeneti szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére többnyire 18 és 26 fok közé hűl le a levegő. Egy gyenge hidegfront érkezik, mely jelentősebb változást nem hoz.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra