A migrénes fejfájás kezelése

A fájdalmat csillapítani muszáj, hiszen a migrén az életminőséget, a munkaképességet is jelentős mértékben rontja. Természetesen a klasszikus gyógyszeres megoldások mellett a mellékhatásoktól mentes fájdalomcsökkentő praktikákról sem szabad elfeledkezni.

Mindig a legrosszabbkor jön, és mindig akkor, amikor sok feladat áll előttünk, vagy a legkevésbé sem hiányzik egy többnapos ágyhoz kötöttség. A gyakorlott migrénesek tudják, miről van szó: arról az élethelyzetről, amikor a borzasztó fájdalmat és a vele járó tünetegyüttest a pokolba kívánnánk, de minimum azonnal szabadulnánk tőle.

Bevett fájdaloműző praktikákat szedtünk csokorba, melyeket az érintettek osztottak meg velünk. Ezek egy részét hétköznap, akár a munkahelyünkön is gond nélkül kipróbálhatjuk.

  1. Gyógyszer
    "Amikor érzem, hogy jön a migrén, már az első, kezdeti tüneteknél beveszek egy fájdalomcsillapítót. A hatóanyagokkal mindenkinek egyénileg kell kísérletezni, mire megtalálja az igazán ütőset. Én akkor szoktam gyógyszer után nyúlni, amikor látáskiesést tapasztalok, vagy már zsibbadni kezd a kezem" - meséli Kriszti (25), aki kamaszkora óta küzd a migrénnel.

    Mit szedjünk? A fejfájás ellen bevált hatóanyagot (ibuprofen, paracetamol, acetil-szalicilsav, triptánok) tartalmazó gyógyszert a tünetek jelentkezése után a lehető leghamarabb vegyük be. Ha hányás is szokott jelentkezni, akkor a fentieket érdemes hányáscsillapítóval kombinálni. A gyógyszerek bevétele után egy csendes, sötét szoba lesz a legjobb hatással ránk, hideg borogatással a homlokunkon.
  2. Ott nyomni, ahol fáj
    "Egy masszőr megmutatta azokat a pontokat, amiket migrén esetén masszírozni kell, hogy enyhüljenek a panaszok. Ezekkel szoktam kezdeni, és csak akkor veszek be gyógyszert, ha ezek valamiért nem használnak. Többnyire azonban segítenek" - meséli Dávid (31) nevű olvasónk.

    Mi a technika? Erős, körkörös mozdulatokkal masszírozzuk a hüvelyk- és a mutatóujj közti bőrredő alatti területet mindkét kezünkön. A hajvonalnál, a fül mögötti csontos kidudorodáson levő akupresszúrás pont nyomása szintén fájdaloműző hatással bír. Ha valakit meg tudunk kérni, hogy masszírozza meg a vállunkat, nyakunkat, halántékunkat ilyenkor, szintén jótékony lehet, akárcsak néhány fejkörzés vagy egy rövid nyaktorna.
  3. Meleggel a fő fájdalma ellen
    "Általában a célzott melegítés jót tesz, ha nagyon rosszul vagyok. A nyakamat szoktam intenzív meleghatásnak kitenni" - osztja meg évek óta bevált praktikáját Péter (53), aki állítása szerint ezzel a módszerrel szokta megúszni a többnapos rosszullétet.

    Hogyan csináljuk? A nyakunkat többféle módszerrel melegíthetjük: vizes palackkal, hajszárítóval, esetleg meleg, sóval töltött zsákkal. A meleg hatására ugyanis az összeszűkült erek kitágulnak, az agyba jóval több vér jut, és a fejben csökken az érfalakra nehezedő nyomás.
  4. Koffeinbomba
    "Az egyetemi büfében nagyon furcsán néztek rám annak idején, amikor citromos kávét kértem migrénes rohamaim alkalmával, amik többnyire a vizsgaidőszakban voltak gyakoriak. Azóta voltam olyan kávézóban a fővárosban, ahol létezik ilyen ital, mellé írva, hogy 'fejfájósóknak'" - mondja nevetve Noémi (43).

    Hogyan igyuk? Egy csésze fekete már magában is jótékony hatással bír, de a megfigyelések szerint egy löttyintésnyi citromlé kifejezetten jó migrénűző. Van, aki az energiaitalokra esküszik, más ilyenkor is kólával próbálja bevinni a szívdobogtatáshoz elegendő koffeint. Az ivás egyébként is hasznos migrén esetén, sokszor ugyanis kiszáradás is állhat a gyötrő fájdalmak mögött. Igyunk minél többet, a csapvíz mellett a gyömbéres főzet, illetve egy-egy csésze gyógytea (citromfű, a csalán, levendula) is hasznos lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra