Veszélyes ilyenkor antibiotikumot szedni

Az antibiotikumok számos betegség hatékony kezelését teszik lehetővé, de ha ezeket szükségtelenül adjuk be a gyermeknek, azzal sokszor többet ártunk, mint használunk.

Melyik szülő ne tenne meg mindent azért, hogy beteg gyereke minél előbb jobban legyen? A kérdés persze költői, hiszen mindenki sürgetné csemetéje gyógyulását, amennyire csak lehet. Ezért sokan megkérik az orvost, írjon fel valamit, hogy „előbb gyógyuljon” a gyerek, vagy „csak a biztonság kedvéért”, holott a gyerekek többségénél vírusok okozzák az influenzajellegű megbetegedéseket, amelyekre felesleges az antibiotikum. Sőt, ezek beadásával soksor többet ártunk, mint használunk.

Milyen veszélyekkel járhat a gyermek szükségtelen antibiotikumos kezelése?

Ahogy a reklámokból már ismerjük, az antibiotikumok szedése során „kockázatok és mellékhatások” léphetnek fel. Leggyakrabban hányinger és hasmenés jelentkezik, de súlyosabb szövődmények is lehetnek, például allergiás reakció vagy anafilaxia. Miért is tennénk ki a gyereket ezek kockázatának, ha nem muszáj?

antibiotikum, betegség
Komoly gondot is okozhat, ha szükségtelenül használunk antibiotikumot. Fotó: Getty Images

Ezen kívül az antibiotikumok – mivel nem csak a káros baktériumokat veszik célba – felboríthatják a bélflóra egyensúlyát, a szervezet egészséges működéséhez szükséges baktériumok megtizedelésével pedig az általános egészségünknek is árthatnak. A gyakori indokolatlan antibiotikum kúrák pedig antibiotikum-rezisztenciához vezethetnek.

Aggódó szülőként természetes, hogy bármi probléma van, azonnal hívjuk a gyerekorvost, vagy szaladunk a kicsivel a rendelőbe. De külföldi szakemberek szerint érdemes lehet 24-48 órát is várni, mert a gyerekeknél különösen vírusfertőzések esetén gyakran előfordul, hogy a tünetek maguktól is elkezdenek javulni.

Az orvos miért írhat fel mégis antibiotikumot?

Ha nem sikerül megúszni a gyerekorvost, mert a gyerek nagyon pici és nagyon sír, vagy súlyosbodnak a tünetek, vagy fennáll a baktériumos felülfertőződés gyanúja, elképzelhető, hogy az orvos antibiotikumos kezelést javasol. Ilyenkor annyit tehetünk, hogy megkérjük, a recepttel várjuk meg a tenyésztés (ha készül ilyen) eredményét. Ha viszont a gyermek tünetei tovább súlyosbodnak, ne habozzunk a szakember utasításait követve beadni neki a gyógyszert. Illetve azt is megtehetjük, hogy megkérdezzük az orvost, melyik antibiotikum lehet a legjobb a fertőzésre. És ha választhatunk, a szűkebb spektrumút kérjük, ezzel is csökkentve az antibiotikum-rezisztencia kockázatát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +13 °C

Nyugatról kelet felé frontális felhőzet és gyengülő csapadékzóna vonul át, reggel is jobbára erősen felhős vagy borult lesz az ég. Délelőttől délnyugat felől csökken a felhőzet, a legtöbb napsütés a Dél-Dunántúlon valószínű, de gomolyfelhők képződnek, amelyekből záporok előfordulhatnak, kis eséllyel az ég is megdörrenhet. A déli, délnyugati szél többfelé élénk, helyenként erős lesz. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 19 és 25 fok között valószínű, inkább csak helyenként - az Északi-középhegységben és az Alföldön - lehet ennél kissé hűvösebb. Keleten a front érkezése előtt áll be a maximum. Fronthatással egyelőre nem kell számolnunk. Ezzel együtt a gyors melegedés miatt az arra érzékenyek körében melegfronti jellegű hatások jelentkezhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra