Immunbetegségre utalhatnak a fáradt izmok

A polimyositisban szenvedő betegek nehézkes mozgást, általános gyengeséget tapasztalhatnak. A gyógykezelést nehezíti, hogy a kiváltó ok nem minden esetben ismert.

A polimyositis egy autoimmun eredetű izomgyulladás . Nem számít gyakorinak, évente 100 ezer emberből nagyjából csak egy új beteget azonosítanak. Az életkorral egyre nő a veszélyeztetettség, gyermekeknél nem igazán jelentkezik, jellemzően a 45 év feletti nők az érintettek (de férfiak körében is előfordul).

Egyik fő tünete, hogy a törzs közelében lévő izmok - főként a comb és a felkar izmai - szimmetrikusan fájni kezdenek, legyengülnek. A beteg számára nehézkessé válik a lépcsőzés, problémás lehet a guggolásból és székből való felállás, a kar fej fölé emelése. Mivel maga a polimyositis számos egyéb betegséggel is társulhat, az előbbiek mellett jelezheti szívizomprobléma, nyelési nehezítettség, félrenyelés vagy éppen a légzési elégtelenség, a tüdő légzőfunkciójának romlása is.

A betegség egyik tünete a comb és a felkar izmainak gyengesége, fájdalma

A betegség egyik tünete a comb és a felkar izmainak gyengesége, fájdalma

A legtöbb autoimmun betegséghez hasonlóan a gyógykezelés immunszupresszánsokkal, szteroid gyógyszerekkel történik. Viszont mivel ez esetben az izmok viszonylag hamar elpusztulnak és tönkremennek, a kezelést minél hamarabb meg kell kezdeni, még mielőtt az izomállomány nagyon megfogyatkozik. Így elkerülhető a maradandó károsodás. Ha a polimyositis bőrgyulladással együtt jelentkezik, egy gépi eszközzel kiszűrik a vérből azt a fehérjét, amelyben a betegséget provokáló ellenanyagok vannak, majd azt normál immunglobulinnal pótolják. Ha a betegség kiváltó okát nem fedezik fel, úgy a kezelés is sokkal nehezebb, és a gyógyulásra is kevesebb esély van. Ritka esetben végzetes is lehet a betegség, miután a páciens légzőizma és nyelése sem lesz megfelelő, illetve keringése is elégtelenné válik. Valamilyen daganat vagy vírusfertőzés (többek közt hepatitis vagy influenza), anyagcsere-eltérés vagy antitestek jelenléte, nyirokcsomó-gyulladást okozó fertőzés hatására kiújulhat a betegség, illetve bizonyos gyógyszerek is provokálhatják.

Nőknél gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál, az előfordulási aránya nagyjából három az egyhez, az előbbiek javára. További részleteket az alábbi cikkre kattintva olvashat!

A polimyositisnek az izomgyengeségből adódóan lehetnek szövődményei, ez ugyanis növelheti a balesetek kockázatát. Az izmok kötőszövetes átalakulása ugyancsak okozhat problémát. A légzési nehezítettségnek szintén lehetnek következményei, fokozódhat például a tüdőgyulladás és a félrenyelés kockázata.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A gomolyfelhők estére fokozatosan összeesnek, de addig még néhol - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet néhol élénk széllökések kísérik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra