A csontok egészsége olyan globális egészségügyi probléma, amellyel 21. századi világunknak szembe kell néznie. A csontritkulást ma már az egyik legnagyobb népbetegségként tartjuk számon.
Számos tényező befolyásolja a csontjaink egészségét, így a genetika, táplálkozás, fizikai aktivitás, nem, és az életkor. A csontvesztés folyamata nők esetében a változókor utáni néhány évben felgyorsul, a hormonális változás csontrendszerre történő hatása miatt. Az élettani csontvesztés a férfiakat is érinti idősebb korban, de a törési kockázat náluk később várható. A nők számára a menopauza előtti és alatti időszak rendkívül kritikus. Egy 50–59 éves nőkön végzett vizsgálat kimutatta, hogy 8–12 százalékuknak, ugyan normális vagy csökkent csontsűrűsége van az egyik mért testrésznél, de máshol már oszteoporózis (csontritkulás) bizonyítható. A korai menopauza utáni csontvesztés, amelyet főként ösztrogénhiány okoz, először a szivacsos csontvázat érinti, és várhatóan kezdetben egy központi helyen (ágyéki gerincnél) jelenik meg.
Kinek javasolt?
- 65 éves kor feletti nőknél,
65 éves kor előtt:
- anyai ágon csípőtáji törés, soványság, nagyobb súlyvesztés esetén
- testmagasság 3 cm-t meghaladó csökkenése
- tartós szteroid kezelés
- kalciumkő okozta vesekőbetegség
- krónikus betegségek /diabetes,asztma,pajzsmirigy megbetegedések/
- tartós mozgáshiány esetén
Hogyan készüljünk fel a csontsűrűség-vizsgálatra?
A csontsűrűség-tesztek általában egyszerűek, gyorsak és fájdalommentesek. A páciens részéről gyakorlatilag nincs szükség különösebb előkészületre.
- Ha a vizsgálatot megelőző 48 órában röntgen kontrasztanyagokat kaptál, feltétlenül mondd el, mert a kontrasztanyagok zavarhatják a csontsűrűség-tesztet, így az eredmény módosulhat és a nem a valós értékeket mutatja. (intravénás röntgen vagy CT vizsgálat miatt szájon át bejuttatott kontrasztanyagok)
- Étkezni lehet a vizsgálat előtt, de 24 órával megelőzően a kalciumban gazdag ételek kerülendők.
- Ruházat és személyes tárgyak: Viselj laza, kényelmes ruházatot, és kerüld a cipzáras, öves vagy gombos ruhák viselését. Hagyd otthon az ékszereket, és távolíts el minden fémtárgyat a zsebedből. (kulcsokat, vagy aprópénzt).
A vizsgálat nem javasolt:
- terhesség alatt
- szoptatás esetén (vagy 1-2 napig nem ajánlott az anyatej adása a vizsgálatot követően)
- kerüld a kalcium-étrendkiegészítők szedését, legalább 24 órával a csontsűrűség-teszt előtt.
- a mérési területre eső implanátumok, protézisek miatt, azon a területen nem végzik el a vizsgálatot.
- 35 év alatt, vagy egy éven belüli ismételt vizsgálat esetén, szakorvossal egyeztetni szükséges
- az ágyéki gerinc fém beültetései, illetve adott oldalon található csípőprotézis esetén az eredmények nem értelmezhetők
- ha a testsúly meghaladja a 120 kg-ot
Mi történik, amikor csontsűrűség vizsgálaton vagyunk?
A csontsűrűség-méréseket általában azokon a csontokon végzik el, amelyek a legnagyobb valószínűséggel törnek a csontritkulás miatt.
- az ágyéki csigolyákon
- a combcsonton, a csípőízület mellett
- alkarcsontokon
Ha a csontsűrűség-tesztet kórházban végzik el, akkor azt valószínűleg egy olyan eszközt használnak, ahol le kell feküdni. A kapott sugárzás mennyisége nagyon alacsony, sokkal kevesebb, mint a mellkasröntgen során kibocsátott mennyiség, és a teszt általában 10-30 percet vesz igénybe.
Egy kisebb, hordozható géppel is mérhetnek csontsűrűséget. Ekkor az ujjban, a csuklóban vagy a saroknál történik mérés. Ezeket a műszereket perifériás eszközöknek nevezik, és gyakran használják egészségügyi rendezvényeken, mobil vizsgálati módszerként.
Mivel a csontsűrűség a test több helyén is változhat, a saroknál végzett mérés, általában nem olyan pontos előrejelzője a törés kockázatának, mint a gerincen vagy a csípőn végzett mérés. Ezért, ha egy perifériás eszközön végzett teszt pozitív, javasolt a gerinc vagy a csípő utóvizsgálata a diagnózis megerősítésére.