A ferdenyak okai, kezelése és megelőzése

Dr. Kovács Jolán ortopéd szakorvos és Dr. Podlovics Ágota reumatológus szakorvos segítségével elkészült Betegségek A-Z rovatunk legújabb cikke. Ezúttal a ferdenyakról gyűjtöttük össze a legfontosabb tudnivalókat.

A ferdenyak egy összefoglaló tünet , ami annyit jelent, hogy valaki ferdén tartja a nyakát, azaz a nyaka kicsit oldalra dől, az álla pedig az ellenkező irányba mutat. Két nagy csoportra osztható: veleszületett ferdenyakra (Congenitalis torticollis) és szerzettre.

A ferdenyak tartás a csecsemőknél jellemzően veleszületetten jön létre, egyfajta születési rendellenességként. Leggyakoribb kiváltó oka, hogy születés közben - ritkán már méhen belül - sérül a fejbiccentő izom. Ritkábban, de állhat a hátterében csigolyafejlődési rendellenesség, illetve olyan elváltozás a nyaki gerincen, ami kiválthatja ferdenyakra jellemző a tüneteket.

A kiváltó ok felnőttkorban is lehet sérülés vagy trauma, de ezek mellett sok egyéb tényező is szóba jöhet. Az egyik gyakori kiváltó ok az elfekvés, de okozhatja a problémát a klíma vagy huzat is.

A ferdenyakat fontos minél hamarabb felismerni (Fotó: Europress)

Miért fontos mihamarabb felismerni a ferdenyak okozta elváltozásokat? Milyen kezelésre, tornára kell ez esetben járni? Milyen gyógyulási esélyekkel kell számolni? A veleszületett ferdenyak kezeléséhez például mindenképpen szükség van tornagyakorlatokra, amelyeket ideális esetben szakember végez; olyan nyújtógyakorlatokról van szó, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a megrövidült izom ne zsugorodjon nagyon. Nem mindegy az sem, hogy fektetik a babát: úgy kell elhelyezni, hogy a fény- és hangingerek, különböző zajok rákényszerítsék a fejmozgatásra; ha ugyanis a baba emiatt mozgatja a fejét, az segíti az izom nyúlását.

A két szakorvos minden kérdésre választ adott, olvassa el részletes összefoglalónkat a Betegségek A-Z rovatunkban , az Ortopédiához tartozó szócikkek között!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra