A csontjaink így gyógyulnak

Amerikai kutatók egy speciális mikroszkóp segítségével először figyelték meg, hogy az ásványok hogyan alakulnak át a csontozatot is alkotó anyagokká.

A Science Advances közelmúltban publikált cikke először mutatja be, hogy az ásványi anyagok molekuláris szinten hogyan állhatnak össze csontokat és más kemény szöveteket, például fogakat alkotva. Felfedezésük a csontozatot érintő betegségek kezelése előtt is új utakat nyithat meg - írja a Medical Xpress .

Új szuperanyag: visszanőhet a csont Tudjuk, hogy egyes élőlények képesek visszanöveszteni elveszített végtagjaikat. Nekünk embereknek ez nem megy, de a tudósok rájöttek, hogy egy űrtechnológiában használt anyaggal mégis regenerálhatjuk az elveszett vagy megsérült csontjainkat. Kattintson a részletekért!

Megfigyelték, hogyan képződik a csont

A Chicagói Egyetem kutatói az emberi nyálhoz nagyon hasonló, mesterséges anyagban készítettek nagy felbontású, valós idejű képeket az ásványosodás folyamatáról. Ezt a folyamatot - főleg annak kezdeti szakaszát, amikor a molekulák először kezdenek struktúrává szerveződni - eddig nem ismerték pontosan - mondta el az egyetem egyik munkatársa, Reza Shahbazian-Yasser. A képek megörökítéséhez a kutatók egy speciális mikroszkópot használtak, amely lehetővé tette a folyékony modellben az eddig soha meg nem figyelt folyamatok rögzítését. Ezzel a módszerrel a kutatók a legkisebb léptékben tudták figyelemmel kísérni a kémiai reakciókat.

A felfedezés új kezelések előtt nyithat utat. Fotó: Getty Images
A felfedezés új kezelések előtt nyithat utat. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images

A kutatók megfigyelték, hogy a fogzománc alapját is adó ásvány, a hidroxiapatit miként szerveződik csontanyaggá. A folyamatot feltérképezve pedig egy lépéssel közelebb kerülnek a fogászati betegségek vagy például a traumás csontsérülések hatékonyabb kezeléséhez is. A felfedezés a megelőzésben is fontos szerepet játszhat, segíthet ugyanis a kutatóknak olyan anyagok kifejlesztésében, amelyek az idősebb korra jellemző, lassabb csontképzés ütemét is gyorsíthatják.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra