Betegek, orvosok, gyógyszerek

Az olcsóbb gyógyszerekre az orvosok többsége, a patikusoknak pedig harmada igyekszik rábeszélni páciensét, vásárlóját. A meggyőzés itt még többnyire sikeres, főképp a doktorok tanácsát fogadják meg a betegek, a receptkiváltásnál viszont már sokszor felülbírálják őket.

A GfK Hungária Piackutató Intézet legfrissebb felmérése szerint a páciensek negyven százaléka nem váltja ki az összes, neki felírt gyógyszert, de jellemzően nem azért, mert nem bírná kifizetni. Egyszerűen felülbírálja orvosát.

- A betegek ezt leginkább azzal indokolják, hogy nem, vagy nem érthetően mondták el nekik, miért is kellene nekik a több gyógyszert beszedniük - mondja Lantos Zoltán, a GfK egészségügyi divízióvezetője, aki szerint döntően nem a fölöslegesen felírt készítményekről van szó, hanem olyanokról, amelyekre valóban szükségük volna a betegeknek. - Különösen krónikus betegek, leginkább asztmások, cukorbetegek, magas vérnyomással vagy magas koleszterinszinttel küzdők nem fogadják meg az orvosi utasítást.

A gyógyszertárba járók ugyanolyan gyakran vesznek vényköteles és nem vényköteles gyógyszereket: az előbbiből vérnyomáscsökkentőt váltanak ki legtöbben, ezt a fogamzásgátlók és az Algopyrin követi, majd a fájdalomcsillapítók és az allergia elleni gyógyszerek jönnek a sorban. A recept nélkül kaphatók közül vitamint, leginkább C-vitamint vesznek. Gyógyterméket, leginkább gyógyteákat minden harmadik vásárló kér.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

paradicsom
Naponta eszel paradicsomot? Ilyen változásokat okozhat a szervezetedben
Magas koleszterin: ezeknek a tévhiteknek sokan bedőlnek – Íme a kardiológusok tippjei
hasnyálmirigy
Árt a hasnyálmirigynek, de napi szinten fogyasztjuk
Ez a vitamin segíthet megelőzni a cukorbetegséget – Nem árt azonban vigyázni vele
viszketés
Nem múló viszketés: rákot jelezhet? – Íme az onkológus tanácsa
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +29 °C
Minimum: +15 °C

Fátyolfelhős lesz az ég, majd délnyugat, nyugat felől átmenetileg vastagszik a felhőzet. A déli óráktól hazánk délnyugati, nyugati felén előfordulhat szórványosan zápor, a déli megyékben néhol zivatar, másutt kevés helyen lehet csapadék. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 28 és 33 fok között valószínű, de a Nyugat-Dunántúlon hűvösebb lehet. Kedden nem érvényesül fronthatás, az átmeneti felhősödés egy peremhullám következménye. A frontérzékenyek szervezetét így nem éri jelentősebb orvosmeteorológiai megterhelés.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
A barna cukor jobb, mint a fehér. Igaz vagy hamis? – Tedd próbára tudásod kvízünkben! Tényleg egészségesebb a barna cukor? A gluténmentes étrend mindenkinek jobb? Teszteld, mennyire ismered az egészséggel kapcsolatos tévhiteket!
parlagfű
Parlagfű: bírságot kaphat, aki nem irtja. Igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! A parlagfű-allergiáról és annak kezeléséről rengeteg tévhit kering. Vajon te felismered, mely állítások igazak és melyek hamisak?