Ne halogassuk a kivizsgálást, ha ilyen a köhögés

Sokan túl későn fordulnak orvoshoz a COPD tüneteivel, ami a betegség kezelését is megnehezíti. Mutatjuk, mikor érdemes mindenképpen jelentkezni egy kivizsgálásra.

A COPD nem gyógyítható, de légzésfunkciós vizsgálattal kimutatható, és ha időben kezdődik a kezelése, a tünetek is később erősödnek fel. A betegség első tüneteiről és kivizsgálásáról beszélt dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa.

Köhögés és nehézlégzés az első tünet

A szerzett betegség első tünetei jellemzően 40-45 éves kor felett jelennek meg, rendszerint fokozatosan. A folyamat kezdetén a légúti gyulladás tünetei uralják a képet: ebben a stádiumban jellemző a köhögés, a változó intenzitású köpetürítés. A panaszok kezdetben csak reggelente, később egyre gyakrabban, napközben is jellemzőek.  

Igaz, hogy a COPD-s betegek közel 90 százaléka dohányzik vagy dohányzott korábban, de a betegség kialakulásában emellett döntő szerepet játszik a környezetszennyezés, a városi szmog, lehet munkahelyi ártalom és okozhatja genetikai eltérés – az alfa-1-antitripszin fehérje hiánya – is.

Így csökken a légzőfelület

A tüdőben a gázcsere a kis léghólyagocskák hajszálerekkel gazdagon átszőtt falában történik. Oda az egyre vékonyodó hörgőkön, hörgőcskéken jut az oxigéndús levegő, majd kilégzéskor a széndioxiddal keveredett levegő ezeken keresztül távozik. COPD-ben az említett külső hatásokra a hörgők nyálkahártyájában tartós gyulladás alakul ki. Emiatt a nyálkahártya megduzzad, sok váladék termelődik, a hörgők falában levő izmok összehúzódnak: ez a 3 tényező eredményezi a hörgőszűkületet, amely miatt sípoló légzés, nehézlégzés alakul ki.

köhögés
A COPD nem gyógyítható, a korai kezelés azonban kulcsfontosságú. Fotó: Getty Images

Nagyon súlyos esetben a hörgők akár le is záródhatnak, ekkor a léghólyagocskák vékony fala elszakad, a szőlőfürtszerűen elhelyezkedő léghólyagocskák egymásba szakadnak, ezáltal nagyobb közös légtér, de csökkenő légzőfelület alakul ki. Ilyenkor beszélünk tüdőtágulásról. Ugyanakkor a tartós gyulladás hatására a hörgőfal szerkezete is fokozatosan átépül, kötőszövet szaporodik fel, emiatt veszít a tüdő a rugalmasságából, és kialakul a maradandó hörgőszűkület.

Ezért fontos a korai felismerés és kezelés

Mindezek következménye a légzőfelület fokozatos csökkenése és ezzel arányosan a légszomj megjelenése. Az eleinte csak nagyobb terhelésre – például lépcsőzésnél – jelentkező nehézlégzés a folyamatok előrehaladásával fokozatosan súlyosbodik, rontva a betegek életminőségét, szűkítve az életterüket. Előrehaladott állapotban oxigén adására is szükség lehet.

A COPD nem gyógyítható, de légzésfunkciós vizsgálattal kimutatható, és ha időben kezdődik a kezelése, a tünetek súlyosbodása lelassítható. Emellett fontos a dohányzás elhagyása, ezzel jelentősen javítani lehet a hörgők krónikus gyulladásán.

A legfrissebb tartalmainkért kövessen minket a Google HírekbenFacebookonInstagramonViberen vagy YouTube-on!

)
Milyen betegségeket okozhat kutyáknál a kullancs?

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +10, +20 °C
Minimum: -2, +6 °C

Erősen felhős lesz az ég, a nap második felétől egyre többfelé lehet eső, zápor. Erős délnyugati szél mellett 10, 20 fokig melegszik a levegő. Csütörtökön melegfronti hatás érvényesül. Az érzékenyek körében puffadás és egyéb emésztési panaszok jelentkezhetnek, emellett keringési problémák léphetnek fel. Az arra hajlamosak akár intenzív migrént is tapasztalhatnak. Gyakori lehet a fáradékonyság és a dekoncentráltság. További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, alig változik. A légnyomás süllyed.

Egészséget befolyásoló hatások: