Koronavírus: ezt minden asztmásnak tudnia kell

Kiemelten fontos az ajánlott óvintézkedések betartása és az oltás felvétele a súlyos asztmás betegeknek - hívja fel a figyelmet dr. Tamási Lilla tüdőgyógyász.

Magyarországon mintegy 310 ezer gondozott asztmás beteg van, becslések szerint 5-10 százalékuk, mintegy 15 ezer ember súlyos asztmás. Márpedig, ha valaki súlyos vagy nem megfelelően kezelt asztmás beteg, akkor számára az új típusú koronavírus okozta COVID-19 fertőzés komolyabb lefolyású lehet, és nagyobb kockázattal is járhat. Nekik kiemelten fontos az ajánlott óvintézkedések betartása és az oltás felvétele - hívta fel a figyelmet a május 5-i Asztma Világnap alkalmából kiadott közleményben dr. Tamási Lilla egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának igazgatóhelyettese. Hangsúlyozta, most különösen fontos a betegség karbantartása, a belégzőkészülékek rendszeres alkalmazása.

Most különösen fontos az asztma karbantartása, a belégzőkészülékek rendszeres alkalmazása.
Most különösen fontos azasztmakarbantartása, a belégzőkészülékek rendszeres alkalmazása. Fotó: Getty Images

Ezek felelnek a tünetek erősödéséért Az asztmának különböző súlyossági fokozatai vannak, a tünetek erősödéséért pedig a légszennyezés, a pollenek, a légúti vírusfertőzés, a pszichés stressz , a fizikai terhelés és az allergének lehetnek felelősek. Az asztmás felnőttek egy része allergiás is, így különösen fontos, hogy a betegek kezelőorvosukhoz fordulva megismerjék a pontos diagnózist, a tünetek valódi okát. Míg az allergia egy szezonális betegség is lehet, addig az asztma egy krónikus, vagyis nem gyógyítható, de jól kezelhető egészségügyi probléma - foglalta össze a legfontosabbakat a Semmelweis Egyetem tüdőgyógyásza.

A tüdőgyógyász szakember kiemelte, a jelenlegi járványhelyzetben a legfontosabb, hogy az asztmás beteg, aki elkapja a COVID-19 fertőzést, a megelőzést szolgáló, rendszeresen használandó belégzőkészülékét továbbra is alkalmazza. Felhívta a figyelmet arra a tényre is, hogy az asztmásoknál előfordul, hogy nehezebben lehet felismerni magát a vírusfertőzést, mivel több tünet megegyezhet az alapbetegség panaszaival: köhögés, nehézlégzés , mellkasi nyomás. A megfelelően kezelt betegeknél (rendszeres megelőző inhalációs kezelés mellett) viszont nem jelent nagyobb kockázatot a vírus, mint azoknál, akik nem szenvednek ebben a légúti betegségben.

Tíz koronavírus-mutánst tart szemmel az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Ezek közül hármat potenciálisan veszélyesebbnek tartanak az eredeti kórokozónál. Hogy melyik ez a három, és mit kell tudni a másik hétről, az korábbi cikkünkben elolvashatja .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Többnyire borult lesz az ég, de a déli, délkeleti tájakon még kisüt a nap az erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett. Ott főleg záporok, a délkeleti határvidéken esetleg egy-egy zivatar is valószínű, másutt többfelé esőre kell számítani. Az északnyugatira forduló szelet a front mentén erős, viharos széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 8 és 14 fok között alakul, de a délkeleti tájakon a déli órákra 20 fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet. Ezt követően ott is folyamatosan hűlni fog a levegő. Késő este 5, 10 fok valószínű. Fronthatásra napközben nem kell számítani az előrejelzések szerint.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra