Ezt ne add a kisbabádnak!

Kifejezetten káros az egészségre a tehéntej 1 éves kor alatt, még hígított változatban is tilos - erre hívják fel a figyelmet gyermekorvosok kampányukkal.

- A tehéntejnek túl magas a fehérjetartalma, túl sok benne a só és ásványi anyag, miközben az agy fejlődéséhez elengedhetetlen vasból keveset tartalmaz, és lúgossága miatt ekcémát, allergiát okozhat. A tehéntej árt a csecsemők emésztőrendszerének és a veséjének.

6 és 12 hónapos kor között, ha az édesanya szoptatással nem tudja fedezni a csecsemő napi legalább fél literes tejszükségletét, akkor mindenképpen tápszert kapjon a gyermek - mondta Dr. Veres Gábor gasztroenterológus, gyermekorvos.

- Tapasztalatok szerint a csecsemők 14 százaléka kap tehéntejet 6-12 hónapos kora között, az 1. születésnapjához közeledve pedig már minden ötödik gyerek fogyaszt tehéntejet, pedig a felnőttkori szív- érrendszeri betegségek egy része a helytelen gyermekkori táplálásra vezethető vissza - hívta fel a figyelmet a kutatási eredmények ismertetésekor dr. Szabó László, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke.

Ezzel árt a kisbabájának!

- A másik véglet sem jó: a napi legalább fél liternyi tejalapú táplálékot a 6-12 hónapos gyerekek majdnem fele nem kapja meg - tette hozzá.

Videónkban a szakember arról beszél, hogy miért káros a tehén- és kecsketej az egy év alatti gyermekek számára.

A kutatásból tehát kiderült, hogy a babák egy része rossz táplálékot kap tejfehérjeigénye kielégítéséhez, másoktól pedig megvonják a szükséges mennyiségű tejfehérjét.

- A legjobb természetesen a szoptatás, az anyatej, így ha egy édesanyának a baba egy éves korában is van még napi 5-8 deciliter teje, azzal tudja a legjobban fedezni a kisbaba szükségleteit. Ha azonban anyatejből már nincs ennyi, akkor a második legjobb fehérjeforrás a tápszer, amelyet ugyan tehéntejből állítanak elő, de a tehéntej fehérjéit jelentősen módosítják - mondta a szakember.

- A 6-12 hónapos korú gyermekeiket szoptatni képtelen édesanyák harmada számolt be bűntudatról,

Anyatejes tápláláspedig a gyermek fél éves kora utáni táplálást is lehet úgy alakítani, hogy az érzelmileg megfelelő legyen a kisbabának.

A teljes odafigyelés, az ölelés és érintés, az anya beszéde fontos ebben a korban, tehát a fél - egy év közötti babák tápszeres táplálását is az édesanya végezze, ha ez lehetséges - mondta Kugler Gyöngyi pszichológus.

Az információk eljuttatása érdekében "Cumisüveg és Tudomány" néven átfogó csecsemőtáplálási felvilágosító programot indít a Magyar Gyermekorvosok Társasága.

Gyermekgyógyászoknak és védőnőknek tartanak majd előadásokat országszerte, és kérik a szakmabelieket, hogy segítsenek eljuttatni a modern csecsemőtáplálási ismereteket az édesanyákhoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

5 tipp, hogy könnyebb legyen az életed allergiásként (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra