Így ártunk legtöbbet a szemünknek

Az alábbi szokásokról talán nem is sejtjük, mennyire károsak a látásunkra és a szemünkre, ezért igyekezzünk kerülni ezeket.

Ha túl sokáig használjuk ugyanazt a kontaktlencse-tartót

A baktériumok még akkor is megtelepszenek a tartó felszínén, ha rendszeresen cseréljük benne a folyadékot. Ezek aztán a lencsére, majd onnan a szemünkbe kerülhetnek, és fertőzéseket, fájdalmat, viszketést, gyulladást okozhatnak . A lencsetartót ezért három-négyhavonta cserélni kell, és az is jó ötlet, ha hetente egyszer öt percre forró vízbe áztatva sterilizáljuk.

Kipirosodó, viszkető, irritált szemek, homályos látás - ezek a szemszárazság leggyakoribb tünetei. Mit tegyünk, ha száraz a szemünk? Cikkünkben megtalálja a választ!

Átrunk vele, ha dörzsöljük a szemünket

Még ha jól is esik, az erős, rendszeres dörzsölés megsértheti a vérereket, amitől a szemünk kivörösödik . Ez nemcsak nem szép látvány, de közben a kezünkről mindenféle kórokozók is a szemünkbe kerülhetnek, amitől begyulladhat a szemünk, ráadásul ha ettől viszketni kezd, csak még többet fogjuk dörzsölni. Szemünk helyett próbáljuk inkább a szem környéki területet dörzsölni, de azt is csak óvatosan.

Ha kézmosás nélkül nyúlunk a szemünkhöz

Egy ember átlagban tizenhatszor nyúl az arcához egy óra alatt egy kutatás szerint. Az ujjainkra ragadt piszoknak, illetve a rajtuk lévő kórokozóknak így számos esélyük van a szemünkbe kerülni. Éppen ezért fokozottan ügyeljünk arra, hogy rendszeresen mossunk kezet, különösen azelőtt, hogy kontaktlencsét teszünk be vagy veszünk ki, illetve a szemünkbe cseppentünk.

Az ujjainkra ragadt piszok könnyen a szemünkbe kerülhet, szemészet szemészeti problémák szemcsepp kontaktlencse szempilla szem kézmosás
Az ujjainkra ragadt piszok könnyen a szemünkbe kerülhet

Ha húzogatjuk a szempillánkat

A szempillák feladata , hogy a portól és a kórokozóktól óvják a szemünket, így semmiképp sem szabad húzkodni ezeket. Bizonyos esetekben ez a rossz szokás szorongás vagy stressz miatt alakul ki - ha azon kapjuk magunkat, hogy rendszeresen csináljuk, forduljunk orvoshoz.

Ha vízzel vagy nyállal nedvesítjük be a kontaktlencsénket

A nyálban nagyon sok a baktérium, és a csapvízben is lehetnek a szemre ártalmas kórokozók, így semmiképp sem szabad a lencsével érintkezniük. Ha valami miatt mégsincs nálunk folyadék, végső esetben desztillált vízzel vagy alaposan felforralt, majd kihűtött vízzel is nedvesíthető a lencse.

Ha túl gyakran használunk szemcseppet

Ha túlzásba visszük a szemcseppezést, szemünk hozzá fog szokni, így már nem lesz hatásos. Ha több héten keresztül minden nap használunk szemcseppet , mert annyira száraz vagy vörös a szemünk, akkor menjünk el szemészhez, hogy kiderüljön, mi okozza a problémát.

Forrás: prevention.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra