Amőbás keratitis: a szemet érintő súlyos fertőzés

Az amőbás keratitis egy ritka, de igen veszélyes betegség, melynek során egy amőba a szaruhártyát támadja meg. Súlyos esetben akár tartós látáskárosodás, sőt vakság is lehet a szövődmény. Különösen a kontaktlencsét viselők vannak veszélyben.

Amikor amőba fertőzi meg a szemet

Az amőbás keratitis okozója általában az Acanthamoeba vagy a Naegleria törzsekbe tartozó egysejtű, melyeket számos hétköznapi helyen, például természetes vizekben és a talajban is megtalálható. Az amőba okozta fertőzés különösen a kontaktlencsét viselőket érintheti, mert a szembe kerülve az amőba megtelepedhet a lencse és a szem szaruhártyája között, és ott, a szaruhártyán lévő mikroszkopikus sérüléseket érintve gyulladást idézhet elő.

Ezek a leggyakoribb szembetegségek tünetei A látás zavarának, a szem fájdalmának és gyulladásának oka lehet a szem ártalmatlan elfáradása, de az is előfordulhat, hogy a tünetek súlyos szembetegséget jeleznek. Az amőba bekerülhet a szemünkbe, ha természetes vizekben fürdőzünk, úszunk, vagy akkor is, ha házilag "kotyvasztott" kontaktlencse-folyadékot használunk, esetleg csapvizet használunk annak lemosásához. Az amőbás keratitis tünetei között találhatjuk az erőteljes szemfájdalmakat, a szemviszketést , a szem kivörösödését, a szemhéjak megduzzadását, ödémásodását, illetve a betegség későbbi stádiumában a szaruhártya körül kialakuló, sebes-hályogos képződményt.

Az amőbás keratitis elsősorban a kontaktlencsét használókat érinti, szem, látás, kontaktlencse fertőzés szemfertőzés amőbás keratitis látás szem
Az amőbás keratitis elsősorban a kontaktlencsét használókat érinti

Hogyan kerülhető el az amőbás keratitis?

Szerencsére, az amőbás keratitis meglehetősen ritka betegség, és megfelelő kontaktlencse-használati szokások elsajátításával meg is előzhető. Amennyiben időben felfedezik, a gyógyulás esélyei is meglehetősen jók, ám több gyógyszer kombinációjára és hosszas kezelésere lehet szükség. Amennyiben a fertőzés nem reagál megfelelően a gyógyszerekre, műtétre, például a beteg területek eltávolítására, és esetenként szaruhártya-transzplantációra is szükség lehet.

Az amőbás keratitis megelőzéséhez szükséges lépések elsajátítása különösen fontos a kontaktlencsét viselők számára (hiszen őket érinti a leggyakrabban a betegség). Mindig alaposan mossuk meg a kezünket , mielőtt a kontaktlencséhez nyúlnánk! Csak a kontaktlencse tárolásához, illetve tisztításához megfelelő steril folyadékot használjunk, és ne próbáljunk meg otthon kikeverni ilyen folyadékot! Soha ne használjunk a kontaktlencse tárolásához, illetve tisztításához csapvizet vagy nyálat!

Rendszeresen, naponta cseréljük azt a folyadékot, melyben a kontaktlencsét tároljuk, és magát a lencsét se használjuk a javasolt időn túl. Lehetőleg ne ússzunk vagy fürdőzzünk a kontaktlencsében (különösen természetes vizekben ne). Soha ne cseréljük el vagy osszuk meg mással a kontaktlencsénket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra