A szem körüli ráncok meglepő előnye

Akár szomorúak, akár boldogok, őszintébbnek látjuk azok arckifejezését, akiknek több ránc húzódik a szemük körül - derült ki egy új kutatásból.

Hogyan alakulnak ki a ráncok, és mit tehetünk ellenük? Részletek itt.

A 19. században egy francia neurológus, Guillaume Duchenne az arcizmok működését kutatva elkülönítette egymástól az egyszerű vicsorgást a valóban őszinte mosolytól. Utóbbi jellemzője, hogy mind az orcát, mind a szem körüli és a szem sarkában lévő ráncokat magában foglalja. A kutató nyomán ma ezt Duchenne-mosolyként emlegetjük.

Egy új kutatás szerint a szemráncok őszintébbé teszik a mosolyunkat
Egy új kutatás szerint a szemráncok őszintébbé teszik a mosolyunkat

A kanadai Western Egyetem és a Miami Egyetem kutatói egy kísérlet során olyan, számítógép által generált arcokat mutattak önkénteseknek, amelyek egy része Duchanne-féle mosolyt öltött, míg a másik része csak a "szájával mosolygott". Annak érdekében, hogy felmérhessék az agy akaratlan döntéshozatali működését, a tudósok az úgynevezett binokuláris rivalizáció jelenségét hívták segítségül: a résztvevők két szeme elé két különböző képet vetítettek, rákényszerítve ezáltal az agyukat a választásra a két fotó között. Ezután arra kérték a tesztalanyokat, hogy osztályozzák a látott arckifejezéseket azok intenzitása és őszinteségi szintje alapján.

Az eredmények szerint a Duchenne-mosolyt, illetve a Duchenne-jeleket tartalmazó szomorú arckifejezéseket sokkal valódibbnak és markánsabbnak találták a résztvevők. "A Duchenne-markert tartalmazó expressziók mindig dominánsnak bizonyultak. Minél intenzívebben ül ki egy érzelem az arcra, az agyunk annál hosszabban preferálja a vizuális percepcióban" - magyarázta dr. Julio Martinez-Trujillo kutatásvezető.

Az Amerikai Pszichológiai Társaság (APA) "Emotion" című szaklapjában megjelent tanulmány szerzői szerint az eredmények bizonyítékot jelenthetnek Charles Darwin elméletére , miszerint az arckifejezések egyetemes funkciót töltenek be. A kutatás segíthet tehát a tudósoknak megérteni, hogy pontosan miként olvasnak az emberek egymás reakcióiból, illetve rávilágít egy lehetséges univerzális nyelv, az érzelmek olvasásának meglétére. Mindez rendkívül érdekes kérdés annak tükrében, hogy egyes arckifejezéseket és gesztusokat mennyire eltérően érzékelhetnek különbőző országok és kultúrák tagjai.

Forrás: medicaldaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra