Mire kell ügyelni a gombaellenes szerek használatánál?

A gombás megbetegedések a nyári csúcsszezon után is makacsul tartják magukat. A helyileg alkalmazott valamint a szervezet egészére ható gombaellenes készítmények használatával a gomba okozta fertőzés leküzdése napjainkban már valóság.

Gyógyszerek nélkül

A megelőzésre kell elsősorban hangsúlyt fektetni. Az étrendi összetevők helyes megválasztása (kisebb cukortartalmú élelmiszerek előnyben részesítése, az élesztő használatának mellőzése, alkoholtartalmú italok elhagyása) és a tisztasági előírások betartása (fürdést követően a testhajlatok, ujjközök szárazra törlése, az uszoda közös öltözőiben, zuhanyzójában papucs viselése, a kéz- és lábkörmök épségének megőrzése) a gombákkal szembeni védelem elengedhetetlen lépései.

Amikor szükség van gyógyszerre

A gombafertőzés számos területet érinthet. A bőrfelületek mellett a nyálkahártyát, a hüvely környékét betegítheti meg, és létrejöhet másodlagos módon is, amikor a legyengült immunrendszer és hormonműködési zavarok segíthetik a kórokozók megtelepedését. Kevesen tudják, hogy egyes hormonális változások, mint a női klimaktérium, a terhesség és az orális fogamzásgátlók szedése az arra hajlamos egyénekben gombás elváltozást idézhet elő. Az antibiotikumok szedésének egyik mellékhatása lehet a gombás megbetegedés kialakulása, hiszen a széles hatásspektrumú baktériumölő szerek a jótékony hatású baktériumok egy részét is elpusztítják, ami a baktérium-gomba háztartás egyensúlyának felborulásához vezethet.

Gombaellenes gyógyszerkészítmények alkalmazását csak bőrgyógyász szakorvos által diagnosztizált gomba okozta fertőzés esetén szabad megkezdeni az orvos által előírt dózisban és ideig. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható (OTC) gombaellenes hatóanyaggal rendelkező szerek használatára is csak indokolt esetben, orvosi diagnózist követően kerülhet sor. A gombás megbetegedés korai stádiumban való felismerése azért fontos, mert kevesebb mellékhatással rendelkező, külsőleg alkalmazott készítményekkel is sikeresen gyógyítható.

bőrgomba, napgomba
A gombás megbetegedések a nyári csúcsszezon után is makacsul tartják magukat. Fotó: Getty images

Helyileg alkalmazható fertőtlenítőszerek

A lokális (helyileg alkalmazott) szerek a bőr és a nyálkahártya (száj és hüvely, gyomor-és bélrendszer) gombás megbetegedéseinek kezelésére használhatók.

Az antiszeptikumok (fertőtlenítőszerek) egy részének gombaellenes hatása van, a gyógyszeres terápiában kiterjedten alkalmazzák erre a célra a jódot, a szerves savak egy részét (ecetsav, benzoesav, szalicilsav), a szerves klórvegyületeket és a festékanyagokat. A kén is rendelkezik enyhe gombaellenes hatással.

Mire kell ügyelni a gombaellenes szerek használatánál?

A továbbiakban néhány igen gyakran használt gombaellenes szer jellemzőit tekinthetjük át:

  • Az alkoholos jódoldatot baktérium- és gombaölő tulajdonsága révén fertőtlenítésre szokták alkalmazni. Fontos megjegyezni, hogy nem közvetlenül a seb, hanem a seb környékének fertőtlenítésére kell használni. Létezik olyan gyári készítmény, mely a jód mérgező hatását azzal védi ki, hogy először - szaknyelven - "komplexbe viszi", és a jód ebből a "hordozóvegyületből" felszabadulva fejti ki hatását. A jódtartalmú készítményeket tilos alkalmazni jódallergia, pajzsmirigy túlműködés esetén, mert a jód egy része felszívódhat, és az egész szervezetet érintő hatást fejthet ki. A jódtartalmú készítmények használata kerülendő terhesség alatt, mert a méhlepényen átjutott jód a magzat pajzsmirigy-működésének megváltozásához vezethet. A szoptatás időszaka alatt sem ajánlott használata.
  • Számos "patikai", külső használatra szánt gombaellenes oldat alkalmazásának van nagy hagyománya hazánkban, ezek közé sorolható a bórsavat, fukszint, rezorcint tartalmazó oldat, mely ajánlható felületi gombás bőrbetegségek ecsetelésére. A készítmény kérhető fukszin nélkül is, így nem festi bíborvörösre a bőrt. A készítmény 6 hónapig tartható el sötét üvegben. A testhajlatok ecsetelésére alkalmazott, igen hatékony gombaellenes oldat (Solutio antimycotica) összetett készítmény, bórsavat, benzoesavat, szalicilsavat és alkoholos jódoldatot tartalmaz. A szer lejárati ideje 1 hónap.
  • Gyermekgyógyászatban igen elterjedt a gomba okozta fertőzések gyógyítására két készítmény. Az egyik az erősen festő, ibolyaszínű "hármas festék", mely nevét a benne lévő három festékanyagról kapta. A másik a nátrium-tetraborátot tartalmazó bóraxos glicerin, melyet a csecsemők szájpenésze esetén ecsetelésre használnak. A készítmények lejárati ideje fél év.
  • A hexaklorofént tartalmazó készítményeket tilos nyílt sebek kezelésére alkalmazni. Erős fertőtlenítőszer. Fő javallata a sebészeti kézfertőtlenítés. Gyermekek kezelésénél válasszunk más, gombaellenes hatással rendelkező készítményt.

A speciális gombaölők

A ketokonazol tartalmú sampon felületi gombás megbetegedések, korpával járó bőrgyulladások kezelésére alkalmazható. Tilos az együtt alkalmazása a gyulladásos tünetek csökkentésére alkalmazott szteroid tartalmú krémekkel, kenőcsökkel. Ha a bőrgyógyász szakorvos szteroiddal való kezelést rendelt, akkor a terápia befejezését követő második hét után lehet a sampon használatát elkezdeni. Ha a két hét várakozási időt nem tartjuk be, akkor a bőr vörösödése, égő, viszkető érzés alakulhat ki.

A sampon használata során ügyeljünk arra, hogy szembe ne kerüljön. A készítményt 5-10 percig kell az érintett bőrfelületen tartani, ezt követően kerülhet sor a leöblítésére. A kezelés gyakorisága és időtartama függ attól, hogy meglévő akut gyulladást kell kezelni vagy az újrafertőződés megelőzése a cél. Alkalmazásának szükséges időtartama akár 4 hét is lehet! Szoptatás és terhesség alatt a szer használata nem javasolt.

A szinte mellékhatás nélküli clotrimazol ún. szélesspektrumú gombaellenes hatással rendelkezik, azaz sok faj ellen hat. A gomba eredetű száj- és a hüvelygyulladások esetén a kezelés időtartama 1-2 hét, egyes bőrfertőzésekben akár 4-6 hét is lehet. Terhesség és szoptatás alatt alkalmazható, a terhesség első harmada alatt használata nagy óvatossággal történjen.

Az econazol hatóanyag bőrgombásodás kezelésére használható, a beteg bőrfelületet reggel és este kell bekenni. A nedvező bőrfelületeket a krém használata előtt töröljük szárazra. Várandósság és szoptatás alatt csak a terápiás haszon-kockázat gondos mérlegelése után alkalmazható.

A nystatin adható a bőr, a nyálkahártya és a gyomor-bélrendszer gombás fertőzéseiben főleg candidiasisban. Megelőzésként alkalmazható az immunrendszer károsodása esetén és hosszú időtartamú antibiotikum kúra után.

Gombaellenes körömlakkokkal célzottan megvalósítható a körömlemez, körömágy kezelése. Az amorolfin bőr-, élesztő és penészgombák okozta körömgombásodások hatékony ellenszere. Heti egyszer-kétszeri alkalmazás pár hónapig a kéz- illetve a lábkörmökön teljes gyógyulást eredményez. Kisgyermekek esetén alkalmazása nem javasolt a kellő klinikai tapasztalat hiánya miatt.

Nem árt tudni...

A gombaellenes terápia során a tünetek (égő, viszkető érzés) elmúlása nem jelenti a gombák teljes elpusztítását, a kezelés idő előtti abbahagyása maga után vonhatja a fertőzés kiújulását, ilyenkor a kezelést újra kell kezdeni. Az újrafertőződés elkerülése miatt a gombás hüvelygyulladásnál fontos, hogy a szexuális partner is kezelésben részesüljön. Ha az előírt kezelési idő lejárta után sem enyhülnek a panaszok, akkor másik gombaellenes készítményt kell kipróbálni.

Nem porhintés

A hintőporok nagy tapadóképességű, a bőrfelület kezelésére szánt gyógyszerkészítmények. Érdemes tudni, hogy a gyárilag előállított készítmények mellett a patikákban kapható egy "gyógyszertári" gombaellenes hintőpor, mely 3 hatóanyagot tartalmaz: szalicilsavat, benzoesavat, lecsapott kenet. A hintőporokkal a fertőzött területeket kell behinteni naponta előírás szerint, megelőző céllal az újrafertőződés megakadályozására is alkalmazhatók.

És a kombinált szerek?

Jelenleg számos készítmény áll rendelkezésre, melyekben a gombaellenes összetevő mellett más panaszok kezelésére alkalmas hatóanyag is megtalálható. Ezek a szerek összetett kórképek esetén ajánlhatók.

A leggyakrabban rendelt gyógyszerkészítmények közül megemlítendő a miconazolt és a metronidazolt tartalmazó hüvelytabletta. A gyógyszerkombináció alkalmazásának célja a trichomoniasis helyi kezelése, és a metronidazol kezelés után sokszor előforduló hüvelyi gombás eredetű gyulladás kivédése. A kezelés időtartama általában 10 nap. A készítmény csak óvatosan adható egyes véralvadásgátló készítményekkel együtt. A kúra alatt nem szabad nemi életet élni, és alkoholt fogyasztani. A várandósság első 3 hónapjában nem szedhető.

A natamicint, neomicint és hidrokortizont tartalmazó krémeket elsősorban ekcéma gyógyítására használják hidrokortizon tartalma miatt, az antibiotikumos és gombaellenes szer az érzékeny bőrfelület baktériumokkal és gombákkal való felülfertőződését akadályozza meg. A szteroidtartalom miatt használata huzamosabb ideig, nagy bőrfelületen és fedőkötéssel nem javasolt, mert a szervezet egészére kiterjedő mellékhatásokkal kell számolni.

És végül...

A gombaellenes kezelés megkezdése előtt feltétlenül kérjen orvosi konzultációt. Az itt felsorolt szerek mellett még számos gombaellenes hatással rendelkező hatóanyag létezik. A gyógyszerek alkalmazása előtt tájékozódni kell a szer mellékhatásairól, más gyógyszerekkel való kölcsönhatásáról és az ellenjavallatokról. Az itt leírt mellékhatások a gyógyszer használata közben gyakrabban észlelt tünetek, amennyiben a hatóanyaggal szemben egyéni túlérzékenysége van, haladéktalanul keresse fel kezelőorvosát.

És sose feledje: A nem diagnosztizált, egész szervezetre kiterjedő gombafertőzés helytelen kezelése nagyon súlyos következményekkel járhat!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúl nyugati felén döntőrészt napos idő várható, máshol a több-kevesebb napsütés mellett közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Csapadék nem valószínű. Megélénkül, a Tiszántúlon néhol meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű. Késő estére többnyire 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra