Tippek székrekedés ellen

Bármelyik irányból közelítjük is meg, a székrekedés kellemetlen tabutémának számít: nehezen mondjuk el az orvosunknak, hogy baj van, az egyébként természetes folyamat pedig fájdalmassá válhat. Hogyan előzhetjük meg, és mit tegyünk, ha már kialakult?

Mikor beszélhetünk székrekedésről?

Székrekedésről akkor beszélünk , ha két székletürítés között több mint három nap telik el, a széklet kemény, ürítése fájdalommal, kellemetlenséggel jár. Ez időnként mindenkivel előfordul, például az elfogyasztott táplálék, betegség vagy stressz miatt, esetleg azért, mert megváltoznak a körülmények és idegen helyen nem szívesen mennek vécére, de sajnos olyanok is vannak, akiknél a székrekedés a "normális" - vagyis szinte folyamatosan székrekedéssel küzdenek.

Nem kell együtt élni a székrekedéssel, IBS esetén sem
Nem kell együtt élni a székrekedéssel,IBSesetén sem

A székelési inger ismételt elnyomása, a székletvisszatartás azt eredményezheti, hogy a probléma állandósul, a székelés egyre nehezebben megy, és a kemény, bogyószerű székletrögök kiürítése sem hoz mindig teljes megkönnyebbülést. Az sem szokatlan, hogy haspuffadás, hasfájás tarkítja a képet. A kemény székletrögök felsérthetik a végbél nyálkahártyáját, a berepedés rendkívül fájdalmas, s ilyenkor már a fájdalom is akadályozza a székürítést.

Mi okozhat székrekedést?

A legtöbb esetben a rendszertelen életmód, az egészségtelen étkezés, az elégtelen folyadékbevitel és a mozgásszegénység okolható a székrekedés kialakulásáért. Ezek mellett mindenkinél lehetnek olyan ételek, melyek túlzott fogyasztása székrekedést vált ki. Ilyen például az étcsokoládé vagy éppen a túl sok tejtermék. Bizonyos gyógyszerek és egészségügyi állapotok is okozhatnak székrekedést: gyakran előfordul depressziósoknál, illetve várandós kismamáknál. Irritábilis bél szindróma (IBS) is állhat a háttérben, erről bővebb információt itt olvashat: irritabilis-bel-szindroma.hu

Az étrend a lényeg

A helyesen összeállított, kiegyensúlyozott, rostban és folyadékban gazdag étrend a kulcs a székrekedés megelőzéséhez. Az élelmi rostokban gazdag étrend - a rostok nagy vízkötő képességének köszönhetően - megakadályozza, hogy a széklet besűrűsödjön. Mivel a rostok vizet felvéve megduzzadnak, így a széklet térfogata is növekszik, ez pedig hozzájárulhat a székletürítéshez szükséges ingerek kialakulásához. Fontos, a mindennapi étrendbe is beilleszthető rostforrások közé tartoznak a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült kenyerek, tészták és péksütemények, az étkezési korpa, a friss zöldségek és gyümölcsök és a hüvelyesek.

Ha azonban nem iszunk eleget, akkor a túl sok rosttal csak károkat okozunk! Ezért nagyon fontos, hogy naponta legalább másfél-két liter vizet vagy ízesítés nélküli gyógyteát, gyümölcsteát fogyasszunk! A mozgásszegény életmód egyáltalán nem segíti elő a normális bélműködést! Ilyenkor a belek "eltunyulnak", a vérellátásuk is csökken. A rendszeres, nem túl megerőltető mozgás azonban hozzájárul.

Hashajtót csak végső esetben!

A hashajtók ideig-óráig jó megoldást jelenthetnek, ám az esetek nagy részében sajnos rosszul használják őket. Ha valakinek hosszabb ideje (több hete) székrekedése van, akkor nem szabad minden alkalommal a hashajtó után nyúlni! Egyrészt, a hashajtókhoz hozzá is lehet szokni, másrészt, olyan a hatásmechnizmusuk, mely huzamosabb használat után csak tovább rontja az egyébként fennálló problémát. Ráadásul, a hashajtók gyakran irritálják a bél érzékeny felszínét , ami szintén nem tesz jót az egészséges székletürítési rendnek!

Mit tegyünk a székrekedés ellen?

Következzen néhány hasznos tipp, melynek segítségével megelőzheti a székrekedést vagy javíthat a jelenlegi állapotokon!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Járjon rendszeresen vécére! A rendszeresség az egészséges emésztés egyik titka. Ne tartsa vissza tehát, ha székelnie kell, ne erőlködjön, és ne is töltsön túl sok időt a vécében, pl. újságolvasással. Igyekezzen mindig azonos napszakban könnyíteni magán.
  • Közvetlenül felkelés után igyon meg egy pohár meleg vizet (esetleg egy kis citromot tehet bele). Ez beindítja az anyagcseréjét!
  • Tapasztalja ki, mely ételek váltanak ki önnél székrekedést! Ezeket lehetőség szerint mellőzze. Hasonlóképpen, mindenkinél vannak olyan ételek, amelyek egy kicsit "meghajtják". Ezeket érdemes kis mennyiségben, de rendszeresen fogyasztani. A legtöbb embernél például segíthet az emésztés helyreállításában néhány szem aszalt szilva vagy pár kanál szilvalekvár.
  • Ha gyógyszert kell szednie, mindig gondosan olvassa át a tájékoztatót. Ha úgy tapasztalja, hogy a gyógyszer okoz önnél székrekedést, akkor beszélje meg az orvosával, milyen lehetőségei vannak a gyógyszer lecserélésére.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: -1 °C

Tovább terjeszkedik a rétegfelhőzet, az ország nagyobb részén borult idő várható, főként a Dunántúlon maradhatnak kevésbé felhős, derült tájak is. Párássá válik a levegő, helyenként köd képződik. Számottevő csapadék nem lesz. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -5 és +2 fok között alakul, az ország döntő részén fagypont körül alakul. Elvonult a hideg légörvény, így mára frontmentes idő várható.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra