Így különböztetjük meg a beszédet a dudálástól

A beszédhangoknak speciális frekvenciája és hangtartománya van. A hangképzés egy összetett folyamat, amelynek végeredményét fülünkkel érzékeljük, de agyunkkal értjük meg.

A beszédhang, vagy más néven fón, a beszédfolyamat minimális egysége. A beszédhangok a beszédérzékelés legfontosabb elemei. Ez az a folyamat, amelyben a hangokat, hangkapcsolatokat értelmezzük.

Hangok, amiket hallunk és amiket nem

Az emberi fül akkor érzékel növekedést a hangintenzitásban, ha a nyomásváltozás 1-ről 2 μbar-ra nő. Ugyanez történik, ha a nyomás 2-ről 4 μbar-ra, 4-ről 8 μbar-ra változik. A hang lényegében egy inger, amelyet fülünk érzékel, majd agyunk értelmez. A beszédhang - más hangokhoz hasonlóan - egy rezgéshullám terjedése. A képzett hangok a hangképzés során különböző frekvenciákat vesznek fel, amelyet a hallgató érzékel és beszéddé, szöveggé formál az agyban. A hangok frekvenciáit úgynevezett spektogrammon ábrázolják. A spektogramm mutatja meg a hangok akusztikai jellemzőit: beszéd közben ábrázolja az akusztikus energia mennyiségét a különböző frekvenciákon az idő függvényében.

Az emberi beszéd hangjai 20 Hz és 20 kHz között mozognak. Ha a frekvencia ez alatti vagy e fölötti terjedelemben mozog, akkor hallásunk azt nem képes érzékelni. (Ha az intervallum alatti a frekvencia, azt infrahangnak , ha afölött helyezkedik el, ultrahangnak nevezzük.)

Így különböztetjük meg a beszédet a dudálástól (Fotó: Europress)

Tüdő, gége, hangszálak

A beszédképzés folyamatában kulcsszerepe van a tüdőnek, hiszen az onnan kiáradó levegő a gége, a hangszalagok, és az ezek által körülvett hangrés, valamint a száj- és orrüreg segítségével válik hanggá, azok összekapcsolásaként pedig beszéddé. Az alaphangot a zönge létrehozása adja meg, ezt a hangot tovább formálják a hangszalagok , a hangrés, valamint a száj- és orrüregben található részek.

A beszédnek külön ritmusa és frekvenciatartománya van: ennek köszönhető, hogy könnyen felismerjük, ha beszélnek hozzánk, az emberi beszédet meg tudjuk különböztetni egyéb zajhatásoktól, például az utcai forgalom zajától, gépek, vagy más állatok hangjaitól. A beszédhang érzékelés után pedig agyunk feladata, hogy az úgynevezett nyelvi kódokat feltörje, és ezzel értelmezze az elhangzott szöveget.

Minden emberre jellemző a hangja, amely egy bizonyos hangterjedelmen belül mozog. Ez a terjedelem mutatja meg a legmagasabb és a legmélyebb hang közti spektrumot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +6 °C

Nyugat felől előbb magasszintű felhőzet érkezik, majd hajnaltól vastagabb felhősávok is az ország fölé sodródnak. Csapadék nem valószínű. A déli szél az Észak-Dunántúlon megélénkülhet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 5 és 10 fok között alakul, de a kezdetben derült északkeleti, északi tájakon ennél hidegebb is lehet, a fagyzugos északi völgyekben akár fagypont köré is hűlhet a levegő. Fronthatásra a szombati nap során nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra