Patkányokban is felbukkantak a koronavírusok

Többféle, emberre nem veszélyes koronavírustörzset mutattak ki patkányhúsban amerikai és vietnámi tudósok. Ezek a törzsek különböznek a jelenlegi világjárványért felelős új koronavírustól, ám a szakemberek hosszú ideje figyelmeztetnek arra, hogy a vadhús-kereskedelem betegségek melegágya lehet.

Kutatások szerint tévhit, hogy a patkányok terjesztették volna el Európában a pestis a 14. század közepén. A témáról bővebben ide kattintva olvashat.

A patkányhús bevett élelemforrás Vietnámban. Az állatokat rizsföldeken gyűjtik be, majd piacokra és éttermekbe szállítják, ahol leölik és elkészítik őket. A rágcsálókat farmokon is tenyésztik. A Wildlife Conservation Society (WCS) New York-i székhelyű állatvédő szervezet kutatói és vietnámi szakértők még 2013 és 2014 között 70 vietnami helyszínen vettek mintákat, amikből hat ismert koronavírust mutattak ki.

Hatféle - emberre nem veszélyes - koronavírustörzset mutattak ki kutatók vietnámi patkányokban
Hatféle - emberre nem veszélyes - koronavírustörzset mutattak ki kutatók vietnámi patkányokban. Fotó: Getty Images

Megfigyelték, hogy a piacoktól az éttermi asztalokig terjedő ellátási láncban folyamatosan nőtt a vírusos minták száma: a farmokon hat százalék, a kereskedőknél 21, a nagy piacokon 32, az éttermekben már 56 százalék volt. Természetes élőhelyükön a patkányok 0-2 százalékánál találtak vírust. Az ellátási láncban tehát megsokszorozódik a vírusok száma, valamint keveredhetnek is egymással a törzsek, ez pedig a kutatók szerint "maximális kockázatot jelent" a fogyasztókra nézve.

Miért nem betegíti meg a koronavírus a denevéreket? Részletek itt.

"Noha a kimutatott vírusok emberre nem veszélyesek, megmutatják, hogy ezek a körülmények miként növelik a kórokozók számát" - mondta el Sarah Olson, a szervezet munkatársa, a kutatás egyik vezetője. A kutatók élelmi célra eladott patkányokat vizsgáltak, de más fajokra - cibetekre, tobzoskákra - is érvényesek lehetnek az eredmények, mert ezeket is nagy számban vadásszák, szállítják és árusítják Ázsia egyes területein. A jelenlegi világjárványt okozó koronavírus, a SARS-CoV-2 eredetét szintén a vadkereskedelemhez kötik: a vírus elődje denevérekben jelent meg, majd egy másik, egyelőre nem azonosított állatfaj közvetítésével került át az emberre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra