„Az utóbbi hetekben egyre többeket fertőz meg Magyarországon a norovírus. Ez a vírus erős gyomor- és bélrendszeri panaszokat okozhat, rendkívül fertőző, és jellemzően télen üti fel a fejét” – osztotta meg a közelmúltban Facebook-követőivel a kismarosi Málnalevél Patika. Mint írták, nagyon kevés vírus átadása is elég ahhoz, hogy megbetegedjünk, így könnyen alakulnak ki minijárványok a közösségekben, például óvodai vagy iskolai csoportokban.
A norovírus-fertőzés tünetei
A szakértők tájékoztatása szerint a norovírus-fertőzésre jellemzően az alábbi tünetek hívják fel a figyelmet:
A tünetek általában 1-3 napig húzódnak el. A legtöbben kezelés nélkül is felépülnek.
A megfertőződés legnagyobb veszélyei
A norovírus-fertőzés legnagyobb veszélyét a kiszáradás jelenti. Ez különösen a csecsemőket, a kisgyermekeket, az időseket és a gyenge immunrendszerű személyeket fenyegeti.
Érdekességképpen megemlítették a bejegyzésben, hogy egyes kutatások szerint a vércsoportod is befolyásolhatja a fogékonyságodat. A 0-s vércsoportúak például könnyebben elkaphatják a norovírust, bélrendszerükben ugyanis olyan receptorok vannak, amelyek kedveznek a vírusnak.
Fontos: Ha 0-s vércsoportú vagy, nem garantált, hogy meg fogsz betegedni, de fokozott figyelmet igényel a megelőzés!” – tették hozzá.
Így előzd meg a megbetegedést
A megfertőződés elkerülése érdekében az alábbi szabályokat kell betartanod:
- Gyakori kézmosás – Sűrűn és alaposan moss kezet szappannal és vízzel! Ez különösen étkezés előtt és után, valamint mosdóhasználatot követően fontos.
- Fertőtlenítés – Tisztítsd gyakran a sokszor megérintett felületeket, tehát például a kilincseket, a telefonokat és az asztalokat!
- Beteg személyek kerülése – Ha lehet, tartsd távol magadat a fertőzöttektől!
- Higiéniás étkezés – Ügyelj az ételek tisztaságára, különösen akkor, ha étteremben vagy közösségben eszel!
Hogyan kezelheted a fertőzést?
A norovírus-fertőzés kezelése fókuszában elsősorban a folyadékpótlás áll. Nagyon fontos ugyanis, hogy megakadályozd a hányás és hasmenés következtében kialakuló kiszáradást.
A gyors felépüléshez elengedhetetlen az elegendő pihenés is. Ha pedig az állapotod néhány nap elteltével sem javul, vagy esetleg még súlyosbodik is, mindenképpen fordulj orvoshoz!
A fertőzött személyek a tünetek megszűnése után is fertőzőképesek lehetnek, ezért figyeljünk a higiéniai szabályokra!” – tették hozzá.