Mi az aszeptikus meningitisz?

Meningitisznek, vagyis agyhártyagyulladásnak nevezzük, amikor az agyat borító, többrétegű burok, illetve hártya valamilyen okból gyulladásos állapotba kerül. Aszeptikus meningitisz esetében legtöbbször vírusos fertőzés okozza a betegséget.

Az agyhártyagyulladást a kiváltó ok tekintetében két csoportra oszthatjuk: fertőzés és nem fertőzés okozta gyulladás. A fertőzés okozta gyulladás mögött a legtöbb esetben vírusok állnak (ezt nevezzük aszeptikus meningitisznek), a nem fertőzés okozta mögött pedig baktériumok. De míg ez utóbbi intenzív kezelés nélkül az egész idegrendszerre kiható, súlyos és maradandó sérülést okozhat és akár halálhoz is vezethet, az aszeptikus meningitisz többnyire veszélytelen - a beteg spontán felépülhet pár napon belül.

A beteg spontán, pár napon belül fel is épülhet
A beteg pár napon belül felépülhet

A betegség kialakulása

Aszeptikus meningitiszt többféle vírus is okozhat. Ezek általában enterovírusok, azaz a bélrendszeren keresztül fertőznek. A kórokozók közvetlen fizikai kapcsolat, fertőzött testváladékok útján vagy fertőző váladékkal szennyezett tárgyak megérintésével terjedhetnek. Bárkinél kialakulhat aszeptikus meningitisz, de leginkább az 5 évnél fiatalabb gyerekek veszélyeztetettek. Továbbá nagyobb a betegség kialakulásának kockázata, ha valaki cukorbeteg , HIV-fertőzött vagy rosszul működik az immunrendszere.

Az agyhártyagyulladás így előzhető meg - részletekért kattintson !

Az aszeptikus meningitisz tünetei

  • fejfájás
  • láz
  • hidegrázás
  • hasfájás
  • hányinger és hányás
  • fényérzékenység
  • fáradtság

A tünetek a legtöbb esetben 3-4 nap múlva enyhülnek, a betegség pedig ritkán tart tovább 2 hétnél. Nagyon fiatal gyerekeknél és csecsemőknél azonban az aszeptikus meningitisz tünetei eltérő módon is jelentkezhetnek. Náluk a következő jelekre érdemes figyelni:

  • láz
  • állandó sírás vagy ingerlékenység
  • evés megtagadása
  • extrém álmosság

Az aszeptikus meningitiszben szenvedő kisgyerekek és csecsemők sok esetben sokkal súlyosabb tüneteket produkálnak, mint a felnőttek. Felnőttek esetében olyan enyhék is lehetnek a tünetek, hogy könnyen összekeverhető egy szimpla megfázásáéival.

Diagnózis és kezelés

A klinikai tünetek mellett a pontos diagnózist agy-gerincvelői folyadék vizsgálatával lehet felállítani. Aszeptikus meningitisz esetében csak tüneti kezelés lehetséges, és a betegség általában nyom nélkül gyógyul. Gyermekeknél viszont akár enyhe pszichomotoros retardáció is visszamaradhat.

Forrás: drkashi.science

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra