Koronavírus: "vigyázzunk egymásra, segítsünk az időseknek"

Szeretettel, tisztelettel és segítségnyújtással forduljunk az idősek felé, főleg most, amikor éppen tombol a koronavírus-járvány második hulláma - kérte Müller Cecília országos tisztifőorvos a közelgő idősek világnapja alkalmából. Az operatív törzs szerdai tájékoztatóján azt is kiemelte, hogy különböző generációknak együtt, összefogva kell leküzdeniük a járványt.

Bár jelenleg főként a fiatalok körében terjed az új típusú koronavírus , továbbra is az idősebb generációk a legveszélyeztetettebbek. Ezért a lakosságnak most még jobban oda kell figyelnie az idősek védelmére és segítésére.

Hogyan vigyázzunk az idősekre?

A tisztifőorvos az idősebb korosztálytól azt kéri, hogy a koronavírus-fertőzés kockázatának csökkentése érdekében vásároljanak gyorsan és céltudatosan, vagy kérjék meg erre fiatalabb családtagjaikat. Csökkentsék a fizikai kontaktust másokkal, figyeljenek a védőtávolságra, otthonukban pedig szellőztessenek gyakran, valamint rendszeresen végezzenek fertőtlenítő takarítást valamilyen vírusölő szerrel. A lakosság többi része pedig azzal tehet a legtöbbet mások megóvása érdekében, hogy betartja az akutális járványügyi szabályokat.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus Magyarország, koronavírus járványhelyzet, koronavírus idősek, koronavírus fiatalok, koronavírus iskolák, koronavírus operatív törzs
Most még jobban oda kell figyelnünk az idősek védelmére és segítésére.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Októbertől változás jön

Olcsó, egyszerű, mégis hatékony lehetőség kínál a tömeges tesztelésre, ezáltal a tünetmentes koronavírus-fertőzések kimutatására a nyálminták tesztelése - állítják japán kutatók. A részletekért olvassa el a teljes cikket!

A koronavírus-járvány ellenére hagyományos rendben indult szeptemberben az új tanév. Azóta 130 osztály, valamint 4 teljes iskola állt át digitális tanrendre az operatív törzs döntése alapján - ismertette Müller Cecília. Emlékeztetett arra is, hogy holnaptól kötelezővé teszik a testhőmérséklet mérését az iskolák bejáratánál. A határérték 37,8 Celsius-fok lesz, magasabb testhővel tehát nem engednek be senkit az intézménybe. Mint mondta, ma még néhány helyre szállítanak eszközöket.

A tisztifőorvos felhívta a figyelmet arra is, hogy a testhőmérséklet számlatan okból megemelkedhet, például hormonális változások miatt vagy testmozgás után. Ezért kisebb hőmérséklet-emelkedés esetén egy 15 perces elszigetelés után újra megmérik az érintett testhőmérsékletét. Ha pedig a határértéket egyértelműen átlépi a mért adat, akkor értesíteni kell a diák szüleit, hogy hazavihessék őt, esetében ugyanis fennáll a koronavírus-fertőzés vagy egyéb betegség gyanúja. A tájékoztatón elhangzott továbbá, hogy az elmlt napon 36 esetben kellett intézkednie a rendőrségnek a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos maszkviselési szabályok megszegése miatt. Az új óvintézkedések szeptember 21-ei bevezetése óta pedig már 499 személlyel szemben volt szükség rendőri intézkedésre: 407 embert figyelmeztettek, míg 43-at helyszíni bírsággal, 49-et pedig szabálysértési feljelentéssel sújtottak. Erről Kiss Róbert, az ügyeleti központ munkatársa beszélt.

Liptai Claudia kigyógyult a koronavírus-fertőzésből, és elárulta, minek örül most a legjobban - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

szemproblémák
Apró pöttyöket vagy úszó szálakat látsz a szemed előtt? Ez állhat a háttérben
elhízás
Fogyasztószerek Magyarországon: ez az 5 gyógyszer érhető el ma az elhízás ellen – Mutatjuk, mit tudnak
fahéj
Ez a kedvelt ízesítő többet árthat, mint használ
hasnyálmirigy
Ebből tudhatod, hogy a hasnyálmirigyed már nem sokáig bírja
Nem véletlen, ha a macskád a fejével meglök – ez a 3 ok állhat mögötte
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +18 °C
Minimum: +2 °C

Túlnyomóan derült, száraz időre számíthatunk. A szél gyenge vagy mérsékelt lesz.Késő este többnyire 0 és +9 fok közötti értékek várhatók. Orvosmeteorológiai szempontból általában kedvező időjárási helyzetre lehet számítani.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
A lenyelt rágógumi évekig a gyomorban marad: igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Számos tévhit és félreértés kering a köztudatban az emberi test működéséről és egészségünk megőrzéséről. Te felismernéd a leggyakoribb mítoszokat? Tedd próbára tudásod alábbi kvízünkben!
kvíz
Melyik állat nyelve hosszabb a testénél? – Teszteld a tudásod! Az állatvilág tele van meghökkentő érdekességekkel. Tudtad például, hogy egyes állatoknak több szívük is van, képesek átharapni egy koponyát, vagy akár a vízen is járni?