Koronavírus: összeomolhat az ellátórendszer a szomszédban

Külföldi segítségkérést sürgetett a koronavírus-járvány negyedik hullámának a kórházakra gyakorolt nyomása miatt Cristian Oancea, a temesvári Victor Babes Járványkórház menedzsere.

A Temes megyei egészségügyi ellátórendszer az összeomlás határára jutott, és ha két-három napon belül nem történik segítségkérés, elkerülhetetlen az összeomlás - jelentette be Cristian Oancea. Mint mondta, nincs elég intenzív terápiás hely a kórházakban, így a súlyos állapotban lévő, COVID-19 -betegek számára nem tudják azt a kezelést nyújtani, amelyre szükségük lenne a gyors és teljes gyógyuláshoz. A helyzetet ráadásul tovább súlyosbítja, hogy a járvány továbbra is nagy ütemben terjed, jele még sincs annak, hogy közeledne a tetőzés.

Temes megyében vasárnapra 7,81 ezrelékesre, Temesváron pedig 10,09 ezrelékesre emelkedett a fertőzöttségi ráta. Ez utóbbi azt jelenti, hogy az elmúlt két hétben száz emberből egy megfertőződött a városban az új típusú koronavírussal. Emellett a tíz ezrelékhez közelít a fertőzöttségi ráta Bukarestben (8,98) és a fővárost körülvevő Ilfov megyében is (9,38). Romániában már csak a két székelyföldi megye, Hargita és Kovászna maradt zöld besorolásban, itt még 1,5 ezrelék alatti a fertőzöttségi mutató.

Halálos áldozatokat is követelő tűz pusztított pénteken Romániában a koronavírusos betegeket ápoló konstancai járványkórházban. A katasztrófavédelem közlése szerint kilenc páciens vesztette életét .

Magyarország felajánlotta segítségét

A szomszédból érkező hírekre Magyarország már reagált is. A napokban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt írta közösségi oldalán , hogy Magyarország felajánlotta segítségét Romániának. "Amennyiben szükség van betegek ellátására, a magyar egészségügyi ellátórendszer kapacitásai megvannak, így számíthatnak ránk" - fogalmazott.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus járványhelyzet, koronavírus világjárvány,
Elszabadult a negyedik hullám, megteltek a kórházak Romániában.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Egyes helyeken tovább szigorítottak

Közben az is kiderült, hogy a koronavírus-járvány újabb hullámának megfékezése érdekében további szigorításokat vezettek be Romániában. A szombaton elfogadott határozat értelmében ismét kötelezővé tették a védőmaszk viselését, illetve korlátozzák a beoltatlanok kijárását a fertőzöttebb településeken. Ezentúl a szabadban is védőmaszkot kell viselni a közterületen azokon a településeken, ahol a megelőző két hétben a lakosság több mint 6 ezrelékénél diagnosztizálták a fertőzést. Emellett az éjszakai kijárási korlátozásokat kiterjesztették mindenkire, aki nem kapta meg legalább tíz napja a koronavírus elleni oltás második (vagy a Janssen-vakcina egyetlen) adagját, vagy nem szerzett természetes védettséget azáltal, hogy az utóbbi fél évben gyógyult ki a fertőzésből.

A friss negatív teszttel rendelkező beoltatlan embereket már nem tekintik védettnek Romániában, tehát az ilyen alapon szerzett uniós digitális COVID-igazolvány már nem nyújt felmentést a beoltatlanokra érvényes kijárási és gyülekezési korlátozások alól. A 6 ezreléket meghaladó fertőzöttségi rátájú településeken csak hétvégén (péntektől vasárnapig), a 7,5 ezrelék felett pedig a hét minden napján korlátozzák az éjszakai (este 8 és hajnal 5 óra közötti) kijárást: ebben az időszakban csak a beoltottak, illetve a fertőzésből kigyógyultak hagyhatják el lakhelyüket, védettség nélkül pedig csak munkahelyi igazolással, vagy a sürgősséget indokló írásos nyilatkozattal szabad kimenni az utcára.

A 6 ezrelékes fertőzöttség feletti településeken az üzleteknek legkésőbb este 10 órakor be kell zárniuk. A rendezvénytermek, színházak, mozik, koncerttermek, sportlétesítmények, fitnesztermek és vendéglátóhelyek csak védetteket (oltottakat vagy a betegségen átesetteket) fogadhatnak, a férőhelyek legfeljebb felét használhatják ki és legkésőbb éjfélkor be kell zárniuk. Ezeken a településeken a magánrendezvényeken (esküvők, keresztelők, ünnepségek) legfeljebb 200 beoltott vagy a fertőzésen átesett résztvevő lehet jelen. Külön előírások rendelkeznek a résztvevők közti távolságtartásról.

A rendezvény szervezőinek vagy a vendéglátóhely üzemeltetőinek ellenőrizniük kell a belépők megfelelő védettségét az uniós digitális COVID-igazolványon szereplő QR-kód leolvasása által. A kijárási korlátozásokat elsőként Románia legnagyobb városaiban vezették be, ugyanis a fertőzési ráta Bukarestben szombaton túllépte a 8 ezreléket, Kolozsváron a 7 ezreléket, Temesváron pedig a 9 ezreléket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra