Koronavírus: összeesküvés-elméletek terjednek

Az összeesküvés-elméletek terjesztői a koronavírus-járvány idején sem maradtak tétlenek, így például sok fórumon lehet olyan véleményekkel találkozni, hogy a pandémia valamilyen módon kapcsolódik az 5G hálózatokhoz. Érdekesség, hogy már a 19. század végén is születtek hasonló konteók.

Valóban mérget szórnak ránk a repülők? Mi az igazság a chemtrailről? Részletek itt.

"Nincs ebben semmi csodálkoznivaló: az emberek krízishelyzetekben általában olyan teóriákat keresnek, amelyek visszaadják az életük feletti kontrollnak legalább az érzését" - idézi az urbanlegends.hu Alex Knappot, a Forbes szerzőjét. Az újságíró összegyűjtötte azokat az írott forrásokat, amelyek bemutatják, milyen érvek merültek fel a gyanú igazolására 130 évvel ezelőtt, miszerint az 1889-1890 között tomboló oroszinfluenza-járvány hátterében egy akkor innováció, az elektromos világítás rejlett.

Londoni utcakép az 1890-es évből - a járda szélén utcai lámpa
Londoni utcakép az 1890-es évből - a járda szélén utcai lámpa. Fotó: Otto Herschan gyűjteménye/Hulton Archive/Getty Images

A New York Herald 1890 januárja végén például arról írt, hogy az orosz influenza különbözik a többi influenzától , mivel azt "nem a szokásos influenzabacilus" váltja ki, hanem egy elektromos fény hatására kialakuló, teljesen új kórokozó. A cikk bizonyítékként említi, hogy a kór mindenhol a telegráfot kezelő alkalmazottakat támadja meg. Ez utóbbi megfigyelésnek egyébként volt is valóságalapja, csakhogy az sokkal inkább a vasutak és óceánjáró gőzhajók révén egyre inkább terjedő globalizációhoz köthető, mintsem az elektromossághoz.

Habár az akkor orvostudomány még nem ismerte ki igazán a vírusok természetét, mégis sokan felfedezték a járvány terjedésének valódi módját. A magyar olvasók például az Ellenzék 1890. június 10-i számából értesülhettek arról, hogy "Londonban a járvány hasonlókép terjed. Először a nyomdászokat, hírlapírókat s a telegráf- és postahivatalnokokat lepte meg a járvány. Nyílt bizonyitéka ez is annak, hogy az influenza ragadós, s a kontinensről beérkezett hirlapok és egyéb szállítmányok vitték be a betegséget Londonba."

Az orosz influenza négy hónap alatt világszerte elterjedt Oroszországból kiindulva. A járvány első hulláma mintegy egymillió halálos áldozatot szedett a Föld akkor 1,5 milliárdos népességéből.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra