Koronavírus: kell-e félni az AstraZeneca-vakcinától?

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ismételten megerősítette, hogy a koronavírus ellen kifejlesztett AstraZeneca-oltóanyag előnyei felülmúlják a lehetséges mellékhatások kockázatait. Ezért az Európai Bizottság úgy ítélte meg, hogy nem indokolt felfüggeszteni vakcina alkalmazását.

AstraZeneca-oltás: ezek a tünetek jelezhetnek bajt - kattintson!

Bár az uniós gyógyszerügynökség szerint lehetséges, hogy mégis van kapcsolat a vérrögképződéssel összefüggő rendellenességek és az AstraZeneca-féle koronavírus -vakcina között, megállapították azt is, hogy vakcina hatásos a fertőzés ellen. Ez tehát megerősíti azt, hogy az állampolgárok bízhatnak az oltóanyag biztonságosságában és hatékonyságában - jelentette ki Stefan De Keersmaecker, az Európai Bizottság illetékes szóvivője. Hozzátette, az uniós bizottság nyomon követi a járványügyi helyzetet, és reméli, hogy az oltóanyagok alkalmazását illetően egységes álláspont születik majd a tagállamok között.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Oltáshoz előkészített, AstraZeneca-vakcinát tartalmazó fecskendők egy székesfehérvári rendelőben. Fotó: MTI/Vasvári Tamás

Mellékhatásnak nyilvánítják a vérrögképződést

Az EMA azt is bejelentette a napokban, hogy az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem közös fejlesztésű, Vaxzevria névre keresztelt oltóanyaga esetében a vérrögképződés esetleges veszélyét fel kell tüntetni mint "nagyon ritka mellékhatást”. Az új típusú koronavírus elleni készítmény azonban továbbra is jó eséllyel előzi meg a súlyos megbetegedést, valamint csökkenti a kórházi kezelés és az elhalálozás kockázatát is. Az ügynökség nem javasolt semmiféle korlátozást az oltóanyag alkalmazása tekintetében a 18 éveseknél idősebbek esetében.

Lesz elég vakcina

Az Európai Bizottság szerint egyébként a gyógyszergyártókkal kötött szerződések biztosítják majd a tagállamoknak a megfelelő mennyiségű COVID-19 elleni oltóanyagot, és az uniós vakcinaportfólió képes biztosítani a tagállamok igényeit. Az Európai Bizottság eddig a Johnson & Johnsonnal, a Pfizerrel, a Modernával, az AstraZenecával, a CureVac vállalattal és a Sanofi-GSK-val írt alá szerződést, összesen több mint 2,5 milliárd adagról.

Uniós oltási stratégia: mihez van joguk a tagállamoknak? A válaszért olvassa el korábbi cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Általában derült vagy gyengén felhős idő lesz, de kisebb körzetekben erősen felhős is lehet az ég. Helyenként előfordulhat kisebb eső, zápor. A déli szél gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 2 és 7 fok között alakul, de a hidegre hajlamos északkeleti helyeken és a Duna-Tisza közén hidegebb is lehet. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra