Immunológus: robbanásszerű hullámot okozhat az omikron

Az omikron variáns terjedésével egy héten belül robbanásszerűen megugorhat az új koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon - véli Kacskovics Imre egyetemi tanár, az ELTE Immunológiai Tanszék vezetője.

Jakab Ferenc virológus professzor szerint óvatosan kell kezelni az olyan kijelentéseket, hogy az omikronnal vége a pandémiának .

"Most, a következő hónapban fog kibontakozni az omikronhullám, vélhetően tetőzni is" - fogalmazott a szakember az InfoRádiónak nyilatkozva. Kitért rá, a nemzetközi tapasztalatok mind arra utalnak, hogy az előzőekhez képest az omikron variáns által hajtott járványhullám sokkal gyorsabb ütemben fut fel. Önmagában az is beszédes, hogy míg a delta variáns viszonylag lassan jutott el Magyarországra, addig az omikron 7-10 nappal az Egyesült Királyság után már itthon is felbukkant.

Kacskovics Imre szerint az emlékeztető oltások fontosak a súlyos megbetegedések megelőzése érdekében
Az emlékeztető oltások fontosak a súlyos megbetegedések megelőzése érdekében. Fotó: MTI/Balázs Attila

Kacskovics Imre szerint, bár az omikron variáns okozta fertőzés esetén alacsonyabb a súlyos megbetegedés kockázata, ezzel együtt továbbra sem lehet azt mondani, hogy ne lennének súlyos betegek . Tekintettel arra, hogy milyen ütemben emelkedik a fertőzöttek száma, így is nagyon sokan kerülhetnek kórházba az elkövetkező időszakban, ami az egészségügyi ellátórendszerre is hatalmas terhet róhat.

A védőoltásokról szólva kifejtette, a vakcinák nyújtotta védelem korlátozott az új vírusváltozattal szemben, amely a korábbiaknál hatékonyabban tudja kikerülni a meglévő immunvédettséget. Ezzel együtt az emlékeztető oltásokat mindenképpen fontosaknak tartja a súlyos lefolyású COVID-19 megelőzése érdekében. "Mivel a magyarok viszonylag régen, augusztusban kezdték beadni a harmadik oltást, én jó szívvel ajánlom az időseknek, az immunhiányosoknak és az egészségügyi dolgozóknak, hogy a negyedik oltást is érdemes felvenni" - hangsúlyozta a tanszékvezető egyetemi tanár.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tudományos főtanácsadója szerint egyelőre nincs rá bizonyíték, hogy egészséges gyerekeknél és serdülőknél szükség lenne emlékeztető oltásra a COVID-19 ellen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra