Így segít megfékezni a koronavírus-járványt az oltás

Új, online járványszimulátor segítségével nézhetjük meg, hogyan terjed a koronavírus, és miképpen szabhatnak gátat ennek a védőoltások.

Mennyit számít a járvány terjedésének lassításában, ha az emberek otthon maradnak? Hogyan befolyásolja a fertőzőképesség a járvány lefutását? És milyen látványos hatása van a járvány elfojtására, ha az emberek 70 százalékát beoltják? Ezekre a kérdésekre ad választ a Somosi Bence Tamás informatikus által készített járványszimulátor, ami a Telex oldalán tekinthető meg. A szimuláció két szakember, Ferenci Tamás biostatisztikus és Oroszi Beatrix orvos-epidemiológus szakmai tanácsai alapján készült, és remekül szemlélteti a többi között a kijárási korlátozások vagy a védőoltások hatását.

koronavírus járvány terjedés COVID-19
A védőoltás a valódi fertőzéssel járó kockázatok nélkül teszi védetté az embereket. Fotó: Getty Images

Van, akit elkerül a fertőzés

Egyes krónikus betegeknek nem ajánlott a Szputnyik V vakcina - részletek itt .

A különböző paraméterek módosításával megvizsgálhatjuk a koronavírus -járvány terjedésének különböző kimeneteleit. Érdekesség, hogy a járvány más-más lefolyása ellenére mindig marad néhány ember, aki nem esik át a fertőzésen. Ez annak köszönhető, hogy ha a fertőzésen átesett, és így védetté váló emberek elég sokan vannak, akkor a fertőzőek egyre nagyobb arányban úgy esnek át a fertőzőképességük teljes időtartamán, hogy egyetlen fogékony személlyel sem találkoznak, míg végül az utolsó fertőzőforrás is kialszik. Vagyis a járványok nem azért érnek véget, mert a fogékony alanyok fogynak el, hanem azért, mert a fertőzőek. Az az állapot, amikor egy közösségben nem tud önfenntartó járvány kitörni, mert elég nagy a védettek aránya, a nyájimmunitás (más néven közösségi immunitás) - ilyenkor a védettek indirekt módon megvédik azokat is, akik immunológiai értelemben nem védettek.

Így segít az átoltottság

A védőoltások abban segítenek, hogy a valódi fertőzéssel járó kockázatok nélkül teszik védetté az embereket. Ha gyorsan és sok embert lehet beoltani a vírus ellen, akkor ők gyorsabban kerülhetnek át a védett csoportba, mintha meg kellene várni, amíg a többség átvészeli a fertőzést - azaz a védőoltásokkal a betegségen átesés terhe nélkül, gyorsabban érhető el a nyájimmunitás. A járványszimulátor segítségével megvizsgálhatjuk, hogy mennyire lassítja le a vírus terjedését a kis (30 százalékos) átoltottság, és mennyivel hatékonyabb a nagyobb (50 vagy 70 százalékos) átoltottság. Ez utóbbi esetekben nemcsak a járvány terjedése lassul le jelentősen, de az immunitási küszöb elérésével teljesen megakadályozhatóvá válik az önfenntartó járvány kitörése.

Ahogy újabb védőoltásokkal bővül a hazai vakcinapiac, úgy merül fel egyre több kérdés ezekkel kapcsolatban. Honnan tudjuk, hogy melyik védőoltást fogjuk kapni? Valóban azt adják be, amit várunk? Lehet-e trükközni a vakcinákkal? A témáról bővebben ide kattintva olvashat korábban megjelent cikkünkben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra