Így hatott a járvány a Z generációra
Az ezredforduló környékén született, úgynevezett Z generációnak elsősorban nem az egészségét, hanem a tanulmányi és munkaerőpiaci esélyeit veszélyezteti a járvány.
A pandémia az 1995 és 2009 között születettek, vagyis a Z generáció nemzedékére is komoly hatással van - mondta el az InfoRádiónak Bereczki Enikő ifjúsági és generációs szakértő. Habár őket az életkoruk miatt egészségügyi szempontból kevésbé veszélyezteti a koronavírus, a mostani időszaknak a szakember szerint ők is kárvallottjai.
Ki tanuljon otthon a rákbeteg gyerekkel?
Meglepő módon a tavasszal elrendelt digitális oktatás sok tartós beteg gyermek mindennapjait könnyíthette meg - egyszerűbben tartották a lépést a többiekkel, hisz ők már hosszú ideje hasonló módon kénytelenek tanulni. A járvány második hullámát viszont már nyitott kapukkal fogadta a közoktatás, ami miatt iskolások tízezrei számára váltak veszélyessé a közösségek. Az ő felkészülésüket segítő KórházSuli Alapítvány vezetőjével és önkéntesével beszélgettünk - kattintson!
A tanulmányaikat és munkájukat is megnehezíti
A Z generáció legfiatalabbjai kiskamaszként még az általános iskolában tanulnak, míg a legidősebb tagjai húszas éveik elején már a munkaerőpiacon vannak. Számukra a pandémia a tanulást és a munkahelyi elhelyezkedést nehezíti meg különösképpen - vélekedik Bereczki Enikő. Az iskolák bezárása és a kötelező távolságtartás miatt sok középiskolás szakad el kortársaitól, miközben - a kamaszokra jellemzően - épp ebben az életkorban értékelődik föl számukra ez a fajta társaság.

Az iskolai közösségi programok (a ballagás, szalagavató) mellett a fesztiválok, koncertek is elmaradnak, amely negatívan hat a fiatal generációra, illetve a közös tapasztalatszerzéseikre. A szakértő szerint a 25 éves kor alatti álláskeresők száma Európa-szerte megnövekedett, sok fiatal munkavállaló pedig kénytelen csökkentett óraszámban dolgozni a megszorítások miatt.
A járvány az oktatásban is nehéz helyzetet teremt, sok család például híján van a távoktatáshoz szükséges eszközöknek, a szülők pedig sok esetben nem tudnak kellő figyelmet fordítani a gyerekek otthoni felkészítésére. A diákoknak hiányzik az iskolai közösség biztonsága, a tanárok és a társak motiváló ereje, így nem tudnak úgy teljesíteni, mint a pandémia előtt.