Bubópestis és lépfene a metróban

Egy nemrég megjelent kutatás eredményei szerint a New York-i metróban nemcsak több tízezer ember utazik naponta, hanem néhány a világ legsúlyosabb járványaiért felelős kórokozókból is. Van mitől félni?

A Weill Cornell Medical College kutatói, öt New York-i egészségügyi központ munkatársaival együttműködve arra a hatalmas feladatra vállalkoztak, hogy egy egész város mikrobiomját feltérképezzék, vagyis összegyűjtsék azokat a baktérium , vírus és gombafajokat, melyek a mindenki számára elérhető helyeken élnek.

Szemetes, vécécsésze, lefolyó - mind baktériumtól és kosztól hemzsegő helyek otthonunkban. Sokan nem tudják azonban, hogy szinte valamennyi, kezünkben mindennap megforduló tárgy, mint a távirányító, vagy akár a fogkefénk is teli lehet kórokozókkal. Melyek a legkoszosabb pontok a lakásban? Kattintson ide! Ezért a tudósok 17 hónapon keresztül gyűjtöttek mintákat padokról, korlátokról, szemetesekről, árusítóbódékról, a metró üléseiről, ajtóiról és kapaszkodóiról. Egy speciális mobilapplikáció segítségével azt is nagyon pontosan meg tudták határozni, hogy mikor gyűjtötték be a mintát. A 4200 begyűjtött mintából eddig 1457-et elemeztek.

A minták 46,9 százaléka baktérium volt, vírusok elenyésző számban (0, 032%) voltak a begyűjtött minták között.

Meglepő módon, a begyűjtött DNS majdnem fele nem beazonosítható, vagyis semmilyen korábban már ismert organizmushoz sem köthető. Dr. Christopher E. Mason, a kutatás vezető szerzője szerint meglehetősen kicsi az esélye annak, hogy ezek bármilyen módon veszélyt jelentenének az emberre.

„Az adataink szerint ezek a nagy népsűrűségű, forgalmas helyeken tenyésző baktériumok semleges hatásúak, vagy akár jótékonyak is lehetnek az emberi szervezetre, akárcsak azok, melyek a beleinkben vagy a bőrünkön élnek” – mondta dr. Mason.

A metrón fellelhető baktériumok 31 százalékáról gondolják úgy, hogy betegséget okozhatnak

A baktériumok mindössze 31 százalékáról gondolják úgy, hogy betegséget okozhat a legyengült immunrendszerű embereknél, és 12 százalékról állapították meg egyértelműen, hogy megbetegedhetünk tőlük.

A legérdekesebb kutatási eredmények egyike, hogy a szakemberek bubópestist okozó mikroorganizmusok maradványait is megtalálták a metróban. A szakemberek azonban mindenkit megnyugtatnak: sem a Bacillus anthracis, sem a Yersinia pestis nem életképes, és a DNS-töredékek csak nagyon kis mennyiségben voltak jelen a vizsgált mintákban.

„Az, hogy ezek a mikroorganizmusok megtalálhatóak a környezetünkben, és mégsem érkezett egyetlen jelentés sem betegségről, azt jelzi, hogy a szervezetünk immunrendszere folyamatosan fejlődik és képesek vagyunk alkalmazkodni a környezetünkhöz” – mondta dr. Mason.

A kutatás eredményeiről a Cell Systems című szaklapban számoltak be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +8 °C

Derült, napos, száraz idő várható általában mérsékelt légmozgással. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 26 fok között várható. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra