Prosztataproblémák: a végső megoldás? (x)

A prosztatagyulladás, valamint a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás egyaránt gyakori probléma a férfiak körében, és a közhiedelemmel ellentétben nem kizárólag idősebb korban jelentkezhetnek. Hogyan lehet enyhíteni a kínzó panaszokon, és létezik-e végleges megoldás rájuk?

A prosztata vadgesztenye alakú és nagyságú szerv, amely a húgyhólyag alatt helyezkedik el, körülölelve a húgycsövet. Kamaszkorban kezd növekedni, majd a mérete egészen 55 éves korig változatlan marad. Élettani szerepe kizárólag a megtermékenyítésben van. Bár csak egy alig néhány centiméteres szervről van szó, a megbetegedése súlyos gondokat tud okozni. Lássuk, melyek a prosztata leggyakoribb megbetegedései, és hogyan lehet ezeket kezelni!

prosztataproblémák
Fotó: Getty Images

A prosztatagyulladás és kezelése

A prosztatabetegségekről hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy kizárólag az idősebb férfiakat érinthetik, ez azonban nem teljesen igaz: a prosztatagyulladás például leginkább 30-as, 40-es éveikben járó férfiaknál alakul ki. A betegség elesettséggel, erős fájdalmakkal és jellemzően gyakori vizeléssel (főleg éjszaka), vizeletürítési nehézségekkel, valamint vizelés közben jelentkező csípő, égető érzéssel jár együtt. Jelentkezhet fájdalom a herezacskó mögötti területen és az alhas tájékán is, illetve fájdalmas lehet az ejakuláció.

A prosztatagyulladásnak több típusát különbözteti meg az orvostudomány: létezik akut és krónikus gyulladás, ez utóbbi pedig bakteriális és nem bakteriális eredetű is lehet. A bakteriális eredetű prosztatagyulladás hátterében általában olyan baktériumfertőzés áll, amely a szervezet más részeiről származik: például a fogak, az arcüreg, a mandulák vagy akár a végbél területéről. Amennyiben az ott jelen lévő baktériumok a keringésbe kerülnek, eljuthatnak a prosztatáig, ahol képesek megtapadni és elszaporodni, ezáltal gyulladást okozni. A gyulladás hatására megduzzadt prosztata összenyomja a húgycsövet, ez okozza a korábban említett vizelési problémákat.

A bakteriális prosztatagyulladások folyományaként kialakuló nem bakteriális eredetű, hosszú idő óta fennálló vagy visszatérően jelentkező gyulladást gyakran csak krónikus kismedencei fájdalomként szokták emlegetni. Ebben az esetben már sem baktérium, sem egyéb kórokozó nem mutatható ki a tünetek hátterében, amelyek intenzitását gyakran a stresszes vagy egészségtelen életmód is fokozza. A krónikus kismedencei fájdalom szindróma fellángolásainak okát sokszor felderíteni is igen nehéz: az eseteknek ugyanis csupán a 10 százalékát okozza bakteriális fertőzés.

Bakteriális fertőzés esetén a betegség antibiotikumokkal kezelhető, ám a gyulladás típusától függ, hogy milyen gyógyszert, mekkora dózisban és mennyi ideig kell szedni, és ezt mindig a kezelőorvos határozza meg. Rossz hír, hogy a nem bakteriális prosztatagyulladás során alkalmazott kezelés a tüneteket ugyan csökkenteni tudja, de sok esetben nem gyógyítja meg véglegesen a betegséget, amely később gyakran kiújulhat. Az antibiotikumok ebben az esetben hatástalanok, helyettük a stresszterhelés csökkentésével, valamint különböző gyógyszerekkel és egyéb módszerekkel – köztük életmódbeli, étrendi változtatásokkal, célzott mozgásgyakorlatokkal és sporttal – lehet megelőzni a betegséget vagy enyhíteni a tüneteket.

A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás és kezelése

A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás vagy BPH a férfiak körében előforduló leggyakoribb urológiai megbetegedés. Jóindulatú prosztatamegnagyobbodásról akkor beszélünk, amikor a prosztata sejtjei elszaporodnak, a sejtszámnövekedés miatt egyre nagyobbá váló szerv pedig nyomni kezdi a húgycsövet, így befolyásolhatja nemcsak a húgycső, hanem a húgyhólyag működését is. A sejtszaporodás jellemzően 30 éves kor körül indul el, és az 50-60 éves férfiak ötödénél, 70 év felett minden második férfinál előfordul. A prosztatamegnagyobbodás tünetei sokfélék lehetnek, és általában fokozatosan jelennek meg. Ezek közül a legtöbbször a gyakori vizelés, a hirtelen, minden előjel nélkül támadó, sürgető, az éjszakai pihenést megzavaró vizelési inger, a vizelet indításának nehezítettsége, a vékonyabb vagy meg-megszakadó vizeletsugár és a vizelet elcsöpögése fordul elő.

A betegségre súlyos esetben a műtéti beavatkozás jelentheti a megoldást, míg enyhébb tünetek esetén a gyógyszeres vagy akár a gyógynövényes kezelés is hatásos lehet.

Az orvosi segítségen túl: mi mindent tehetünk a prosztata egészségéért?

A prosztataproblémák elkerülése és kezelése érdekében nagyon fontos a megfelelő életmód. Mutatjuk is azokat a tippeket és tanácsokat, amelyeket érdemes lehet megfogadni a prosztata egészségének fenntartásáért.

Mozogjunk eleget! Az ideális testsúly megtartása és a rendszeres testmozgás csökkentheti a prosztatabetegségek kialakulásának veszélyét – sőt, a mozgás akkor is hasznos lehet, ha valaki már küzd a betegséggel. A prosztatagyulladás kialakulását nagyban elősegítheti a kismedence lassú vénás keringése. Ha ülőmunkát végzünk, igyekezzünk legalább óránként felállni, mozogni, tornázni, hogy egy kicsit felpezsdítsük a vérkeringésünket. Fontos, hogy fennálló prosztataprobléma esetén inkább kerüljük a hosszan tartó kerékpározást, motorozást.

Gyógynövényekkel a prosztatáért! Léteznek olyan gyógyhatású növények, illetve növényi kivonatok, amelyek rendszeres használata nagyon jó hatással lehet a prosztatára. Ilyen például a gyulladáscsökkentő hatású szalmagyopár és a tömjénfa, a szövetek közti folyadékáramlást javító ázsiai gázló vagy a prosztata csodaszere, a tökmagolaj. A tökmagban található delta-7 fitoszterin és a szelén antioxidáns, illetve gyulladáscsökkentő hatású, valamint az 5-alfa-reduktáz enzim gátlása révén csökkentheti a megnagyobbodott prosztata méretét.

Figyeljünk az étrendünkre! Bánjunk csínján a csípős, fűszeres ételekkel, ezek ugyanis fokozhatják a már kialakult prosztatagyulladás tüneteit. Törekedjünk rá, hogy minél több gyümölcsöt és zöldséget építsünk be az étrendünkbe, és fogjuk vissza a kávé- és alkoholfogyasztásunkat, mert utóbbiak ugyancsak növelhetik a gyulladás kialakulásának veszélyét.

Az ülőfürdő is segíthet! Már kialakult prosztatabetegség esetén kiegészítő kezelésként jó hatású lehet a meleg ülőfürdő kamilla vagy szénavirág hozzáadásával.

Proxelan – a gyógynövények erejével gyógyít

proxelan végbélkúp
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz

A Proxelan végbélkúp több olyan gyógynövényből származó összetevőt tartalmaz, amelyek prosztataműködésre gyakorolt pozitív hatásai régóta ismertek. A Proxelan kúp hialuronsavat, valamint gyulladáscsökkentő, illetve fájdalomcsillapító hatású gyógynövények (tökmag, ázsiai gázló, tömjénfa, szalmagyopár, ausztrál teafa) kivonatát tartalmazza, és ott hat, ahol a probléma van, vagyis a prosztata közvetlen közelében. Mérsékelni tudja a fájdalomérzetet és a vizeléssel kapcsolatos panaszokat is. A krónikus prosztatagyulladáshoz, a krónikus kismedencei fájdalom szindrómához, illetve a jóindulatú prosztatamegnagyobbodáshoz köthető pangásos állapotok esetén önállóan vagy gyógyszerekkel kombinálva egyaránt alkalmazható. A hatékonyságát klinikai vizsgálatokkal igazolták. A gyulladás csökkentése mellett nyugtató és ápoló hatású az érintett területen.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!



A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra