Mi segít, ha a cukorka sem enyhíti a rekedtséget?

Ha munkánkból kifolyólag sokat kell beszélnünk, helyes hangképzés nélkül gyakori rekedtség és torokfájás is jelentkezhet. Mit tehetünk hangképzési panaszok esetén?

Ha olyan munkakörben dolgozunk, ahol sokat kell beszélnünk, fontos, hogy jól használjuk a hangunkat. A helytelen hangképzés miatt ugyanis hosszabb beszéd közben hamarabb elfárad és rekedtessé válik a hang, a túlerőltetés miatt pedig akár gyakori torokfájás is jelentkezhet. Hosszú távon így igen nehézkessé válik a mindennapi munkavégzés. Mint arra dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter a Fül-orr-gége Központ orvosa felhívta a figyelmet, az érintettek általában torokköszörüléssel, krákogással próbálnak megszabadulni a kellemetlen érzéstől. Cukorkákkal, gyakori ivással igyekeznek átvészelni a munkaidőt, de délutánra rendszerint így is nehezükre esik például egy előadást megtartani, vagy ügyfélszolgálaton a bejövő hívást fogadni.

call center, ügyfélszolgálat, fiatal nő
Egyes munkakörök sok beszéddel járnak, így gyakran rekedtséget okozhatnak. Fotó: Getty Images

Mit tegyen, akinek panaszai vannak?

A hangképzés zavara a folyamat bármely pontján keletkező elváltozás miatt létrejöhet. Az ideális hang elérésénél ezért az első lépés mindig a foniátriai vizsgálat, amelynek során a zavart okozó, esetleges anatómiai eltéréseket ki lehet szűrni. Az érintettek ezt követően logopédiai foglalkozások keretében sajátíthatják el a helyes hangképzést – foglalta össze a szakember.

A fül-orr-gégészeti kivizsgálás során több vizsgálatot is magában foglalhat. A hangképzési problémák okainak pontos feltérképezéséhez az orvos stroboszkópos vizsgálatot is végez. A fájdalmatlan eljárás segítségével a hangszalagrezgés folyamatát, illetve egy fázisának vizsgálatát lehet elvégezni. Ahol endoszkópos vizsgálattal vagy a hagyományos gégevizsgálattal nem mutatkozik eltérés, ott a stroboszkóp a szem által nem észlelhető mozgást és ezáltal az elváltozást is láthatóvá teszi. Segítségével ki lehet mutatni a helytelen hanghasználat miatt jelentkező panaszok hátterében álló okokat, például fejlődési rendellenességeket, kezdődő énekes csomót, gyulladásos betegségeket, a hangszalag jó és rosszindulatú daganatait is.

Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy a megfelelő hangszín megtalálása és a helyes hangképzés elsajátítása az egész emberre hat: magabiztosabbá tesz, növeli az önbizalmat. Csökken az esetleg korábban nehezen érthető, vagy túl halk beszéd miatt érzett szorongás. A lelki tényezők mellett a szépen zengő hang elérése az egészség megóvásának szempontjából is fontos: a helyes hangképzés segíti a hangszalag túlerőltetéséből adódó panaszok megelőzését is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra