10+1 recept és jó tanácsok epéseknek

Főleg nők szenvednek az epeutak betegségeitől, az epekövességtől, illetve az epehólyag-gyulladástól. Az állapotukat alapvetően befolyásolja az, mit esznek-isznak, sőt, a helyes étrend kiegészíti a kezelést is.

Minden hatodik magyar szenved az epekőtől

Az epe betegségei közül az epekövesség a leggyakoribb. Fennállhat tünetek nélkül is, de járhat lázzal, fájdalommal, hasi görcsökkel is, és kísérheti hányinger, hányás, sárgaság is.

A máj választja ki a zsírok lebontásában részt vevő epeváladékot (0,2-0,4 ml-t percenként), amelyet az epehólyag tárol.Többek között vizet, epesavas sókat, lecitint, koleszterint tartalmaz. Ha az epe összetétele megváltozik, az epeváladékból változatos nagyságú és anyagú kövek (leggyakrabban koleszterinkristályok, de előfordulnak az epefestékből pigmentkövek is) csapódhatnak ki.

A magyarok mintegy hatodának fejlődik ki élete folyamán epeköve az epehólyagban vagy az epevezetékben. A nők körében négyszer gyakoribb ez a betegség, mint a férfiak között. Bizonyos betegségek, például ismétlődő epehólyag-gyulladás, a magas koleszterinszint, az elhízás, a cukorbetegség, a májzsugorodás elősegíthetik a képződésüket, de az erre való hajlam öröklődhet is, hiszen gyakori a családi halmozódás.

Ijesztő görcsök

Az epekövesség többnyire valamilyen irritáló étel fogyasztása után okoz tüneteket, amikor a bővebben termelődő epeváladék kiürítéséhez az epehólyag összehúzódik. Ilyenkor fordulhat elő az is, hogy az addig tüneteket nem okozó kő elzárja az epevezetéket. A kiváltó "bűnös" leggyakrabban valamilyen zsíros étel, de egyéni érzékenységnek megfelelően lehet tojás, pirított zsemlemorzsa, vagy más, nehezen emészthető ételféleség, akár zöldség is (például káposzta, paprika, bab, hagyma).

Az epegörcsöt az epehólyag elzáródása okozza. A jobb bordaív alatti heves, görcsös jellegű fájdalommal jelentkezik, de lehet a fájdalom késszúrásszerű is. Ha az el nem folyt epe elfertőződik, heveny epehólyag-gyulladás alakul ki, ezt a görcsök mellett magas láz és sárgaság jelzi.

Az epe betegségei nagyban függnek a táplálkozástól: a jellemző hazai étkezési szokások, a túl zsíros ételek, a finomított liszt gyakori fogyasztása, a rostszegény táplálkozás mellett szinte elkerülhetetlen az epekő kialakulása. Az egészséges testsúly megőrzése és a koleszterinszegény étrend csökkentheti a megbetegedések számát (ez a két tényező nem mellesleg más, a halálozási statisztikák élén álló betegségek, elsősorban a szív- és érrendszeri megbetegedések egyik legfontosabb rizikófaktora is.)

Epebetegek kerüljék a zsíros, füstölt, csípős ételeket
EPEBETEGEK KERÜLJÉK A ZSÍROS, FÜSTÖLT, CSÍPŐS ÉTELEKET

Fogyókúra: egyen naponta többször, keveset!

Az epekövesség és a testsúly összefüggéseire érdemes odafigyelni. Az egészségtelen étkezés, illetve az annak nyomán kialakuló elhízás egyértelműen elősegíti a kövek képződését. Nagyon rossz megoldást választ azonban az, aki gyors, radikális fogyókúrával, böjtöléssel akarná ezt a folyamatot megakadályozni.

Az epehólyag összehúzódásának tartós szüneteltetése, az étkezések kihagyása, a túl szigorú diéta ugyanis kedvez a kövek kialakulásának. Bármilyen furcsa, de a zsírbevitelről sem szabad teljesen lemondani: a zsírok fogyasztása ugyanis a szervezetben serkenti egy kolecisztokin nevű anyag elválasztását, mely epehólyag-összehúzódást vált ki, ami az epe kiürülését segíti.

Dietetikusok ezért a mérsékelt (napi 40-60 g) zsírbevitelt javasolják, amely segít az epekőképződés megelőzésében. A normális testsúly visszanyeréséhez az éhezés helyett egyébként is inkább a napi többszöri, kisebb mennyiségű, de gondosan megválasztott, kalóriában, szénhidrátban, zsírban szegényebb, rostban, zöldség-gyümölcsben gazdagabb étrend és több mozgás ajánlható. Az epeproblémákra hajlamosak diétáját ajánlatos úgy összeállítani, hogy ne csak a tünetmentességet, az epeköves roham megelőzését segítse elő, hanem az elhízás elkerülését is.

Eperoham után: óvatosan az evéssel!

Közvetlenül az epeköves roham után a görcsöktől, fájdalomtól megviselt betegnek valószínűleg enni sincs kedve, de ajánlatosabb is legalább egy napot kihagynia. Az elegendő folyadék bevitelére azért ez idő alatt is ügyelni kell: igyon teát, ásványvizet, préselt gyümölcslevet. Másnap már jobban megy az evés, de szerencsésebb, ha inkább naponta többször, kisebb mennyiséget fogyaszt.

Az ételek legyenek zsírszegények, eleinte ajánlatosabb könnyebben emészthető, folyékony vagy pépes fogásokat választani. A második, harmadik naptól ehet háztartási kekszet, pirítóst, főtt krumplit, rizst, főtt sárgarépát, majd gazdagítható az étrend befőttekkel, főtt, zsenge zöldségfélékkel, később főtt, sovány húsokkal, zsírszegény tejtermékekkel. Fontos, hogy a napi mennyiség több étkezésre, kis adagokba legyen elosztva.

Ajánlhatók a tartalmas, de könnyen emészthető krémlevesek, mint például a cukkini-krémleves, vagy a zöldségkrémleves. Roham után a fokozottan kímélő, pépes ételek javasolhatók, ilyen például az újszerű köretnek is használható, de a roham utáni diéta első napjaiban főfogásként is elkészíthető vitamindús, de kímélő, könnyen emészthető .

Mit ne?

Mondhatnánk, hogy kellő óvatossággal, kisebb mennyiségben gyakorlatilag semmi nem tilos az epebetegek számára sem, de azért mégis vannak olyan élelmiszerek és ételkészítési eljárások, amelyeket ajánlatosabb elkerülni. A zsírosabb ételek, zsíros húsok, sajtok, szalonnafélék, a bő zsiradékban sült ételek (zöldségfélék, fánkok is), a panírozott fogások, a nehezen emészthető száraz hüvelyesek, puffasztó hatású zöldségfélék (például káposzta) fellobbanthatják az epebetegség tüneteit.

Hasonlóképpen érdemes kerülni a friss, "még meleg" kelt tésztákat, péksüteményeket is. Az erős, csípős fűszerek, a bors, a csili, a hagyma és a paprika szintén nem barátai az epekővel bajlódóknak, különösen nem zsírban pirítva. Még a gyümölcsök között is van olyan, ami nyersen bajt okozhat, ilyen például a körte vagy az őszibarack.Kompótnak azonban ezek is elkészíthetőek.

Ezen kívül meg kell figyelni az egyéni érzékenységet is, hiszen akad, akinek tejtermékektől, vagy a tojástól semmi baja nincs, másoknak pedig ezek is kiválthatnak heves tüneteket. Általában a kefir, a joghurt, a főzésre használt tej, a soványabb sajtok nem szoktak panaszt okozni, de a tejfölt, zsíros sajtokat, vajat jobb kerülni.

Amit bátran ehet

Sovány húsok és sonkák, szárnyasok nyugodtan fogyaszthatók. A húsok zsírtartalmát apró trükkökkel tovább lehet csökkenteni, például a húslevest lehűtve "lezsírozhatjuk", a csirkének pedig nem használjuk fel a bőrét. mostanában méltatlanul mellőzzük a napi étkezésből, pedig egyszerre lehetnek táplálóak, rostban, vitaminban gazdagok, és segítenek a megfelelő folyadék-bevitelben is.

Általában nem okoz panaszt a kenyér, a kifli, a zsemle, a kétszersült, a zsírszegény keksz, a búzadara, a rizs, a zöldségfélék közül a burgonya, sárgarépa, petrezselyemgyökér, tök, paraj, zsenge zöldbab és zsenge zöldborsó és a gyümölcsök többsége. A zsenge zöldségek, az érett gyümölcsök fogyasztása nagyon fontos, így ezekre lehet támaszkodni, és bőséges változatosságra adnak módot.

Jó tudni, hogy az egyébként puffasztó hatású zöldségek kímélőbbé tehetők, ha fedő nélkül főzzük ezeket, és természetesen az erős fűszerezéstől is tanácsos óvakodni. Burgonyás ételek is fogyaszthatóak, csak a bő olajban sütött sült krumpli lehet veszélyes. Sütőben, kevés zsiradékkal, vagy egészben sütve, párolva, főzve, vaj nélkül azonban a krumpli is bátran fogyasztható.

A péksütemények (a friss kelt tészták kivételével) fogyaszthatók, csak abban az esetben kell korlátozni, ha a beteg elhízással is küzd. Az édességek közül a könnyebb piskóták, kevert sütemények, gyümölcsös készítmények, pudingok ajánlhatók inkább a nehéz, vajkrémes tortafélék helyett.

Fontos, hogy az epebeteg étrendje mindennap tartalmazzon gyümölcsöt, legalább 20-30 dekányit. Általános jó tanács, hogy a darabolás, reszelés, pürésítés, turmixolás segít könnyebben emészthetővé tenni az étkeket. A húsok elkészítésében a párolás, főzés, grillezés. Bátran kísérletezzen, nemcsak egészséges, hanem nagyon finom fogások készíthetők így. Újszerű, vitamindús köreteket kaphatunk zöldségfélékből, például érdemes felfedezni a pikáns ízű zellert.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúl nyugati felén döntőrészt napos idő várható, máshol a több-kevesebb napsütés mellett közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Csapadék nem valószínű. Megélénkül, a Tiszántúlon néhol meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű. Késő estére többnyire 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra