Ultrahanggal kiszűrhető a daganat

Sok nő kénytelen élete folyamán valamilyen hormontartalmú gyógyszert szedni, legyen szó mesterséges megtermékenyítésről, hormontartalmú fogamzásgátló alkalmazásáról, vagy a menopauza tüneteinek csökkentéséről. Bármi is legyen az indok, az ilyen terápiák megnövelhetik a mellrák kialakulásának kockázatát. Ezért rendszeres ellenőrzésre van szükség.

Magyarországon évente több mint 7000 új ösztrogén tehető felelőssé a kialakulásukért, s ezért fontos tudni, hogy a hormontartalmú gyógyszerek ösztrogént is tartalmaznak – fejtette ki dr. Gergely Mária radiológus, az Ultrahangközpont orvosa.

A szakemberek az ösztrogént egyfajta onkogénnek tartják, vagyis olyan anyagnak, amely fokozza a rákos sejtek burjánzását. A daganat valamilyen mutáció révén alakul ki, és nem reagál megfelelően a sejten belüli szabályozó folyamatokra, így a sejt gyors osztódásnak, burjánzásnak indul. Éppen ezért fontos, hogy a hormonális fogamzásgátló módszer alkalmazása esetén évente egyszer a nők vegyenek részt ultrahangos emlővizsgálaton. Bármilyen hormonterápia során és a kezelés végeztével is feltétlenül szükséges az évenkénti műszeres emlővizsgálat. Panaszok esetén pedig nem szabad halogatni az ellenőrzést!

Az emlőultrahang kiszűrheti a rákos burjánzást

„Az emlők szerkezetének, állományának vizsgálata a mammográfia mellett ultrahanggal történik. Az ultrahang vizsgálat ugyanis teljesen biztonságos, nem jár sugárterheléssel, így akárhányszor elvégezhető. Mivel az emlők mirigyállománya 40 év alatt lényegesen sűrűbb, ezért a fiatalabbaknál a röntgen helyett kizárólag ultrahangot használunk, ám idősebb korban is érdemes kiegészíteni a mammográfiát ezzel a vizsgálati módszerrel” – javasolja dr. Gergely Mária.

Akármilyen pontos felvételeket lehet is készíteni a röntgennel, óriási hátránya, hogy a vizsgálat bizonyos szervekre korlátozódik, mert a többi az X-sugár segítségével nem jeleníthető meg. A másik probléma a sürgősségi eseteknél bukkan fel, ahol nincs lehetőség a hosszas várakozásra egy kellően precíz felvétel elkészültéig. Ma még nem létezik olyan röntgentechnika, amely "tökéletes" képet ad, emellett könnyen kivitelezhető, nem okoz károsodást a szervekben, és nem igényel túl bonyolult felszerelést. Egyetlen olyan módszer létezik, amely megközelíti ezeket az elvárásokat, ez az echográfia, vagyis az ultrahangos vizsgálat. Részletek!

Bár az emlők önvizsgálata kiemelt jelentőségű a mellrák felfedezésében, ám gyakran a sűrűbb mirigyállomány, a nem megfelelő tapintásos ellenőrzés, vagy az elváltozás túl apró mérete miatt nem derül fény az esetleges csomók meglétére. Éppen ezért az önvizsgálat nem ad teljes bizonyosságot. Ezért a hormonterápia alatta és befejezésekor is fontos az ultrahangos ellenőrzés, hogy a tumor már igen korai stádiumban kiszűrhető legyen, s lehetővé váljon a mielőbbi kezelés, ami kulcsfontosságú a gyógyulás szempontjából. Forrás: Ultrahangközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra